Počeo 3. beogradski bezbednosni forum
BEOGRAD - U Beogradu je danas počeo treći Beogradski bezbednosni forum na kojem će predstavnici državnog vrha Srbije i strani zvaničnici, predstavnici nevladinih organizacija i nezavisni eksperti razmotriti aktuelna pitanja regionalne i međunarodne bezbednosti, spoljne politike i privrede.
Konferencija, koju organizuju Evropski pokret u Srbiji, Beogradski fond za političku izuzetnost i Beogradski centar za bezbednosnu politiku, počela je akademskim skupom na temu transformacije države i profesija u međunarodnoj bezbednosti, a govoriće se i o regionalnoj saradnji, odgovoru države i društva na ekomsku krizu.
Forum se ove godine održava pod nazivom "Da li je država u procesu (de)konstrukcije? Rizici i odgovori sa Balkana i šire" i trajaće tri dana.
Među učesnicima će biti, prema najavama organizatora, pored visokih srpskih zvaničinika, i šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak, ambasadori SAD i Švajcarske u Beogradu Majkl Kirbi i Žan Danijel Ruh, bivši šef italijanske diplomatije Franko Fratini, generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju Goran Svilanović i mnogi drugi.
Evropske integracije, izgradnja države i bezbednosni izazovi, konsekutivno predsedavanje Švajcarske i Srbije OEBS-om biće glavne teme drugog dana foruma, a biće održano i više debata na različite teme poput uticaja odnosa Beograda i Prištine na stabilnost Balkana, politike EU prema zemljama Mediterana, međunacionalnog pomirenja i drugih.
Poslednji, treći dan konferencije, biće posvećen perspektivi Balkana, a na panelima će biti reči o energetskoj bezbednosti u jugoistočnoj Evropi, bezbednosti na Kosovu, korupciji, kao i izazovima NATO alijanse.
Kako je uoči foruma rekla predsednica Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht, biće organizovano 12 manjih sesija, od kojih dve posvećene Kosovu, a one će se baviti "nizom vrlo zanimljivih pitanja" - od pitanja bezbednosti Zapadnog Balkana do bezbednosti u sajber prostoru".
Generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić istakla je da cilj Foruma da se uhvati korak sa aktuelnim temama i edukuje srpska stručna i politička javnost o aktuelnim temama i modernim izazovima i da se da doprinos izgradnji globalne bezbednosne zajednice.
Prema njenim rečima, skup se održava sa dvostrukim ciljem. "S jedne strane cilj je da se trenutno aktuelna pitanja međunarodnih odnosa i spoljne politike i globalne bezbednosti dovedu u Srbiju i region. S druge strane, reč je o nastojanju da se ojača bezbednosna zajednica, razumevanje i komunikacija između država i građana Balkana, kao i da se Balkan predstavi kao jedna uspešna priča, ili barem kao uspešna priča u nastanku nakon svih problema koji su bili karakteristični za ovaj region", rekla je Bobić.
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića