Sve više crtača i slikara prelazi u svet digitalne umetnosti. Razloga je mnogo, a jedan od glavnih je realna mogućnost da naplate svoj talenat. Ako uživate u crtanju ili slikanju, danas zaista možete spojiti lepo i korisno

Okačite zarezalje i olovke o klin.

Uzmite samo osnovne prednosti u samom procesu rada na crtežu. Umesto papira i olovke za crtanje koristite grafičku tablu i digitalnu olovku. Nema više beskrajnog brisanja gumicom i oštrenja olovke. Sve što nacrtate u digitalnom obliku ostaje zauvek zapamćeno, a lako se može modifikovati i nadograditi. Pritom, sve faze u razvoju crteža stalno su dostupne na nekoliko klikova i uvek se možete vratiti korak-dva unazad.

3d modelovanje – korak ka savršenoj slici

Sigurno ste se mnogo puta divili slikama enterijera iz časopisa ili prikazima proizvoda u reklamama. Činjenica da izgledaju tako dobro jeste da je reč o fotorealističnim 3D modelima, a ne o fotografijama. Pravljenje ovih 3D objekata naziva se modeliranje. Proces tokom kojeg se preko računara kreiraju različita geometrijska tela i oblici, umesto da ih crtate rukom, jeste kompjuterski dizajn, ili computer-aided design (CAD). Program koji je standard u oblasti CAD-a je AutoCAD.

CAD crtanje se koristi u velikom broju industrijskih aplikacija i predstavlja svetski standard. Automobilske i avio-industrije takođe koriste ovu tehnologiju. Ona je široko prihvaćena u grafičkom dizajnu jer umetnicima daje veću slobodu i fleksibilnost. Iako su algoritmi užasno kompleksni, interfejs softvera je napravljen tako da svako može da ga savlada.

Specijalni efekti na filmu i televiziji se uglavnom uzdaju u kompjutersku animaciju, generisanu pomoću CAD programa. Od Hari Potera do Transformersa, današnji visokobudžetni igrani filmovi su barem delimično rađeni kompjuterskom animacijom.

U industriji 3D video-igara korišćenje ovih programa je osnova svega. Animacija se upotrebljava i u medicini. Arhitekte i dizajneri enterijera takođe koriste animaciju, ne bi li konkretizovali svoje apstraktne misli o obliku zgrade/kuće ili, pak, uređenje stanova i izbor materijala za svaki element u kući. Industrijski inženjeri crtaju mašine i tokom modeliranja isprobavaju razne varijante modela koji prave, ne bi li našli najbolje moguće rešenje i predupredili sve moguće nedostatke.

CAD programima se može kreirati bukvalno sve, od igle do aviona. Kao što vidite, talenat ne mora da bude pasivan, već, naprotiv, postoji toliko načina da ispoljite kreativnost, a da od nje i zaradite. CAD je oblast koja predstavlja dobar balans između želje za kreiranjem uzbudljivih slika i realne potrebe za dobro plaćenim poslom. Za efikasno korišćenje ovih programa nije potrebno da budete profesionalni umetnik, ali će vam talenat svakako olakšati posao. Ovladati CAD programima može se relativno brzo. Efikasna edukacija iz oblasti CAD-a postoji i u Srbiji, pa se znanje uz malo volje može podići i na veoma napredan nivo.