Zimi izbija najviše požara u stanovima: Mnogi prave ove greške kad dogrevaju dom! Bukne plamen i od jedne bizarne stvari
U poslednja 24 sata vatrogasno-spasilačke jedinice imale su 70 intervencija, dan pre toga više od 60
Iako deluje kao paradoks, zima je statistički doba sa najvećim brojem požara u kućama i stanovima. Požari izazvani neispravnim grejalicama ili širenjem otvorenog plamena iz peći, drugi su po učestalosti uzročnici požara u svetu.
Takvi požari učestali su od decembra do februara, a prevencija je ključni faktor u kojem se može umanjiti ta statistika. Samo od početka ove godine vatrogasci su imali više od hiljadu intervencija, od čega su dve trećine bile na građevinskim objektima, rekao je načelnik odeljenja Uprave vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Milorad Spasojević.
Samo u poslednja 24 sata vatrogasno-spasilačke jedinice imale su 70 intervencija, dan pre toga više od 60.
- Naravno, klasifikujemo ih prema požarima na otvorenom prostoru, na građevinskim objektima, a većina požara jeste upravo na građevinskim objektima. Kada pogledate teritoriju cele Srbije, ovaj broj intervencija jeste mnogo, međutim, mi nekad u letnjim sezonama imamo preko 120 intervencija na dnevnom nivou - rekao je načelnik odeljenja Uprave vatrogasno-spasilačke jedinice.
Pred početak svake grejne sezone, iz MUP-a savetuju građane da vode računa i provere ispravnost uređaja, ne preopterećuju elektroinstalacije i ne ostavljaju grejna tela bez nadzora i tokom noći.
- Kada su hladni dani, želimo da dogrejemo dodatno naše kuće i stanove, ali se mora voditi računa da se elektrovodovi ne opterećuju, da se kablovi postave na lokacije koje ne mogu da dođu u dodir sa nameštajem, drvenim predmetima i slično - kaže Spasojević.
Neretko je za požar dovoljna i jedna neugašena cigareta. Kada do požara dođe, najbolje je što pre obavestiti vatrogasce.
- Kada primetimo već požar, plamen, ako nismo u stanju da ga na bezbedan način ugasimo, da ne povredimo sebe ili naše ukućene, onda bolje je ne dirati. Treba zatvoriti vrata prostorije, alarmirati pre svega ukućene da napuste prostoriju, odnosno stan, kuću, pozovemo 193, damo precizne informacije šta se dešava, šta gori, gde gori. Ali takođe, ukoliko je reč o zgradi, alarmirati komšije. Bolje je napustiti objekat, jer često u našim intervencijima zateknemo ljude koji su povređeni u pokušaju da ugase požar, ili su se nagutali dima - objasnio je načelnik odeljenja Uprave vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.
Vatrogasno-spasilački timovi kreću odmah po prijemu poziva i u urbanim sredinama stižu u roku od 10 minuta. Ono što često otežava intervenciju su nepropisno parkirana vozila koja onemogućavaju prilaz objektu.
Pomažu povređenima u saobraćaju, zavejanima na putevima
Načelnik Milorad Spasojević kaže da timovi vatrogasaca-spasilaca asistiraju često i u drugim situacijama poput saobraćajnih nezgoda.
- Iako nemamo veće količine snega, u zimskom periodu često pružamo pomoć i asistenciju našim sugrađanima kada ostanu zavijani, zaglavljeni, na nekim lokalnim putevima. Apelujemo da pre nego što krenete na put slušate vremensku prognozu, koji su putevi prohodni, da koriste zimsku opremu prilikom kretanja ka skijalištima i odmaralištima. Ako se desi da se zaglavite na putu, onda je važno da date preciznu lokaciju gde se nalazite kako bismo došli što pre da vam pomognemo - rekao je Milorad Spasojević.
Kurir.rs/ RTS
NAUČNO OBJAŠNJENJE ZA POŽARE U LOS ANĐELESU:
TRAMP POČEO DA OKREĆE AMERIKU "NAOPAČKE", REĐAJU SE ŠOKOVI: Putin na udaru, berze u haosu, ovo svet nikada nije video! (FOTO, VIDEO)