ČAK 7 PUTA: Srpski lekovi jeftiniji u Crnoj Gori?!
BEOGRAD - Antibiotici, lekovi za pritisak i srce, tablete za lečenje čira, antidepresivi, ali i mnogi drugi lekovi domaćih farmaceutskih kuća jeftiniji su u Crnoj Gori šest-sedam puta nego u Srbiji.
Građani koji su letovali u Crnoj Gori ostali su u šoku jer su lekove na moru u privatnim apotekama plaćali mnogo jeftinije nego u državnim apotekama u Srbiji.
Tako je Ivana Stejić iz Beograda kupila u Crnoj Gori kutiju „enalaprila“, leka za hipertenziju, za pola evra.
"Taj lek u Srbiji košta skoro 300 dinara. Ostala sam bez teksta kada sam videla koja je cena. Nisam se dvoumila, kupila sam zalihu za narednih nekoliko meseci", navodi naša sagovornica.
Ona dodaje da je u razgovoru sa apotekarkom saznala da su i drugi lekovi, poput antibiotika za decu i lekova za srce, čir ili antidepresiva, takođe mnogo jeftiniji, te da mnogi građani koji žive u graničnim područjima dolaze u Crnu Goru da kupe lekove koji se proizvode u Srbiji.
Za ovakvo stanje sa cenama lekova u Srbiji odgovorna je, kako ističe Vukica Stevanović iz Farmaceutskog jezgra, država.
"Država je ta koja propisuje maksimalnu veleprodajnu cenu lekova. Upravo kroz tu cenu leka dešava se i najveća korupcija u zdravstvu. To tvrdim od prvog dana. Problem je u tome što farmaceutske kompanije na tu cenu odobravaju velike stimulacije, koje idu i 30, 40 čak i 50 odsto, tako da se tu stvara veliki prostor za manipulaciju. Onaj ko obezbedi bolju stimulaciju cene, dobija tendere", navodi Stevanovićeva.
O tome koliko Srbija kaska za Crnom Gorom, bar kada je reč o snabdevanju bolesnika lekovima, najbolje govori i činjenica da se u Crnoj Gori ne plaća participacija za lekove koji se nalaze na pozitivnim listama, već se njihova cena u celosti pokriva iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane