5 načina da kao programer nađete mentora
Pronaći iskusne mentore smatra se jednom od najvažnijih stvari na putu uspešnog programera. Mentori će vam objasniti prednosti i mane različitih programskih jezika, reći koje knjige da čitate i demistifikovati sve što mladom programeru još uvek deluje kao magija. Pomoći će vam kad zaglibite, a zajedno sa vama će raditi na živim softverima u realnim okolnostima. Tražiće od vas maksimum, a vi ćete ga rado dati.
Veliki programeri idu u paru. Ako želite da dosegnete visine vaših idola, morate da krenete u potragu za mentorima koji će vas voditi, inspirisati i izazivati. Evo 6 saveta kako da do njih dođete:
Nađite programerski posao
Nije lako naći posao, ali programiranje je bez preterivanja najtraženija profesija današnjice. Postoji desetine hiljada raspisanih konkursa za programere. A zaposliti se kao programer je najbolje što može da vam se desi, jer ćete biti plaćeni da vežbate, imaćete od koga da učite, dobijaćete komentare na svoj rad. Čak i ako ne smatrate da ste dovoljno dobri da dobijete posao, prijavite se. Ako ste posvećeni i intelignentni, sa jakom željom za usavršavanjem, imate šanse da dobijete posao. Ako ne dobijete posao sada, prijavite se za 6 meseci ili godinu dana, kada vaše veštine uznapreduju. Evo liste sajtova gde možete proveriti raspoložive pozicije: Craigslist, StackOverflow, CrunchBoard, HackerNews, Reddit, Startuply.
Upišite školu za programiranje
Profesori su vrlo često najbolji mentori. Pitati profesora nikad nije sramota, a vremenom ćete sa vašim profesorom ostvariti prisnost, koja će vam dozvoliti da ga pozovete kad god vam zatreba pomoć. Dobrih programa ima ITAcademy u Beogradu, poznata po permanentnoj dostupnosti profesora za sve što njihove učenike zanima i van samog školovanja. Škole su siguran ulaz u svet programiranja, jer ćete na njima sem mentora i znanja steći i odgovarajuće diplome, ali i upoznati buduće saradnike.
Posećujte Github
Github je prvi user friendly razvojni sajt namenjen programerima. Kad se jednom naviknete, možete raditi zajedno sa drugim programerima na otvorenim projektima. Treba malo vremena da shvatite principe, ali ne postoji bolje mesto da razmenite iskustva i usvojite znanje direktno od profesionalaca.
Obratite se direktno programeru
Imejl je omiljeni način komuniciranja programera. Ako vam se nečiji rad dopada, ne libite se da toj osobi pošaljete imejl i upitate za savet ili zamolite da vas nauči neki trik. Međutim, ne širite priču. Veliki programeri preferiraju kratke poruke. Ne vole okolišanje, već odmah prelaze na stvar. Nije u pitanju neučtivost, već efikasnost. Budite konkretni i kratki, i sigurno je da ćete dobiti odgovore koje tražite.
Angažujte prijatelja
Kada trenirate sa drugom osobom u proseku sagorite 50% više kalorija. Ako programirate sa prijateljem, napredovaćete duplo brže. Ušteda vremena je ogromna, a takođe je zabavnije biti u društvu. Ako imate prijatelja koji se interesuje za programiranje, pitajte ga da vam se pridruži. Ne zaboravite, ovako je nastao i Yahoo.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore