Vaše dete se bliži srednjoj školi, ali i dalje ne zna šta bi upisalo? Vi biste da mu pomognete, a ne znate kako? Evo nekoliko saveta koji vam mogu olakšati ovu ulogu.

Odabir škole nije samo sredstvo za postizanje cilja

Mnogi roditelji su „opsednuti” srednjom školom kao polazištem za buduće zanimanje. Tako, često zaboravljaju da će njihova deca naredne četiri godine provesti u toj istoj školi i da će ih to iskustvo umnogome odrediti kao ličnosti.

Srednja škola nije samo nastavak obrazovanja i priprema za dalje školovanje i rad. Taj period je vrlo bitan u odrastanju svakog deteta. To je vreme kada deca uče da razmišljaju kritički, analiziraju prednosti i nedostatke, istražuju svoje želje, uče da rade samostalno, kako da se izbore za sebe, i razvijaju odnose sa svojim nastavnicima. Zato je bitno da postavite pitanje: „Da li određena škola nudi priliku za takvu vrstu učenja? ”

Obratite pažnju na broj učenika, nastavne aktivnosti, ali i sporedne aktivnosti koje će omogućiti vašem detetu da se angažuje na raznim poljima.

„Tu sam išao i ja”

To što ste vi pohađali određenu školu ne znači da je ona pravi izbor i za vaše dete. Pre svega, jer se vreme u kom živimo i te kako promenilo, a sa njim i sistem obrazovanja, interesovanja mladih i mogućnosti koje im se nude. Možda je vaša škola u vaše vreme bila „na dobrom glasu”, ali to ne znači da je zadržala to isto mesto.

Takođe, nova vremena su donela i nove tehnologije. A najtraženija i najplaćenija zanimanja danas su vezana upravo za njih. Prema rezultatima istraživanja sajta Infostud, najplaćeniji posao tokom prošle godine imali su IT stručnjaci sa prosečnom mesečnom platom od 1173.21 evra. Informatička pismenost postaje osnova obrazovanja, poput čitanja i pisanja. To je jedan od razloga zašto se sve više mladih usmerava ka toj sferi. Očigledno je da su i obrazovne institucije postale vrlo svesne toga. Kod nas je, tako, pokrenuta prva srednja škola za informacione tehnologije. To je za sad i jedina škola u Srbiji za obrazovanje IT tehničara, koji, osim stručnih znanja, stiču i temeljno opšte obrazovanje. Više informacija možete pronaći ovde.

Škola života

Prijateljstvo i socijalizacija su vrlo značajni delovi srednjoškolskog života. Zato je okruženje u kom će vaše dete provesti naredne 4 godine vrlo važno. Kada je srednja škola u pitanju, deviza „s kim si takav si” se pokazala kao vrlo istinita tvrdnja. Ukoliko je celo okruženje usmereno ka uspehu, postizanju znanja i kvalitetnom formiranju ličnosti, to su i veće šanse da se i vaše dete razvija na taj način.

Vrlo bitan faktor u ostvarenju zdrave komunikacije predstavlja i odnos sa nastavnicima i predavačima. Otvorenost i profesionalnost nastavnika koji je prijateljski orijentisan i podstiče pozitivnu energiju mogu biti ključni faktori.

I vi ste deo škole

Vrlo je važno da vam pri odabiru škole sve ove informacije budu dostupne. Savremene škole teže ka uključivanju roditelja u obrazovanje, kako bi se i oni osećali sigurnima. Dobra komunikacija i prijateljski odnosi na nivou učenik-profesor-roditelj omogućava i učenicima da obrazovanje dožive kao rad na sebi i ulaganje u svoju budućnost, a ne nekakav veštački, nametnuti sistem. Zato je vrlo bitno da u školi postoji konstantna saradnjasaroditeljima, a ne samo periodična, na nivou roditeljskih sastanaka.

U obrazovanje se uvek isplati ulagati

Uspešni i veliki su svesni da je vreme novac. Zbog toga pri zapošljavanju teže pojedincima koji svoja znanja odmah mogu da primene u praksi. Dokaz za to su neke od najvećih i najuspešnijih kompanija poput Microsofta i IBM-a. Bil Gejts tvrdi da pri zapošljavanju ne gleda ni diplome ni prethodna iskustva, već kompletan profil pojedinca. Poznato je da u intervjuima za posao postavlja pitanja koja nemaju nikakve veze sa programiranjem, ali on tvrdi da mu način razmišljanja i komunikativnost govore više nego CV. Njegovi idealni zaposleni su ljudi koji znaju da upotrebe svoja znanja i veštine, ali i koji su izgrađene i svestrane ličnosti.

Ove vrednosti je dobro imati u vidu pri usmeravanju dece. Razlog je jednostavan. Olakšaćete im put ka zaposlenju, uspehu i zadovoljstvu, kako na poslu, tako i u životu. A to je san svakog roditelja, zar ne?