Slušaj vest

Na putu iz pravca Knjaževca ka Svrljigu, posle naselja Tresibaba, dvadesetčetvorogodišnji vozač je doživeo saobraćajnu nesreću kada je srna iznenada istrčala iz žbunja i udarila u njegovo vozilo. Nažalost, divlja životinja preminula je na licu mesta, a mladić se našao pred dilemom - šta dalje činiti.

Ovaj mladić rešio je da moguće rešenje problema potraži na Reddit-u, jer ga je policija obavestila o mogućim koracima, ali on smatra da će morati da se suoči sa procedurama koje uključuju i odgovornost za smrt srne.

- Situacija, idem iz pravca Knjaževca ka Svrljigu, posle Tresibabe. Put označen zonom 24 km da je divljač na putu, u jednom trenutku vozim 70 km/h i srna iz žbuna izleće meni u branik i krilo se zabija s desne strane, pada mrtva - počeo je sa svojom pričom mladić.

On je dalje naveo da je nazvao oca, jer, kako kaže, ima 24 godine i nema iskustva u ovakvim situacijama, koji se raspitao i predložio mu da pozove policiju i traži odštetu za auto. Međutim, situacija se nije odvijala onako kako je želeo.

- Ja pozovem, dođu oni i ponude mi dve opcije - prvo Evropski izveštaj, a drugo da ovo ode kod javnog tužioca i da se radi uviđaj i sve ostalo. Ja prihvatim evropski i shvatim da ja moram da snosim odgovornost za srnu tj. da moram da ga platim preko osiguranja - zaključio je on.

17383137801738313476Divljac-na-putu-1.jpg
Znak za divljač na putu u okolini Čačka Foto: RINA

"Imao si znak za divljač na putu, problem za tebe"

Na kraju pitao je korisnike Reddit-a za savet i "kako da se izvuče" iz situacije u kojoj se našao.

- Imao si znak za divljač na putu (problem za tebe), morao si da paziš više. Policija ako izađe kontaktira lovačko udruženje i utvrđuje se koja je vrsta srndaća, pa kad se utvrdi pravi se zapisnik naravno, visina kazne isto zavisi i od podvrste srndaća. Sve se gleda i zeznuto je jako - napisao je jedan od korisnika.

Jedan je istakao i da mu se skoro desilo, na istoj deonici, da se tri puta susretne sa divljači, od kojih je jedna bila zgažena, te da treba biti veoma oprezan.

- Baš sam prošle noći na putevima oko Svrljiga i video jednog divljeg zeca, jednu srnu i nešto zgaženo na asfaltu poput lisice. Treba biti oprezan, nema tu pravila. Znam za situaciju kada je ogroman jelen skočio iz šume pored puta pravo na auto u pokretu. Auto je bio "totalka", ali sreća niko nije nastradao (sem jelena). To ne možeš ni da predvidiš, ni da izbegneš. Samo povećana opreznost i blago smanjena brzina za svaki slučaj. Ne mora svuda da se juri - upozorio je mladića.

Šta da radite ako udarite divljač na putu

Tokom 2024. godine Lovačko udruženje u Somboru zabeležilo je 18 naleta divljači na vozila, najčešće su stradale srne, a šteta po jednom vozilu procenjivala se na oko nekoliko desetina hiljada dinara.

Naleti divljači na vozila nisu retkost, svakome se mogu desiti i šteta na automobilu tada je često velika. I šta uraditi ako naletite vozilom na divljač? Prvi korak kod takve situacije je pozvati policiju i obavestiti ih o saobraćajnoj nezgodi.

Policija će tada izaći na teren, uraditi uviđaj, a na sam uviđaj biće pozvano i Lovačko udruženje koje na tom potezu deluje.

"Nanosi se šteta za koju smo odgovorni pred državom"

Za njih je to pak višestruka šteta.

- Gubi se određeni fond divljači, nanosi se šteta našoj populaciji za koju smo mi odgovorni pred državom i gubi se eventualno prihod od nekog lovnog turizma koji bi bio moguć u slučaju da je ta životinja nastavila da živi. Mi uz sva ulaganja i obaveze koje imamo u sklopu ugovora o dodeli lovišta na korišćenje jednostavno ne možemo izaći u susret takvim obavezama i to se mora rešiti na neki način - kazao je ranije za RTV Ljubiša Kos, predsednik lovačkog udruženja Sombor.

srna.jpg
Foto: Shutterstock

Zajedno sa kolegama je, napomenuo je, dao predlog Lovačkom savezu Vojvodine i Srbije da se kao moguće rešenje ovog problema uvede simbolična taksa kroz registraciju vozila od 150 do 200 dinara po vozilu.

- Onda bi na milion vozila koliko je registrovano u Srbiji to bilo 200 miliona i onda bi svaki vozač, vozeći po pravilima znači poštujući znake i sve to, mogao biti siguran da će dobiti pravičnu nadoknadu za tu svoju štetu, a mi ćemo biti relaksirani da možemo razvijati lovni turizam, ulagati u lovišta, popravljati imidž što će svakako doneti korist svakome - objasnio je Kos.

Kurir/Blic