Slušaj vest

Istraživanja pokazuju da svake dve nedelje zanemi po jedan maternji jezik. Da bi se stalo na put tom trendu, pre četvrt veka je uveden Međunarodni dan maternjeg jezika, a da li je srpski jezik ugrožen i koliko zapravo brinemo o njemu?

Srpski jezik govori oko 12 miliona ljudi, a iako mu ne preti opasnost od odumiranja, pod velikim je pritiscima. Kultura društvenih mreža u velikoj meri dovela je do skraćivanja reči, a sve više je prisutna i upotreba stranih izraza. Lingivsti poručuju da nedovoljno čuvamo srpski jezik, te da njegov status u školama nije zadovoljavajući.

- Odavno je već srpski jezik potiskivan na margine iz jednih ili iz drugih razloga i prosto niko ne pita ni kako znam niti kako znaš srpski jezik, nego svi pitaju kako znaš engleski jezik, kao da ćemo svi živeti na engleskom dvoru. Broj časova srpskog jezika u osnovnoj i srednjoj školi duplo je manji od norme nacionalnih jezika u drugom evropskim državama - kaže za Kurir prof. dr Sreto Tanasić, predsednik odbora za standardizaciju srpskog jezika. 

"Ja bih" ili "Ja bi" - zabrinjavajući broj ljudi ne zna šta je ispravno! Istraživanja pokazala, a stručnjaci upozoravaju: Sve je posledica engleskog jezika! Izvor: Kurir televizija

Dodaje i da je neophodna standardizacija srpskog jezika zbog lakšeg sporazumevanja.

- Vrlo često čujemo "on bi došao, ja bi došao". "Ja bi došao" nije prihvaćeno bez obzira na to koliko je rašireno u svakodnevnom životu. Ne samo da nije u skladu sa strukturom, nego može da donosi i pometnju u sporazumevanju.

I dok jedni upozoravaju da upotreba stranih reči može ugroziti njegovu budućnost, drugi smatraju da se jezik menja prirodno, a Milica Rabrenović, sa instituta za srpski jezik SANU kaže:

- Jezik nije samo sredstvo komunikacije, on je naš DNK, naše ogledalo i naša istorija. Zato, pre nego što sledeći put napišete „tnx“ umesto „hvala“, setite se, ako mi ne čuvamo svoj jezik, ko će?

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

SAMO NJIH 29 PRIJAVLJENO ZA SRPSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST! Ivanović: Misle da moraju u nastavnike, a moguu se baviti i OVIM poslovima Izvor: kurir televizija