Dizajn može biti pravi odgovor na vašu umetničku strast, ali i potrebu za ostvarivanjem finansijske sigurnosti

Da li ste prirodno nadareni kreativac? Verovatno ste već čuli da se imaginacija i kreativnost mogu pretvoriti u karijeru. Dar za vizuelno je pravi kapital. Dizajn može biti pravi odgovor na vašu umetničku strast, ali i potrebu za ostvarivanjem finansijske sigurnosti.

Međutim, postoji mnogo vrsta dizajna. Modni dizajner nema iste veštine kao i dizajner tekstila, a oba zanimanja ne zahtevaju znanja koja poseduje dizajner enterijera. Iako postoje sličnosti, razlike među ovim poljima su ogromne. Razumeti ih je važno pri donošenju odluke koja je karijera za vas.

Ako želite priliku gde ćete moći da iskombinujete svoju sklonost ka tehnologiji sa ljubavlju prema dizajnu, verovatno ćete doći pred težak izbor ‒ grafički ili veb dizajn.

Zato je važno da uradite temeljno istraživanje oba polja pre donošenja odluke koja je karijera u skladu sa vašom ličnošću.

Evo jasnih razlika između ova dva puta.

Grafički dizajneri kreiraju vizuelna rešenja koja odgovoraju na konkretne promotivne potrebe, kao što su izgled pakovanja ili logotipi. Veb dizajneri kreiraju i menjaju sve aspekte veb sajta uključujući grafiku, sadržaj i performanse.

Dok grafički dizajneri svoj rad baziraju na konceptualizaciji ideje i radu u Adobe programima, veb dizajneri se nalaze na pola puta između programera i umetnika. Za razliku od svojih kolega, oni koriste i programske jezike poput PHP-a i JavaScripta.

Potražnja obeju profesija je u porastu. Američki biro rada do 2020. godine predviđa 13% više poslova za grafičke, a 22% za veb dizajnere.

Iako su obim posla i plata važni, ovi faktori ne bi trebalo da budu odlučujući za donošenje odluke. Njavažnija stvar je da uživate u poslu od koga živite. Evo šta eksperti iz obe oblasti misle o razlikama.

Grafički dizajneri

1. stavljaju umetnost na prvo mesto,

2. imaju jednostranu interakciju sa svojom publikom,

3. neguju „više umetnički” pristup (skiciraju olovkom na papiru),

4. stavljaju akcenat na vizuelno u dizajnu,

2. fokusiraju se na to kako dizajn prenosi poruku,

3. treba da znaju kako će svaki element dizajna izgledati u štampi,

4. nemaju mogućnost greške jer kada materijal dođe do faze štampe, povratka nema.

Veb dizajneri

1. vide umetnost kao način da iskoriste tehnologiju,

2. imaju dvostruku komunikaciju sa svojom publikom,

3. više su tehnički orijentisani (programiranje, kodiranje),

4. koriste inženjerski pristup u dizajnu,

5. treba da predvide kako će publika reagovati na dizajn,

6. treba da poznaju principe dizajna za različite medije (laptop, tablet, smartfon...),

7. vremenom mogu da razviju i unaprede svoj rad.

Nakon što smo uporedili veb i grafički dizajn na više nivoa, trebalo bi da se izjasnite u kom domenu se više pronalazite. Kada odlučite kojim ćete kreativnim putem krenuti, pravo je vreme da razmislite o obrazovanju koje će vam trebati. Za koju god vrstu dizajna da se odlučite, zajedničko je da kvalitetni obrazovni programi postoje. O različitim oblastima dizajna i komplementarnom obrazovanju možete se informisati ovde.