Slušaj vest

"Grip kosi po Srbiji", "Pik u naredne dve nedelje", "Grip hara Srbijom"… To su samo neki od naslova kojima su mediji prethodnih dana opisivali epidemiološku situaciju u Srbiji.

Slični naslovi su i u Hrvatskoj, Rumuniji, Americi – međutim u mnogim zemljama grip je već odgovoran i za izgubljene živote.

U šestoj nedelji nadzora nad gripom, u Srbiji su registrovani slični pokazatelji kretanja infekcije izazvane virusom gripa, kao i u prethodnoj sezoni. Aktivnost virusa gripa je srednje aktivnosti, u širokoj geografskoj rasprostranjenosti. Registrovano je 14.388 slučajeva kod kojih je potvrđen grip, pri čemu je to za oko 300 slučajeva više nego u prethodnoj nedelji. Polako se bližimo piku.

Kritično u narednih nedelju ili dve

- U nekom narednom periodu možemo očekivati jednu zaravljenost krive kada je u pitanju učestalost pojavljivanja gripa. Upravo u narednih nedelju, ili dve možemo očekivati pik pojave gripa i svih oboljenja sličnih gripu. Kada su u pitanju akutne respiratorne infekcije u toj grupi simptoma i kliničkih manifestacija je već došlo do pada - rekla je uoči Sretenja profesorka dr Verica Jovanović direktorka Instituta "Batut".

Iako virusne i bakterijske upale grla imaju slične simptome, različiti su uzroci i tretmani. Virusne infekcije obično prolaze same, dok bakterijske zahtevaju antibiotike kako bi se sprečile ozbiljnije komplikacije. Prepoznavanje razlike je ključno za pravilno lečenje. Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia, Shutterstock

Na teritoriji Srbije su potvrđena oba tipa virusa gripa. Laboratorijski je potvrđeno više od 800 slučajeva oboljenja sličnih gripu i akutne respiratorne infekcije koje nastaju tako što pomešano deluju različiti virusi, pa se onda i kliničke slike različito manifestuju. Sve to ukazuje da smo trenutno izloženi brojnim virusima među kojima dominira virus gripa AHA1 PDM09.

- U kliničkim manifestacijama, prvo ide visoka temperatura koja može trajati i do nedelju dana, onda se sve komplikuje suvim kašljem, i veoma često, naročito kod osoba koje imaju hronične bolesti, i neka hronična stanja. Dolazi do bronhitičnog nalaza, a veoma često i do zapaljenja pluća - objasnila je Jovanovićeva.

Vakcinacija ili izolacija

- Možemo očekivati da se stanje, kada je u pitanju infekcija izazvana gripom, komplikuje upravo ili zapaljenjem pluća, ili teškim bronhitisom. Iz tog razloga, preporučuje se mirovanje, opšte mere zaštite, istovremeno i pravovremeno javljanje lekaru. Jako je važno da osobe koje su sa infekcijom i koje imaju temperaturu da zaštite, kako svoj kolektiv, tako i najbližu porodicu - dodala je ona.

Najčešće su obolela deca uzrasta do četiri godine, a iza te kategorijesledi grupa mladih od sedam do 14 godina. Najviše su bolnički lečene osobe starije od 65 godina kao i radno aktivno stanovništvo starosti od 30 do 64 godine. Među bolnički lečenim licima, nevakcinisano je 68 odsto.

vakcina-protiv-gripa-shutterstock-181674146.jpg
Foto: Shutterstock

- Mi ipak preporučujemo da, naročito osobe sa hroničnim stanjima, mogu da se vakcinišu. Ali, za dve nedelje ste nebezbedni, jer je potrebno da se u tom vremenskom periodu razvije imunitet - naglasila je Jovanovićeva.

Decu muće i sincicijalni virus i crevne infekcije

Direktorka "Batuta" dodaje da je, kada su u pitanju deca, u kolektivima prisutan respiratorni sincicijalni virus, od kojeg, ako se brzo širi, kolektiv treba zaštiti odsustvom zaraženog. Prisutne su i crevne infekcije, odnosno enterovirusi, koksaki, norovirus…

Govoreći o malim boginjama i velikom kašlju, ističe da su u Srbiji u januaru registrovana 64 slučaja malih boginja. Najviše slučajeva je u Novom Pazaru i Tutinu. Navodi da je važno da se vakvinacija ne odlaže što važi i za veliki kašalj.

Direktorka Instituta "Batut", ponovila je da je u toku projekat akcije protiv HPV virusa.U Nišu i u Beogradu do sada je testirano oko 4.200 žena. Poziv je i dalje aktuelan. U saradnji sa ginekolozima, besplatno se, uz neki lični dokument rade Papanikolau test i tipizacija humanih papiloma virusa.

Kurir.rs/ RTS