Kako održavati mrežu sa 50% manje vremena?
Ako ste odgovorni za administraciju IT infrastrukture u malom ili srednjem preduzeću, dobro znate koliko vam vremena i pažnje treba ne bi li sve funkcionisalo savršeno. Dajemo vam šest saveta kako da skratite vreme potrebno da se završe osnovne obaveze.
1. Optimizujte pouzdanost mreže.
Osnovna stvar jeste funkcionisanje cele mreže sa svim uređajima. Ako se desi da neki ruter, svič ili server ne rade – vi morate biti prvi koji je to ustanovio. Ne treba čekati da vas zaposleni informišu o tome. Proaktivni pristup u održavanju mreže pomaže da zvonjavu telefona svedete na minimum i imate zadovoljne korisnike. Napravite plan kada vršite rutinske provere i pridržavajte ga se dosledno.
2. Vizuelizujte topologiju mreže.
Kada uradite topologiju mreže, tj. kada grafički povežete sve računare, jasno ćete videti da li postoje slabe tačke i gde se nalaze. Takođe, to znači da možete lakše unaprediti mrežu, kako biste izbegli uska grla. Nije bitno kako ćete je nacrtati – to možete uraditi geografski, hijerarhijski, ili fizički – dobićete priliku da sagledate celu mrežu i da je poboljšate. Dalje, ako se desi neki kvar, uz topologiju ćete mnogo lakše detektovati i rešiti problem.
3. Ostanite u vezi i kad niste prisutni.
Kao IT profesionalac, nećete stalno biti pred monitorom i gledati šta se dešava sa mrežom. Sistem alarma može biti konfigurisan tako da, u slučaju da se na mreži desi nešto nepredviđeno, generiše vizuelna i/ili audio obaveštenja, da šalje informacije na e-mail ili SMS obaveštenja na vaš telefon. Ove informacije vam pružaju mogućnost da brzo reagujete kako biste minimizirali štetu nastalu usled nefunkcionisanja mreže ili nekog njenog dela.
4. Znajte kapacitet mreže.
Kako mreža koju održavate bude rasla tako će se javljati potreba za instalacijom novih uređaja ili povećanjem njene brzine. Fleksibilan sistem praćenja razvoja mreže daje uvid u njene aktuelne performanse i onda kada dolazi do zakrčenja.
5. Napravite mapu mreže i vodite evidenciju.
Koristeći lako razumljiv dijagram, mapa mreže daje mogućnost provere svakog pojedinačnog uređaja u njoj. Statistika performansi (dostupnost, gubitak podataka, vreme reakcije svakog uređaja, saobraćaj, stopa grešaka...) pomaže i u dijagnostici problema na mreži i u brzini njihovog otklanjanja. Celokupna mapa mreže prikazuje sve fizičke veze u njoj.
Administratori kompjuterskih mreža uglavnom su obučeni za specifičan hardver i softver instaliran u mreži koju održava, sa funkcionalnostima koje su tipične za nju. Zanatski potkovan administrator može brzo savladati dodatne opcije koje će se jednog dana nadograditi u mrežu koju održava i tako pomoći u pravljenju nove i veće mreže, kada postojeća bude bila prevaziđena. U zavisnosti od opreme kojom rukuje, postoji više različitih sertifikata za administratore. Poslodavci traže dokaz ekspertize za određeni tip opreme kojim firma raspolaže. Razne diplome za administratora mreže kod nas možete steći na IT akademiji. Tek će se pokazati koliko je ovo zanimanje u modi. Po nekim predviđanjima, u naredne četiri godine će se sukcesivno povećavati potreba za administratorima mreže za po 30%, što je dobar pokazatelj potreba današnjeg tržišta za IT stručnjacima.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega