Slušaj vest

Dragan Filipović, načelnik Školske uprave Beograd, izjavio je za RTS da je većina škola dostavila plan nadoknade. Posebno naglašava da je đacima potreban period privikavanja nakon prekinute nastave i da ne mogu odjednom da imaju osam ili devet časova dnevno.

Nadoknada propuštenih časova u osnovnim i srednjim školama počela je u ponedeljak. Škole su bile u obavezi da plan nadoknade dostave do 4. marta, a Dragan Filipović ističe da je većina to i uradila.

Kada je reč o osnovnim školama, plan je dostavilo 72 odsto, a od srednjih škola u gradu Beogradu 33 odsto.

- Mislim na sve one škole koje su u nekom režimu rada, izuzev pojedinih gimnazija, kada je reč o gradu Beogradu, koje još nisu dostavile plan nadoknade, jer još ne mogu da se organizuju. Ostale škole, znači sve osnovne koje su na bilo koji način bile u obustavi, sve srednje, stručne i ostale gimnazije su dostavile plan nadoknade-  navodi načelnik Školske uprave.

Dodaje i da je do 20 škola do danas završilo realizaciju plana nadoknade.

- Mi smo u obavezi da kao prosvetni savetnici pogledamo realizaciju tog plana i prosledimo dalje sektorima za finansije, odnosno materijalno-finansijskom savetniku koji će raditi isplatu za ostatak, odnosno dela koji nije bio isplaćen sa prvom platom - objašnjava Filipović.

0905-shutter.jpg
Foto: Shutterstock

Šta je najbolje za đake

Škole su predložile nekoliko opcija za nadoknadu nastave. Radne subote, skraćeni časovi, ali sa većim brojem časova, sedam i osam, ali i produžetak školske godine.

Načelnik ističe da pokušavaju da isprate šta je to najbolje za decu.

- Mi već imamo pozive od strane roditelja da deca dolaze umorna kod kuće. Poslali smo dopis direktorima škola i nadamo se da je prosleđeno i nastavnicima. Upravo se razmatra specifičnosti svake škole, odnosno svakog razreda. Mi moramo da razmišljamo i o učenicima prvog, drugog, trećeg do osmog razreda, kada je reč o osnovcima. Naravno, od prvog do četvrtog u onim školama u kojima je krenula nastava kada pričamo o srednjim školama - ukazuje Filipović.

Posebno naglašava da je deci potreban period privikavanja nakon nastave u kontinuitetu koja je bila prekinuta. Đaci ne mogu odjednom da krenu i da imaju osam ili devet časova dnevno što je previše opterećujuće za njih.

- Preporuka nastavnicima je da se okrenu planiranju nastave ka ishodima i ono što je zaista najvažnije i najbitnije do kraja školske godine, i sve svoje planove, operativne mesečne i godišnje planove, prilagode tim ishodima - naglašava Filipović.

Polaganje prijemnih ispita

Probni završni ispit je 25. aprila za matematiku, dok će test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, kao i test iz predmeta po izboru rešavati od 22. do 30. aprila.

Prijemni ispiti za specijalizovana odeljenja, za učeničke škole, za osmake su u maju i u kalendaru se nije ništa menjalo.

- Kao školska uprava se pridržavamo kalendara vaspitno-obrazovnog rada škola i osnovnih i srednjih koji je usvojen u septembru i izmenjen u decembru. Očekujemo informaciju sa visokoškolskih ustanova kada će biti prijemni, kada će biti upis na fakultete. Jer u tom momentu mi možemo da razmišljamo u pravcu da li za maturante srednjih škola može da se produži školska godina - naglasio je Filipović.

Kurir/RTS