205. rođendan Univerziteta u Beogradu
BEOGRAD - Univerzitet u Beogradu obeležava danas 205 godina od početka rada te ustanove.
Datum 13. septembar je proglašen kao Dan Univerziteta u znak sećanja na taj dan 1808. godine, kada je Dositej Obradović, glavni "nadziratelj" - upravnik svih učilišta i potonji popečitelj prosveštenija, odnosno ministar prosvete, u prisustvu vožda srpskog Karađorđa, održao prvo predavanje u tadašnjoj Velikoj školi.
Tu prvobitnu veliku školu pohađalo je nekoliko desetina studenata-učenika s ciljem da se obrazuju za buduće državne činovnike. Tadašnja Velika škola je predstavljala mešavinu srednje i visoke škole, nastava je trajala tri godine.
U njoj su se, pored opšteobrazovnih i klasičnih predmeta, izučavali uporedno i domaće državno (ustavno) pravo, međunarodno pravo, krivično pravo i sudski postupak.
Tako se i početak modernog pravničkog obrazovanja u Srbiji i istorija Pravnog fakulteta u Beogradu vezuju za tu školu i 1808. godinu. Na sadašnjoj zgradi tog fakulteta u Bulevaru kralja Aleksandra postavljena je brojka 1808.
Turci su uništili, za tadašnje prilike, veliku i važnu biblioteku Beogradskog učilišta 1813. godine, a potonje središte višeg obrazovanja u tadašnjoj Srbiji bio je izvesno vreme Kragujevac, u kojem je Licej osnovan 1838. godine.
Već 1841. Licej se ponovo našao u Beogradu, a 24. septembra 1863. prerastao je u Veliku školu i bio je smešten u Kapetan Mišino zdanje na današnjem Studentskom trgu. Prethodno, on se nalazio u zgradi Konaka knjeginje Ljubice, nedaleko od saborne Saborne crkve.
Veliku školu su od 1863. godine činili Filozofski, Pravnički (Pravni) i Tehnički fakultet. Donošenjem prvog Zakona o Univerzitetu 1905. godine, Velika škola je formalno preimenovana.
Zakonom donetim 1905. godine zajamčena je autonomija univerziteta i proklamovano da su nastavnici "slobodni u izlaganju". Tada je predviđeno postojanje još i Medicinskog i Bogoslovskog fakulteta. Od osnivanja, Univerzitet u Beogradu obrazovao je 346.000 diplomiranih stručnjaka, oko 22.700 magistara i 13.000 doktora nauka.
Univerzitet u Beogradu je ove godine poboljšao svoju poziciju na Šangajskoj listi 500 najboljih svetskih univerziteta, plasirajući se između 301. i 400. mesta, dok je prošle godine bio između 401. i 500. mesta. Prvi put našao se i između 101. i 150. mesta u jednoj oblasti, matematičkoj.
Beogradski univerzitet sačinjen je danas od 31 fakulteta i više naučnih istraživačkih instituta, a poseduje i sistem univerzitetskih biblioteka i računskih centara.
Univerzitet godišnje upiše oko 15.000 brucoša, ima sada oko 90.000 studenata, oko 7.000 nastavnika i saradnika.Ovaj državni univerzitet sačinjava grupacija društveno-humanističkih fakulteta i to: Filozofski i Filološki fakultet, Ekonomski, Pravni, Pravoslavni bogoslovski fakultet, Učiteljski, Fakultet bezbednosti, Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Fakultet političkiih nauka, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja.
U grupaciji medicinskih nauka su Medicinski, Stomatološki, Fakultet veterinarske medicine i Farmaceutski fakultet, a u grupaciji prirodno-matematičkih nauka: Biološki, Geografski, Matematički, Fakultet za fizičku hemiju, Fizički i Hemijski fakultet.Grupaciju tehničko- tehnoloških nauka čine Arhitektonski, Građevinski, Elektrotehnički, Mašinski, Poljoprivredni, Rudarsko-geološki, Saobraćajni, Tehnički fakultet u Boru, Tehnološko-metalurški fakultet, Fakultet organizacionih nauka i Šumarski fakultet.
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!