Sva istraživanja o najtraženijim poslovima u bliskoj budućnosti slažu se u jednom ‒ inženjeri softvera još dugo neće morati da brinu o nalaženju zaposlenja

O upravljanju projektima se mnogo pisalo i svi su upoznati makar sa osnovama. Koliko se upravljanje softverskim projektima razlikuje? Mnogo.

Nijedan tim nije sastavljen od jednako dobrih pojedinaca, ali pravom podelom zaduženja svi jednako doprinose ostvarivanju postavljenog cilja projekta. To je zadatak dobrog menadžera. U upravljanju softverskim projektima stvari stoje nešto drugačije.

Pre svega, da bi se projekat uopšte započeo, neophodni su izuzetni programeri. Uz njih, potrebni su i zaista dobri programeri. Šta to znači? U radu na „običnim” projektima, najkorisniji pojednici mogu da ostvare dva ili tri puta više i kvalitetnije od ostalih. Kod softverskih projekata, razlika je znatno veća: ono što izuzetan programer uradi je i do deset puta više od onih zaista dobrih. Međutim, i jedni i drugi su neophodni.

Kako nastaje softver?

Softver nastaje u fazama. Počinje idejom. Zatim se ideja testira. Onda dolazi kodiranje, dizajn, načini održavanja, prilagođavanje i plan prodaje. I finalno testiranje. Nadgledanje svih ovih koraka i delovanje u skladu sa precizno postavljenim planom je ono što menadžer projekta mora da sprovede.

U svakoj od faza nadležnosti i odgovornosti se menjaju. Stvaranje samog softvera je posao programera i tada su im svi ostali članovi na neki način podređeni. Najviše zbog toga što, dok oni ne završe svoj posao, ostali poslovi niti mogu da se ostvare niti uopšte postoje.

Zato menadžer softverskih projekata mora da poznaje makar osnove kodiranja i stvaranja softvera. Ukoliko nema ova znanja, ne može da napravi plan aktivnosti. Mora da uzme u obzir koliko testiranje može i treba da traje i koliko prostora treba da ostavi za ponovni početak. Nerazumevanje procesa dovodi do pogrešno postavljenih ciljeva, što u pitanje dovodi i čitav projekat. Zato je idealno da je na ovoj poziciji osoba koja je softverski inženjer, a svoja znanja je nadgradila biznis iskustvom.

A šta tu radi menadžer?

Menadžer projekta je onaj ko bira tim, bilo da to radi kroz intervjue, preko preporuka ili pregledanjem radnih biografija. Zato je potrebno da zna koji profil odgovara konkretnom projektu. Mora da ima u vidu i administraciju, tehničko osoblje, finansijskog menadžera… Mora da „uračuna” sve rizike i opet projekat učini izvodljivim. Na kraju, menadžer je taj koji projekat treba i da prezentuje i „proda”.

Ukratko, menadžer softverskog projekta mora da bude „zlatni presek” između softverskog inženjera i biznismena. Naravno, neophodno je i da poseduje sve osobine lidera čija se reč i mišljenje poštuju.

Iako se, nakon svega rečenog, čini da su za uspešnog menadžera softverskih projekata potrebne decenije školovanja, zapravo je moguće da ova znanja steknete na mnogo lakši i brži način. Princip u izučavanju programiranja i kodiranja prenosi se i na poslovanje: orijentisanost na detalje, postupnost, razumevanje i proveravanje svakog koraka i etape. Jer u današnjem poslovnom (a čak i svakom drugom) svetu, sve funkcioniše kroz softver. Sva istraživanja o najtraženijim poslovima u bliskoj budućnosti slažu se u jednom ‒ inženjeri softvera još dugo neće morati da brinu o nalaženju zaposlenja. Ako takav inženjer ume i da ostvari projekat, mogućnosti su zaista beskrajne.