IBARSKA MAGISTRALA: Crnogorac sa 164 na sat preticao kolonu preko pune linije
BEOGRAD - U petak, prvog dana pojačane kontrole poštovanja saobraćajnih popisa na Ibarskoj magistrali, policija registrovala više od 75 prekršaja, što govori da do svesti nekih vozača još doprlo kakve sve posledice mogu da izazovu svojim ponašanjem, izjavio je načelnik odeljenja za preventivu u Upravi saobraćajne policije Srđan Matunović.
Prvog dana pojačane kontrole je saobraćajna policija na Ibarskoj magistrali uhvatila 15 vozača u nepropisnom preticanju, 26 je vozilo brzinom većom od dozvoljene, desetak u alkoholisanom stanju, i još 25 je zatečeno u drugim prekršajima, naveo je glavni policijski savetnik Matunović.
On je rekao da će pojačana kontrola na Ibarskoj magistrali, gde se u poslednjih desetak dana desilo više teških nesreća u kojima je bilo poginulih, trajati ne samo ovaj, nego i narednih vikenda, kao i ostalim danima kada je pojačana frekvencija saobraćaja, ili se proceni da postoji potreba.
Ibarsku magistralu su ovog vikenda kontrolisale policijske patrole sa radarima na određenim deonicama, neobeležena vozila - "presretači", kao i helikopter, koji je nadgledao iz vazduha.
Sve to, kao i saznanje da je u petak počela akcija saobraćajne policije, uticalo je da u subotu broj vozača koji čine prekršaje bude dosta manji, u šta se uverila i ekipa FoNeta koja je dan provela u jednom od "presretača", snažnih automobila opremljenih kamerama sa integrisanim radarom.
Vozači su, suočeni sa činjenicom da su od Beograda do Gornjeg Milanovca na 7-8 kritičnih deonica bili postavljeni radari i patrole saobraćajne policije, o čemu su jedni druge obaveštavali "blicanjem" svetlima, smanjivali brzinu i izbegavali preticanje preko pune linije.
Bilo je, međutim, i onih koji se na to nisu obazirali, poput vozača snažnog "mercedesovog" džipa crnogorskih registarskih tablica, koji je u nekoliko kilometara počinio najteže saobraćajne prekršaje, koji su ga odveli direktno kod sudije za prekršaje, a kazna za njih je, pored novčane, i zatvorska.
On je, na deonici od Vreoca do Velikih Crljena u više navrata, preko pune linije, preticao kolonu vozila, što se kvalifikuje kao naislnička vožnja, i sve to brzinom od 164 kilometra na sat, a maksimalna dozvoljena brzina je 80.
Posadi "presretača", saobraćajcima Ivanu Jovanoviću i Đorđu Peroviću, trebalo je sedam kilometara da ga bezbedno zaustave, jer nisu smeli da ga sustižu, a da pri tom i sami krše propise i dovode opasnost ostale vozače na magistrali.
Posle zaustavljanja, prva rečenica vozača, tridesetčetverogodišnjeg Crnogorca, posle zaustavljanja, bila je "žurio sam na sastanak", a onda sledi i skoro obavezni nastavak u takvim situacijama: "Jel možemo mi ovo nekako dugačije da regulišemo".
Jovanović mu pušta snimak njegovih prekršaja, sa zabeleženom brzinom, kažnjivom čak i na autoputu, a vozač, kad saznaje da mora ići kod sudije za prekršaje, jer Zakon to propisuje za takvu vrstu prekršaja, a uz to je i strani državljanin, ponovo bezuspešno pokušava "nagodbu".
Odvode ga u policijsku stanicu u Lazarevcu, gde se snimak iz hard diska kompjutera u presretaču prebacuje u lap top, i potom štampaju fotografije kao dokaz o počinjenim prekršajima, a za slučaj da je potreban snimak, on se dostavlja naknadno, jer je sačuvan u memoriji.
Uvek pokušavaju da nađu neki izgovor zašto su napravili prekršaj, ali ne spore da su to napravili, jer znaju da je u presretaču kamera koja je sve zabeležila, objašnjavaju Jovanović i Perović reakcije vozača kad budu zaustavljeni.
"Presretač" na području Čibutkovice prati "fiat stilo" koji, i pored pune linije, svako malo pokušava da pretekne kolonu, ali se vraća u svoju traku zbog automobila koji mu dolaze u susret.
Na jednom mestu, kreće u preticanje baš kad, posle isprekidane, počinje puna linija, što je dovoljno za reakciju "presretača".
Posle zaustavljanja na prvom proširenju, vozač se odmah predstavlja kao "penzionisani kolega iz gradskog SUP", i pokušava da uveri saobraćajce da nije preticao preko pune linije, nego isprekidane, jer nikad to ne radi.
Kada su mu pustili snimak, koji govori suprotno, vozač pokušava drugom taktikom, pa pita koliko dugo je preticao punom linijom, i konstatuje da je "možda samo malo", a posle ponovnog puštanja onog što je kamera zabeležila i saznanja da je to bilo "malo duže", pita kolika je kazna i ostaje li bez dozvole.
To će vam odrediti sudija za prekršaje, dobićete poziv na kućnu adresu, rutinski je odgovor saobraćajaca, koji izbegavaju svako duže objašnjavanje sa vozačima.
Na delu od Ljiga prema Rudniku, gde se izvode radovi na budućem autoputu, postoji jedna deonica gde se saobraćaj naizmenice odvija jednom trakom makadamskog puta i gde je postavljen semafor, zbog čega se stvaraju kolone.
Uvek ima nestrpljivih, koji ne mogu da čekaju, pa preteknu kolonu, a neretko prođu i na crveno, objašnjavaju saobraćajci, dok u "presretaču" sa zatamnjenim staklima, na kome su tablice jednog grada iz unutrašnjosti Srbije, strpljivo čekaju u koloni.
I, posle nekog vremena, sa kraja kolone izdvaja se kombi novopazarskih registracija i kreće u preticanje petnaestak vozila, u trenutku kad se na semaforu upalilo zeleno svetlo.
Pošto nije mogao da se "uglavi" u prolaz, vozač je ušao u zabranjeni smer, deo kojim izlaze vozila iz suprotnog smera, i tako se uključio na put, a "presretač" je sve to snimio i, vozeći u koloni do normalnog dela puta, potom sustigao prekršioca i suočio ga sa prekršajem.
Policajci Jovanović i Perović na "presretačima" su od njihovog uvođenja, 2009. godine, i pokrivaju teritoriju čitave Srbije, a vozila, zbog "kamuflaže", u gepeku imaju pet pari tablica oznaka raznih gradova.
Dok prepričavaju razne slučajeve koji su im se desili tokom rada, i smešne i bizarne, pominju i kako im je jedan od zatakata i kontrola vozila koja koriste rotaciju, jer se plava svetla i crveno plavi "blinkeri" mogu kupiti čak i na "buvljaku" u Pančevu, pa mnogi to koriste.
Kontrolišu se i vozila Vlade Srbije, jer mnoga imaju rotacije iako nemaju pravo na to, pa se protiv vozača pišu kazne, a kao zanimljiv slučaj navode i primer automobila iz kabineta jednog bivšeg ministra, kojio ih je pretekao pod rotacijom.
Pošto posredstvom "motorole" mogu odmah da provere na koga je automobil registrovan, ispostavilo se da je vlasnik jedna lizing kuća, a posle zaustavljanja, vozač se predstavlja da je iz kabineta ministra , da vozi jednog funkcionera, ali ga to nije spasilo od pisanja prijave.
Do pre mesec dana posade "presretača" su radile u civilnoj odeći, a sada to čine u uniformi, tako da, i pored tamnih bočnih stakala, mnogi vozači prepoznaju da se radi o policiji, vide u retrovizoru uniformu, jer prednje staklo nije zatamnjeno, i odustanu od činjenja prekršaja.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)