Zašto je CAD zamenio ručno crtanje?
Nekada su inženjeri, dizajneri i crtači imali problem da sve svoje projekte završe na vreme. Glavni razlog je bio što im je samo crtanje oduzimalo najveći deo vremena. Svaka linija, oblik i merenje zahtevali su punu koncentraciju i preciznost. Danas, uz pomoć CAD Drafting (Crtanje dizajna uz pomoć kompjutera) tehnologije ove poteškoće su postale davna prošlost. Zbog velikog broja prednosti koje CAD poseduje u odnosu na ručno crtanje, sve je više onih koji ulažu u svoje obrazovanje u ovoj oblasti.
Ako se profesionačno bavite crtanjem bilo koje vrste, evo razloga zašto vredi ovladati CAD-om.
U prednosti CAD-a najpre spada sposobnost za stvaranje veoma preciznog dizajna, mogućnost 2D i 3D rotiranja crteža i povezivanje sa drugim korisnim programima.
Određivanje srazmere je neuporedivo brže
Ko je želeo da se bavi crtanjem u vremenu kada nije bilo kompjutera morao je da poseduje veoma mirnu ruku. Međutim, koliko god se trudio, ta preciznost ni u kom slučaju ne može da se poredi sa preciznošću današnjih kompjutera. Kod ručnog crtanja, srazmera se mora odrediti pre nego što se započne sa crtanjem. Ona poredi veličinu pravog objekta u odnosu na model nacrtan na papiru. Nekada je srazmera morala da se preračunava, što je samo po sebi oduzimalo puno vremena. Kod CAD programa, potrebno je samo da odredite koje ćete jedinice koristiti, a zatim jednostavno nacrtate model u srazmeri 1:1, a dalja podešavanja idu prostim zumiranjem jednim klikom miša
Lako predstavljanje crteža
Prilikom ručnog crtanja projekta za idejno rešenje morate prvo odabrati papir, što obično uključuje unapred pripremljene ivice i odgovarajuće dimenzije. Zatim se određuje gde će se nalaziti planovi, legenda i detalji. Tek tada se može početi sa crtanjem. Kod CAD programa, prvo nacrtate model u radnom okruženju (prostor za model). Zatim određujete kako će model biti predstavljen u okruženju (prostor za papir). To sve određuje kako će crtež izgledati kada se odštampa. Bilo koji crtež mora da sadrži okvire, format, dimenzije, napomene i jedan ili više uglova posmatranja modela (perspektiva). Sve ove aspekte, za koje je trebalo trošiti sate na proračune i dane na crtanje danas rešavamo na klik.
Pregledno organizovanje informacija o crtežu
Kod ručnog crtanja informacije o crtežu se obično prikazuju odvojeno ili u vidu providne hartije. Na primer, plan izgradnje može sadržati nekoliko odvojenih providnih hartija na kojima se posebno nalaze strukturne, električne, odnosno vodovodne komponente. Kod CAD programa takođe postoje slojevi, ali se njima mnogo lakše i fleksibilnije manipuliše. Što je najvažnije, na njima se mogu bez straha vršiti izmene tokom samog procesa. Nijedna greška nije nepopravljiva.
Lako uspostavljanje i pridržavanje standarda crtanja
Ručno crtanje zahteva neverovatnu preciznost prilikom ispisivanja linija, pisanja tekstova, podešavanja dimenzija itd. Standard mora biti uspostavljen na početku i treba ga ispoštovati do samog kraja procesa. U okviru CAD programa, moguće je pridržavati se tačno onih standarda koje izvođač zahteva, a stilovi se mogu primenjivati dosledno.
Moguće je koristiti isti stil teksta, dimenzija ili linija tokom celokupnog crtanja, a prilagođeni stilovi, slojevi i ostala podešavanja se mogu sačuvati i ponovo primeniti kad god je potrebno. Korišćenjem već sačuvanih podešavanja se štede vreme i živci, a ispunjavaju zahtevi.
Efikasnije crtanje
Prilikom ručnog crtanja, koristi se veliki pribor koji podrazumeva olovke, razmernike, kompase, paralelne lenjire, šablone i gumice. Samo crtanje i uređivanje se mora izvoditi ručno. U CAD programu, dostupan je niz alata za crtanje koji kreiraju savršene linije, krugove, krivine i mnogo toga drugog uz jedan klik mišem. Objekte možete lako premeštati, kopirati, rotirati itd. Takođe, možete iste, već pripremljene objekte koristiti u različitim projektima. Kada jednom nacrtate objekat, nikad više ne morate da ponavljate ovaj proces.
Pregled crteža
Kod klasičnog crtanja, veličina crteža je fiksirana. Pomoću CAD programa, dimenzije i rezolucija se mogu menjati po potrebi. Moguće je zumirati da bi se uređivali detalji, ili odaljiti kako bi se crtež bolje video. Ove mogućnosti su izuzetno korisne kada se radi na detaljnim crtežima velikih dimenzija.
Upravo zbog svih gore navedenih razloga, CAD je danas nezamenljiv u oblastima dizajna, arhitekture i građevinskog projektovanja. Profesionalci koji znaju da rade u ovom programu su veoma traženi, a postoje specijalizovani programi za ovladavanje tehnikama CAD crtanja. Ukoliko želite da naučite da radite u ovom programu, osnovne informacije o CAD obrazovnom programu možete pronaći ovde.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore