Svi imamo uvrežena mišljenja o milionerima. Uglavnom su u pitanju stereotipi i negativne konotacije. Retko razmišljamo o njihovim vrlinama i navikama. Biti milioner ne znači biti gramziv i imati sreće. Naprotiv. Evo 10 stvari koje niste znali o milionerima. Možda ćete neke od ovih dobrih navika i sami usvojiti.

Milioneri su vredni radnici

U studiji koju je među najbogatijima sproveo Spectrem, čak 94% milionera ocenilo je veliki rad kao faktor broj jedan za svoj uspeh. Bilo da je u pitanju kontinuiran rad na jednom projektu počevši od nule, kakav je slučaj sa Sem Veltonom, osnivačem Walmarta, ili stalno eksperimentisanje i nove ideje – Stiv Džobs i njegov Apple.

Ako želite da postanete milioner, mnogo rada se podrazumeva. Što pre to prihvatite biće vam lakše, posebno ukoliko imate ambiciju čije ispunjenje podrazumeva bogatstvo.

Većina milionera je samostalno stigla do uspeha

Danas, samo 18% čine milioneri koji su nasledili svoje bogatstvo, i taj procenat nastavlja da pada. Velika većina milionera starotavala je sa malim sredstvima, a neki dolaze iz krajnjeg siromaštva. Neki od najpopularnijih primera su multimilijarder Karl Ikan, Leri Pejdž, CEO Googla, i Džef Bezos, CEO Amazona.
Ne koristite tuđu, dobru startnu poziciju kao izgovor da se u životu ništa ne može uraditi. Najveći broj milionera je sam stekao svoj imetak. Šansu imate i vi, pitanje je da li želite da je iskoristite.

Milioneri žele da i vi postanete milioner

Milioneri razumeju da na svetu postoji dovoljno novca da se i vi obogatite i to im pomaže na više načina. Više milionera znači više biznisa i poslovnih poduhvata, što svima donosi korist i otvara nove mogućnosti. Robert Kijoaski i Donald Tramp su čak napisali knjigu pod naslovom „Zašto mi želimo da vi budete bogati”. Živa istina. Za ambicioznije milionere, biznis nije bitka.

Milioneri ne znaju sve

Milioneri nisu sveznalice neznalice. Naprotiv, stručnjaci su za jednu ili nekoliko oblasti, ali nikako previše. Milioneri umeju da prepoznaju u čemu su dobri i šta je njihova strast – a onda posvećuju život tome.

Dakle, prestanite da pokušavate sve i svašta – zapitajte se u čemu ste najbolji i šta volite da radite. Fokusirajte se na tu jednu stvar.

Milioneri imaju više izvora prihoda

Ovo nije pitanje raznolikosti, već povećanja bogatstva kroz više simultanih izvora. Milioneri prvo otkriju svoju specijalnost i šire je. Za stvaranje velikog imetka skoro da je obavezno imati više izvora. Voren Bafet i Džef Bezos su dobri primeri ove prakse. Još jedna dobra strana višekanalnog priliva jeste da ukoliko postoji opasnost da jedan od njih presuši, postoji drugi koji bi mogao preuzeti njegovu ulogu. Ne treba mnogo razmišljati da shvatite šta se tada dešava.

Znači, treba da što pre počnete da razmišljate gde sve postoji prostor za vašu zaradu. Probajte različite stvari i pristupe, ali znajte u kom pravcu idete pre nego što krenete.Milioneri visoko vrednuju obrazovanje

Iako ima mnogo slučajeva da su milioneri napustili fakultete (možda najpoznatiji primeri jesu Mark Cukerberg, osivač Facebooka i Met Mulenveg, osnivač WordPressa), ovo ne znači da oni negativno gledaju na obrazovanje. Jedino zajedničko svim milionerima jeste da umeju da razgraniče neupotrebljivo od upotrebljivog obrazovanja. Obrazovanje nakon koga ne možete da nađete čak ni zaposlenje na niskoj poziciji očito nije put do prvog miliona.

Dakle, pronađite obrazovanje koje pravi razliku. Potrebna vam je škola koja ispunjava zahteve vremena u kome živimo.

Milioneri sebe ne smatraju bogatim

Čak i ako ste milioner, uvek će postojati gomila ljudi koji su bogatiji od vas. Zato milioneri sebe ne doživaljavaju kao bogate. Svi definišemo uspeh osvajanjem sledeće karike u lancu. Ono što je za vas unapređenje ili povišica, za milionere je sledeći milion ili milijarda.

Lekcija koja se može izvući jeste da treba biti srećan sa onim što imate. To što se, za vaš ukus, pravi uspeh nalazi tek na sledećoj stepenici, ne znači da se ne može uživati na poziciji na kojoj se trenutno nalazite.Milioneri ne izgledaju bogato

Ako ovih dana vidite nekog u novom Mercedesu, znajte da to ne mora nužno da znači da je u pitanju bogataš. Čak postoje velike šanse da je ta osoba do guše u dugovima. Većina milionera živi u prosečnim stanovima ili kućama i vozi i po više godina stare automobile. Njihov fokus je više na pravljenju novca nego na njegovom trošenju.

Nikad se ne obazirite na trendove i tuđa mišljenja. Planirajte svoj budžet pažljivo i promislite pre svakog ulaganja. To je put do bogatstva, dok je nepromišljeno uletanje u kredit za automobil put do dugova koji se vremenom mogu samo povećati. Dakle, trošite manje nego što zarađujete.

Milioneri znanju da ne mogu sve sami

Iako su sami stvorili svoj imetak, to ne znači bukvalno sami. Svaki milioner zna da je vrednost prijatelja, saveznika, mreže i mentora ogromna. Mentori su naročito važni u stvaranju inicijalnog bogatstva.

Ako planirate velike stvari, trebaće vam pomoć. Pametno birajte prijatelje i nađite saradnike koji su bolji od vas. Ne dozvolite da vaša sujeta bude prepreka vašem uspehu.Milioneri vole da kupuju, ali ne kao i ostatak sveta

Navika da redovno idete u šoping može se loše završiti. I milioneri idu u šoping, ali oni kupuju vođeni drugim modelom razmišljanja. Ulažu u stvari koje i nakon kupovine imaju tržišnu vrednost. Da li su u pitanju biznisi, softver, antikviteti ili akcije, zajedničko im je da mogu doneti profit – možda i veći od inicijalnog ulaganja.

Preusmerite se na kupovinu neophodnog. Kupovina nepotrebnog, to je odlika siromašnih. Zato, kupujte pametno. Ne morate biti škrtica da biste imali sve što vam je potrebno.

Danas postoje hiljade milionera širom sveta. Ovo su njihove zajedničke karakteristike. Važe čak i za milijardere. Izvucite pouku iz svake i usvojite znanje i navike milionera. Možda ste vi sledeći.