Sa bogatstvom od preko 50 milijardi dolara Voren Bafet je konstantno u vrhu liste najimućnijih ljudi na svetu. Među svim investitorima iz prošlog veka, on je daleko najuspešniji. Nema sumnje da bi se, sa stanovišta zarade, moglo reći da upravlja vremenom bolje od mnogih

Bafet veoma često deli savete i nesebično otkriva male tajne. Poznato je i da svojim zaposlenima pomaže da definišu svoje prioritete i akcije. Tako je Majk Flint, lični Bafetov pilot, imao priliku da od svog šefa nauči formulu uspeha. Jednom prilikom se u razgovoru s Bafetom o Flintovoj karijeri otvorilo pitanje njegovih prioriteta. Bafet ga je tada zamolio da proba jednu vežbu. Evo iz čega se vežba sastojala:

Tri koraka do uspeha

Prvi korak: Bafet je prvo zamolio Flinta da zapiše svojih 25 karijernih ciljeva. Flintu je, naravno, trebalo neko vreme da ih napiše, ali je uspeo da načini spisak. Nije loše znati da se ovi ciljevi mogu primeniti i na kraći period. Moguće je, na primer, napraviti listu od 25 stvari koje želite da postignete ove nedelje.

Drugi korak: Onda je Bafet od svog pilota tražio da uradi reviziju liste i zaokruži 5 najvažnijih ciljeva. Ponovo, Flint je nakon razmišljanja doneo odluku i izdvojio 5 ciljeva koji su mu se u tom trenutku činili najvažnijim.

Treći korak: U ovom trenutku Flint je imao dve liste. Lista A sadržala je 5 zaokuruženih tačaka, a Lista B ostalih 20. Flint je potvrdio da će odmah početi da radi na ostvarenju 5 svojih najvažnijih ciljeva, ali ga je Bafet momentalno upitao: „A šta ćeš sa onima koje nisi zaokružio?”

„Pa, ovih top 5 su mi primarni fokus, a ostalih 20 će doći odmah potom. I dalje su mi važni i nastaviću da naizmenično sa ostvarivanjem glavnih ciljeva radim na njima kada nađem vremena. Nisu toliko hitni, ali ipak planiram da im se posvetim.”

Na to je Bafet odgovorio: „Ne, pogrešno si shvatio, Majk. Sve što nisi zaokružio je upravo postalo lista „Izbegavati po svaku cenu”. Šta god da se desi, ove stavke ne smeju da imaju tvoju pažnju dok ne dostigneš onih pet.”

Moć eliminacije je u srži uspeha

Po Bafetu je, dakle, eliminisati nevažno jedan od najboljih načina da olakšate život. Oslobađanjem od ometača automatski razvijate dobre navike i postajete zadovoljniji onim što imate. Lako je odstraniti ono što nam se ne sviđa, ali je eliminisanje stvari do kojih nam je stalo jako teško. Ne trošiti vreme na aktivnosti koje ne donose korist − to je pravi problem, jer zadaci koji imaju najveću šansu da vas izbace iz koloseka jesu oni do kojih vam je najviše stalo.

Svako ponašanje ima posledice. Čak i neutralno ponašanje nije u potpunosti neutralno. Ono oduzima vreme i energiju koju bi trebalo usmeriti na važnije zadatke. Svi, često, naviku da stalno budemo u pokretu izjednačavaju sa preduzimanjem akcije. Po Bafetu, to je jedna od osnovnih grešaka.

Upravo su ovo razlozi zašto je Bafetova jednostavna strategija briljantna. Stavke sa liste jesu stvari do kojih vam je stalo. One su važne za vas. Veoma je lako opravdati trošenje vreme na njih. Međutim, kada ih uporedite sa 5 glavnih ciljeva, one su samo distrakcije. Trošenje vremena na sekundarne projekte je razlog zašto imate 20 nezavršenih projekata umesto pet kompletiranih.

Zato, ako želite da budete uspešni, elininišite nemilosrdno. Najveći ometači su oni koje volimo, ali oni nam ne uzvraćaju ljubav.