BRANIOCI SRBIJE: Novi potporučnici bacili šapke!
BEOGRAD - Mladi potporučnici Vojske Srbije, koji su svečanošću ispred Doma Narodne skupštine i tradicionalnim bacanjem šapki završili školovanje na Vojnoj akademiji najavljuju da će se dodatno usavršavati i stečeno znanje primeniti za dobrobit zemlje.
Jedan od potporučnika - pilot aviona Dimitrije Bećarević, koji je Vojnu akademiju završio sa prosekom 9,33, kaže da se prelepo oseća posle osam godina školovanja i da će mu sada konačno pasti "kamen sa srca". Mladi oficir Vojske Srbije jedva čeka da svoje znanje stečeno na ovoj visokoobrazovnoj ustanovi počne da primenjuje u praksi i otkriva da je od malena maštao da postane vojni pilot.
"Imao sam sreće pa sam u tome i uspeo", rekao je Bećarević novinarima ispred Doma Narodne skupštine, gde je održana ceremonija promocije novih potporučnika.
On je najavio i neke od svojih planova, a među njima je i plan da završi letačku obuku na avionu i postane nastavnik letenja, kako bi mogao i druge da uči tom pozivu. Za pilota helikoptera, prvog u rangu Ivana Sibinovića, koji je tokom studija ostvario prosečnu ocenu 9,56, ovo je veliki dan i ostvarenje snova.
"Izgleda mi nestvarno", rekao je Sibinović i dodao da poslednjih dana često proverava svoj gardarober da bi se uverio da li se u njemu nalazi potporučnička unifirma ili kadetska.
On želi da nastavi sa letačkom obukom u nekoj od letačkih jedinica vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, a nada se da će za dve godine zavrišiti kompletnu obuku i postati potpuno sposobni borbeni pilit.
Tu se ne završavaju njegovi planovi, budući da želi i da ode na kurs nastavnika letenja, a panira da upiše i master studije i da se bavi naučnim radom u domenu vazduhoplovstva.
Od pre nekoliko godina na Vojnoj akedemiji, do tada dominatno muškoj školi, rame uz rame sa kadetima sve zadatke uspešno nastoje da reše i pripadnice lepšeg pola. Jedna od njih je i Jelena Popović iz Vranja, koja je tu visokoobrazovnu školu završila sa prosekom 8,65 i to smer pešadiju, koji je, kako je sama priznala, jedan od težih smerova barem kada je reč o potrebnoj fizičkoj spremnosti.
"U početku su muškarci bili skeptični, jer je to sredina koja je bila muška dok nisu došle devojke i u pocetku je bilo nesuglasica, ali kasnije - kako je vreme odmicalo i kako su tereni bili teži i teži - teškoće su nas povezale i učinile jakim kolektivom", podelila je svoje iskustvo sa Akademije mlada oficirka Vojske Srbije.
Njen kolega, drugi u rangu Siniša Čabarkapa iz Beograda, koji je završio smer logistika odbrane, model finasije sa prosekom 9,36, naglasio je da danas, nakon četiri godine školovanja, potporučnici imaju čast da završe školovanje na najlepši način.
"Osećam se uzbudljivo kao i svi moji drugari, posebno u tom trenutku kada kleknemo, prekrstimo se i bacimo šapke", podelio je svoje utiske Čabarkapa.
On, takođe, želi da nastavi školovanje na postdiplomskim studijama, a za 10 godina se vidi kao oficir u ulozi asistenta ili profesora na Vojnoj akademiji.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)