OVO SU OPCIJE ZA NADOKNADU ČASOVA Školska godina se nekima produžava, pojedini roditelji bojkotuju radne subote
Pored pretčasa i dodatnog časa neke mame i tate smatraju da deca ne mogu da uče još i vikendom kada su nastavnici odlučili da drže nadoknadu
Školska godina u Srbiji biće produžena za najviše pet dana za one škole koje ne nadoknade propuštenu nastavu u nastavnoj godini, najavila je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, a pojedini roditelji već se bune što decu moraju da šalju u školu i subotom radi nadokande nastave.
Naime, sve osnovne škole počele su da rade ove nedelje i većina nastavnika drži nadoknadu nastave kao pretčas ili sedmi čas, a neki od njih rade i subotom. U ponedeljak se nastava odvijala u 98 odsto škola, u svim osnovnim dok je 36 srednjih škola, odnosno dva osto od ukupnog broja, u totalnoj blokadi. Časovi od škole do škole traju 30 i 45 minuta, ali je nadoknada časova počela.
Kako je Kurir ranije pisao, prosvetari su predložili četiri modela - sažimanje gradiva, rad vikendom, veći broj časova dnevno i produžetak školske godine, a primenjeni modeli se razlikuju od nastavnika do nastavnika.
Ministarka prosvete u tehničkom mandatu Slavica Đukić Dejanović izjavila je da nastavna godina može biti produžena za najviše pet radnih dana, i to samo za one škole koje ne uspeju da organizuju realizaciju obrazovno-vaspitnog rada u nastavnoj godini u skladu s kalendarom obrazovno-vaspitnog rada.
Prema njenim rečima, eventualni produžetak nastavne godine će se odnositi samo na one škole koje ne budu uspele da nadoknade gradivo zbog obustava rada u ovoj nastavnoj godini. Ministarka je potvrdila da će završni ispit na kraju osnovnog obrazovanja biti održan, a o eventualnom pomeranju termina za polaganje završnog ispita javnost će biti blagovremeno obaveštena.
Reakciju roditelja na produžetak školske godine tek ćemo videti, a za sada je izvesno da pojedini roditelji već takoreći bojkotuju radne subote, odnosno odbijaju da šalju decu u školu vikend, jer smatraju da su preopterećena.
Problematičan rad vikendom
- Imam dva đaka, u prvom i četvrtom razredu. Učiteljice pored toga što organizuju dodatne časove svakog dana kao pretčas i dodatni čas, rešile su i da rade subotom. Prve subote smo poslali dete u školu i tad je bilo ukupno deset đaka. Drugog vikenda ih nismo pustili jer nije u redu da se deci sada uzima slobodno vreme koje mogu da provedu sa porodicom zbog njihovih višemesečnih štrajkova. Vikendom ionako ništa ne nauče, nemaju koncentraciju, samo izgubimo vreme koje smo unapred isplanirali - kaže za Kurir besni otac J. Đ.
Marija Latinović, direktorka OŠ "Bora Stanković" u Beogradu ističe za Kurir da su nadoknadu nastavnici organizovali tako da bude što funkcionalnija i da je cilj da učenici budu što manje opterećeni. Ona ipak potvrđuje da je subotom primetno manje đaka u školi i ističe da se i ti izostanci regularno beleže.
- Nastava je organizovana u skladu sa Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju u trajanju od 45 minuta po času. Svaki nastavnik, koji se izjasnio da želi nadoknadu, je napravio sopstveni plan, vodeći računa da se časovi ne preklapaju u rasporedu. Manje prisustvo beleži se subotom, zbog sportskih i drugih aktivnosti dece. Organizovali smo ukupno pet radnih subota - dve pre i tri posle praznika. Tih dana se redovno beleže izostanci, jer su časovi obavezni i nastavnik za njih snosi punu odgovornost - navodi Latinović.
Kako regulisati izostanke
Međutim, potpredsednik Sindikata prosvetnih radnika Srbije Milorad Antić smatra da nadoknada subotom nije dobra opcija za đake i da ne daje željeni efekat što je pokazala dugogodišnja praksa.
- Ja sam više za sažimanje gradiva i odvajanja bitno od manje bitnog u dogovoru sa stručnim većem škole. Dolazak u školu subotom detetu uskraćuje igru, druženje sa drugarima, porodicom, dodatne aktivnosti. Tada na časove dođe jako mali broj đaka i svega nekoliko učenika koji hoće da poprave ocenu ili im je neko gradivo nejasno. Samim tim što imate manje dece na času imate i manje učinka - smatra Antić.
- Opcije za nadoknadu izgubljenih časova
- rad vikendom
- sažimanje gradiva
- veći broj skraćenih časova dnevno (umesto šest časova, produžiti nastavu za dva časa)
- produžetak školske godine za nedelju dana
Prema njegovim rečima, ni produžetak školske godine nije idealno za đake i roditelje.
- Nije rešenje samo doći subotom u školu i upisati časove i izostanke. Nastavnici to dobro treba da iskalkulišu i da vide šta time dobijaju. Roditelji imaju prava da ne puste dete u školu, a što se tiče izostanaka prvo se treba doneti uredba o njihovom regulisanju od početka drugog polugođa kada su počele blokade. S druge strane, svaki dolazak odnosno nedolazak na nastavu utiče na kontinuitet nastave. Ne možete deci odmah dati lekcije pa silne kontrolne i pismene. Đacima je potrebno vreme da se prilagode, a nastavnici u ovim okolnostima moraju da naprave adekvatan program rada, a ne samo forme radi da upisuju časove.
VUČIĆ JEDNIM GESTOM DODATNO ODUŠEVIO RUSE! Obratio se Putinu na tečnom ruskom, SVI njihovi vodeći mediji preneli vest o moćnom govoru srpskog predsednika VIDEO