Evo kako mladi IT lider vidi digitalni svet
Aron Levi ima 29 godina i na čelu je kalifornijske kompanije Box, vredne milijardu dolara, koja se bavi informacionim tehnologijama i predviđanjem tehnoloških promena. Magazin Inc. ga je 2013. izabrao za preduzetnika godine.
Levi je kompaniju lansirao iz svoje studentske sobe na Univerzitetu Južne Kalifornije, sa samo 23 godine. Ova kompanija danas ima više od 900 zaposlenih širom sveta, a svake godine udvostručuju prodaju.
„Do velikih tehnoloških promena i dostignuća dolazi se na svakih 10-15 godina, i mi se nalazimo baš u jednom takvom periodu. Ova prilika za novu tehnološku generaciju nije postojala u godinama iza nas, ona se dešava upravo sada”, kaže Levi, čiju platformu za skladištenje dokumenata u elektronskom obliku koristi preko 20 miliona ljudi u okviru 180.000 preduzeća.
Kada je Apple prvi put predstavio iPad, većina konkurentskih kompanija bila je skeptična. Ali ne i Levi. Kada je Stiv Džobs najavio novi uređaj, on je znao da će to sve promeniti. Sazvao je sastanak na kom je programerima naredio da naprave iPad aplikaciju koja će biti spremna čim tablet stigne u prodavnice. Bio je to veliki ulog i još veći rizik. Tim povodom, na svom Twitter nalogu napisao je: „Upravo sam video budućnost… u njoj više neće postojati papir”.
Govoreći o samoj inovativnosti i potrebnom znanju, nije veliki izazov izgraditi mobilnu platformu za prenos podataka. Pravi problem je dokazati da će informacije koje se na taj način prenose biti sigurne. Ideja da u svakom trenutku možete da razmenite bilo šta sa bilo kim je zavodljiva, ali ona takođe sa sobom nosi ozbiljan bezbedonosni rizik. Problem sigurnosti je posebno važan za preduzeća koja se bave osetljivim informacijama. Levi je baš taj problem prepoznao kao priliku. Odatle je potekla i osnovna ideja i zadatak kompanije Box.
Nova budućnost: programeri
Levi tvrdi prilično samouvereno: „Hard disk je napokon mrtav. PC se još održava u životu. Kancelarijski radnik danas je skitnica. Vi i vaši zaposleni, verovatno, pristupate datotekama sa uređaja kao što su iPhone, Android telefoni ili možda tableti. Svi trendovi o kojima smo slušali godinama – korišćenje IT servisa kao BYOD (Bring Your Own Device ‒ „ponesite svoj uređaj”), sada su u potpunosti dostupni.”
Istraživačka kompanija Gartner predviđa da će do 2015. godine najmanje 60% radnika informacijama pristupiti preko mobilnih uređaja. Levi tu pretpostavku vidi kao veliki izazov za se sve koji rade u IT industriji, a pogotovo programere, jer se postavlja pitanje ‒ kako upravljati informacijama na toliko različitih platformi?
„Imate iPad, Android uređaje; imate iPhone; imate Macove. Svi želimo najbolji brend. To menja percepciju IT polja. Ako ne okupite najbolje programere u firmi, ne možete očekivati da imate uspeha u IT poslu.”
Sudeći po svemu ovome, svetla budućnost očigledno očekuje ‒ programere. Sam Levi, iako preduzetnik, ističe da ceo njegov biznis počiva na programerima. On kao preduzetnik pred njih stavlja izazove i probleme koje oni moraju da prevaziđu i reše.
Ako vas zanima karijera programera i način na koji se do nje dolazi za kratko vreme, više o tome možete saznati ovde.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana