Postoji nekoliko opravdanih razloga koji će vas zaista naterati na razmišljanje, pre nego što olako donesete ovu odluku

„Učenici čiji su roditelji uključeni u njihovo školovanje imaju jasne i visoke karijerne i obrazovne ciljeve”, navodi se u novoj studiji Univerziteta Duke u SAD.

Uticaj roditelja na to kako deca razmišljaju o budućnosti nastavlja se do adolescencije, kaže studija u kojoj je učestvovalo skoro 500 dece, uzrasta od 7. do 11. razreda.

Čest slučaj je da se roditelji posvete biranju vrtića i osnovne škole kao da su te odluke isključivo njihove. Mnogi se koncentrišu i na odabir fakulteta smatrajući to „najbitnijim stepenikom“ za budućnost svog deteta.

Međutim, psiholozi ističu da je biranje srednje škole možda najbitnije u obrazovnom procesu. Stručnjaci iz Američkog udruženja psihologa (APA), takođe ističu da je biranje srednje škole jedna od najbitnijih odluka u životu mladog čoveka, u čijem donošenju roditelji i te kako treba da učestvuju.

Postoji nekoliko opravdanih razloga koji će vas zaista naterati na razmišljanje, pre nego što olako donesete ovu odluku.

Srednja škola je prvi korak ka samostalnosti.

Za razliku od osnovne škole gde su deca i dalje pod velikim uticajem autoriteta, kako nastavnika tako i roditelja, srednja škola je period tokom koga žele da se osamostale. Traže svoju ličnost, svoj stil, identitet. Menjaju način oblačenja, ponašanja, muziku koju slušaju i formiraju želje i ideale. Upravo tada donose neke od najvažnijih odluka koje će ih definisati kao ličnost u budućnosti.

„S kim si takav si” deviza i te kako važi, naročito u adolescentskom dobu.

Srednja škola obuhvata period adolescencije u kom su mladi najnesigurniji i najpodložniji raznim uticajima. Roditeljski uticaj slabi, dok se pojačava uticaj vršnjaka. Potreba da se uklope i budu deo „ekipe“ je visoko pozicionirana na listi prioriteta. Iz Američkog udruženja psihologa navode da su stručnjaci sa Univerziteta Mičigen iz studija o prelasku iz osnovne u srednju školu zaključili da većina učenika u ovom periodu gubi interesovanje za obrazovanjem i postaje nesigurna. Zbog toga su spremni na najneverovatnije postupke i prihvataju određene obrasce ponašanja čak i kad im nisu „po meri”. Ovo je i period u kom se najčešćce razvijaju razni oblici devijantnog ponašanja. A za njih je u velikom broju slučajeva odgovorna sredina, odnosno ljudi kojima su okruženi.

Zato pre nego što pustite dete da krene u najbližu srednju školu ili onu gde idu „svi iz kraja”, razmislite još jednom.

Savet: Deca odluku o srednjoj školi još uvek ne donose sama. Vaše mišljenje im mnogo znači, iako to možda uvek ne pokazuju. Zato je odgovornost upravo na vama. „Posetite srednje škole zajedno sa detetom, vidite kako su uređene, proverite uspehe i rangiranje njenih učenika. Škole koje nemaju ove podatke ili ne žele da vam ih pokažu vrlo verovatno nisu dobar izbor. Uspešne škole nemaju šta da kriju”, savetuje Nim Svini, nastavnica srednje škole u Kembridžu

Evo nekoliko aspekata koji vam mogu biti pokazatelji da je škola koju razmatrate dobar izbor:

Zdravo okruženje − Škola u kojoj i nastavnici i učenici dolaze sa zadovoljstvom, gde je obrazovanje više od nametnute obaveze. Tako nešto se po ulasku u prostorije i razgovoru sa profesorima i učenicima jednostavno oseti. Verujte unutrašnjem osećaju.

Način rada − Nastava koja ohrabruje procese istraživanja i mišljenja, gde je sticanje znanja prioritet, a ne ocena. Nastavnici su tu da motivišu i vode, da budu i prijatelji i vaspitači.

Savremeni uslovi − O upotrebi tehnologije u školi se gotovo svakodnevno vode brojne diskusije. Sve više škola u Americi i Velikoj Britaniji se odlučuje za njihovo korišćenje jer je nastava zanimljivija, a mnoge stvari se lakše shvataju i pamte. Kembridž je samo jedan od primera škola gde se još od početka 2000-ih uveliko radi na uvođenju tehnologije u sve segmente obrazovanja. Na taj način deca imaju osećaj da škola ide „u korak sa vremenom”. Takođe, roditelji mogu da imaju stalan pristup informacijama o radu i učenju njihove dece putem interneta, a ne samo na roditeljskim sastancima.

Naravno, ovakvi saveti američkih stručnjaka imaju mnogo više smisla u lokalnom okruženju, s obzirom da je izbor škola veliki, a opcije mnogobrojne.

Ipak, neke nove mogućnosti se napokon javljaju i kod nas. Jedan lep primer predstavlja novootvorena Savremena gimnazija. Po načinu rada, programima i tehničkim uslovima, ova škola zaista predstavlja definiciju savremenosti. Na njihovom sajtu možete naći vrlo detaljne opise programa, načina rada koji se zasniva na Kembridž programu, ali i razne informatore, pa čak i testove na osnovu kojih možete proveriti da li je Savremena gimnazija škola koju vi tražite.