Vreme je da ambiciozne žene kao programerke i developerke ostave svoj trag u IT industriji, u kojoj za sada još dominiraju muškarci, kaže Majkl Koi, osnivač kompanije „Coding Dojo”.

Nije nikakva novost da u IT industriji postoji problem nesrazmernog broja zaposlenih žena i muškaraca. Dok su žene nekada bile pioniri računarske nauke, njihova prisutnost u ovoj oblasti sve se više smanjivala kako se sveprisutnost računara uvećavala.

Gugl otkriva da žene čine samo 17 posto tehničke radne snage ove kompanije. U Fejsbuku ih je svega 15 posto. I dok žene čine 57 posto američkih studenata, samo 18 posto njih zarađuje od IT tehnologije. Ipak, prema statističkim podacima, Srbija može da se pohvali boljim prosekom od drugih zemalja u Evropi po broju visokoobrazovanih žena u IT sektoru.

Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, udeo ženskog kadra u našoj zemlji u ovoj oblasti je 44 posto. Na evropskom nivou taj udeo iznosi nešto manje od 30 posto (podaci Evropske komisije). Naravno, ti podaci bi zasigurno bili drugačiji ukoliko bismo u obzir uzeli i frilenserke.

U svetu žene čine samo desetak odsto inicijatora „startap“ projekata, bilo da se radi o razvoju aplikacija ili o kreiranju veb-stranica, što je poražavajuća činjenica, s obzirom na to da se danas na sve strane sve više pokreću „startap“ firme.

Koliko god da su obeshrabrujući ovi statistički podaci, žene ne treba da očajavaju, jer ipak dolazi do promena. Kompanije širom sveta su shvatile da stvari moraju da se promene i zato su odlučile da preduzmu razne akcije. Jedna od njih jeste aktivno zapošljavanje više žena na mestima programera i developera. Sve je više stipendija koje su usmerene na podsticanje žena da odaberu karijeru u informacionim tehnologijama.

Saveti osnivača firme „Coding Dojo“ za žene koje budućnost vide u IT-ju
Ovo su saveti Majkla Koija, koji vam mogu pomoći ako želite da uspete u IT industriji.

Povežite se sa pravim ljudima

Umesto da pokušavate same, bolje je da pronađete mentora koji će vas voditi kroz karijeru. IT industrija nije prepuna žena, ali one koje su uspele često vrlo rado dele savete kako bi sledeća generacija „krenula njihovim stopama“.

Ako ne možete da pronađete mentora, proširite pretragu. Posećujte lokalne konferencije, upoznajte ljude, iskoristite LinkedIn i povežite se sa ljudima. Pronađite kompaniju za koju biste voleli da radite i stupite u kontakt s njima. Takvi koraci znače da ćete morati da izađete iz svoje „zone komfora“. Ali ako želite da uspete, trebalo bi da se na to naviknete.

Oslobodite se stereotipa

Najčešći stereotip, koji mnoge mlade devojke imaju na pameti kada se opredeljuju za buduću profesiju, jeste onaj po kome su „inženjerski poslovi – muški poslovi“. Razmislite za trenutak i o nekim drugim profesijama, poput hirurga, kuvara ili video-montažera. Čak i za ove profesije mnogi će reći da su „muške“. Istina je, pak, da te podele zaista nemaju ni smisla, ni osnova u realnosti.

Ono što je važno da biste uspeli u poslu developera jeste da stalno unapređujete svoje programerske sposobnosti. Pratite nova dešavanja u industriji i usavršavajte se. To je nešto što bi trebalo da rade svi programeri, bez obzira na pol.

Ne pokušavajte da se uklopite u „muški kalup“

Vođene predrasudom da je programiranje za muškarce, mnoge žene ponekad pokušavaju da postanu sličnije muškim kolegama i tako se bolje uklope u to „muško društvo“. To takođe nije dobar put. Pre svega zato što ljudi vole autentičnost i iskrene osobe, a ne one koji pokušavaju da od sebe naprave ono što nisu. Ono što vas čini vrednom jesu upravo drugačije razmišljanje, perspektiva i vaše iskustvo.

Umesto da se ugledate na muške modele, pronađite žene koje se ističu svojim učešćem u IT industriji. Marisa Majer, predsednica Jahua, jedna je od njih. Pre sadašnje pozicije bila je potpredsednica odseka za pretraživanje i iskustvo korisnika u Guglu, u kome je, u vreme kada se zaposlila, bila jedina žena u timu. Padmasri Vorior je šefica za tehnologiju u Sisku. Na istoj poziciji ranije je radila u kompaniji Motorola. Rođena je u Indiji, gde je završila Indijski univerzitet za tehnologiju. Fejsbuk takođe ima ženu na visokoj poziciji. Radi se o Šeril Sendberg, operativnoj direktorki ove najveće društvene mreže na svetu. U ovom ženskom timu snova treba pomenuti i Safru A. Kac, dugogodišnju predsednicu, a od 2012. godine i finansijsku direktorku IT kompanije Orakl. Ovaj gigant ima više od 390.000 klijenata, među kojima je i stotinu najbogatijih kompanija na svetu, prema magazinu „Fortjun“.

Svet programiranja sve više otvara vrata za žene. Dokaz za to su i brojna udruženja i događaji koji se organizuju kako bi se otklonile predrasude o programiranju kao o komplikovanoj nauci i kako bi se žene podstakle ne samo da izaberu programiranje, već i da pokrenu svoje poslove u IT industriji. Primer za to je Svetski dan žena u IT zajednici, koji se u svetu obeležava svakog četvrtog četvrtka u aprilu, a ove akcije su dobile odjek i kod nas.

Ako vas interesuju IT tehnologije i želite da postanete uspešna programerka, nema razloga da svoje želje i ne ostvarite. Više o kvalitetnoj edukaciji u oblasti programiranja možete saznati ovde.