3.000 evra malo za popravku stana
BEOGRAD - Loša izolacija, fasada koja opada, prozori koji ne dihtuju su slika i stanje u kojem se nalazi trećina stanova i kuća u Srbiji. Za minimalne popravke potrebno je bar 3.000 evra, što je u uslovima krize za veliki broj vlasnika ogroman novac koji nemaju. Čak i ako žele da prodaju svoju nekretninu ona je u proseku jeftinija od 10 do 15 odsto od novogradnje.
Uslovi izgradnje su tokom proteklih godina poošterni kada je reč o zakonskom okviru, ali je praksa i stanje na terenu nešto sasvim drugo. Od 2012. godine posedovanje energetskog pasoša je obavezna stavka bez koje ne može da se dobije dozvola za gradnju niti da se objekat legalizuje.
- Taj dokument sadrži opšte podatke o zgradi, klimatske i termotehničke podatke. On je obavezan i prilikom rekonstrukcije i prometa i izdavanja nekretnina. Stari objekti koji se rekonstruišu moraju da unaprede energetsku efikasnost za najmanje jednu kategoriju, a to se postiže dodatnom izolacijom fasade, zamenom prozora, stolarije - kaže pomoćnica ministra građevine Aleksandra Damnjanović.
Ona, međutim, naglašava da ključna stvar u rekonstrukciji starih stanova i kuća nije zakon.
- Pravni okvir postoji, ali nema para. Državne subvencije bi dosta pomogle, ali i ta kasa je prazna - objašnjava ona.
Procene su da ulaganje u sređivanje stana ne bi moglo da bude manje od 3.000 evra i to samo za zamenu ulaznih vrata i prozora. Tome, međutim, treba dodati i novac za sređivanje podova, instalacije, kotlarnice ako je ima, krova. Za većinu građana jedini način da obezbede taj novac je putem kredita, a i on bi morao da bude jako povoljan da bi oni koji imaju niska primanja mogli uopšte da ga otplaćuju.
Vrednost starih stanova i kuća je i na tržištu nekretnina niža od novoizgrađenih objekata. Oni su jeftiniji za 10 do 15 odsto.
- Ukoliko je, međutim, stara zgrada na dobroj lokaciji i dobrog kvaliteta cena ne ide dole. Nekada ljudi više vole da uzmu stari stan nego novi, zato što su mnogi stanovi iz novogradnje loše urađeni. Između 1936. i 1940. godine je period kada su najbolje građene zgrade u Beogradu, tada se vodilo računa o svemu. Te su zgrade su na dobrim mestima i imaju dobru cenu - kaže vlasnik agencije za nekretnine Nedeljko Malinović.
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela