Žena programera svakim danom sve više
Danas, međutim, sve tri žene pišu kodove za razne kompanije u Sijetlu. Ovaj odličan preokret u njihovim karijerama i životima omogućila im je lokalna organizacija koja se posvetila privlačenju žena u svet programiranja. I što je možda još važnije, ova organizacija im daje priliku za započnu svoju novu karijeru u IT industriji, u kojoj je i dalje nedovoljan broj žena.
„Zarađujem novac radeći posao o kom nisam znala baš ništa pre godinu i po. I zaista ga volim“, kaže Elen Vondra Lindli, koja radi za NIRD, studio za razvoj softvera.
Mogućnost da se probiju u IT industriji dobile su zahvaljujući ADA Developers Academy, koja je pokrenuta da bi ženama koje ne znaju ništa o programiranju pružila mogućnost edukacije na ovom polju i pomogla im da pronađu zaposlenje u ovoj industriji.
Elis Vorti, jedan od osnivača ove Akademije, kaže da je motiv pokretača bila činjenica da u IT industriji i dalje postoji velika razlika između broja zaposlenih žena i muškaraca. A ponuda za posao ima napretek. Stoga su odlučili da pokušaju da nešto promene i ponude ženama mogućnost da dođu do dobro plaćenog i zanimljivog posla, a kompanijama više programera koji su im preko potrebni.
Vorti navodi da je cela stvar i počela tako što joj je njen prijatelj Skot Kejs, vlasnik kompanije Energy Savy, rekao da nikako ne može da pronađe ženu programera. Udruživši se sa Suzan Malarki, počeli su da rade na programu koji se pretvorio u ADA Akademiju, čiji polaznici danas rade u brojnim kompanijama, od manjih startapova pa do velikih korporacija poput Amazona.
„Kodiranje je nešto za šta sam oduvek bila zainteresovana – neke osnove sam učila sama u srednjoj školi – ali nikada nisam ništa više uradila po tom pitanju", kaže Marion, koja je donedavno vodila prodavnicu sladoleda, iako je studirala engleski jezik.
„Oduvek sam želela da se vratim tom poslu, ali sam imala osećaj da sam prestara i da nemam vremena da se vratim u školu."
Marion danas radi kao programerka u kompaniji „Chef“. Ona kaže da je godina koju je provela učeći programiranje bila intenzivna, ali i zanimljiva.
„Zaista mi je drago što sam odlučila da nešto promenim i što sam sada ovde gde jesam. Nisam promenila samo karijeru, promenila sam svoj život“, navodi Marion.
Vondra Lindli smatra da problem nedostatka žena u IT industriji mora da se rešava na dva nivoa.
Prvo, žene treba ohrabrivati da „uđu“ u IT svet i odluče se za taj put u edukaciji, ali im treba i omogućiti da se u njoj zadrže.
„Mnoge žene programeri se često osećaju usamljeno na radnom mestu“, navodi ona. A to je i sama iskusila, jer je dugo bila jedina žena programer u firmi. Lindli smatra da je to jedan od razloga zbog kog se žene ne odlučuju za ovaj poziv.
„Mnoge žene se, čak i ako ih privlači posao u IT industriji, ne odlučuju za tu karijeru, jer naprosto ne poznaju nijednu ženu koja se bavi tim poslom. Ponekad vam je na poslu zaista potrebna žena sa kojom biste mogli da razgovarate i koja će stvari posmatrati na isti način“, kaže Lindli.
IT kompanije sa ženama na čelu su uspešnije
Podsticanje povećanja broja žena u IT industriji je korisno i za kompanije. Istraživanje kompanije „Kauffman Foundation“ pokazuje da IT kompanije koje predvode žene postižu 35 % više profita i odnose 12 % veće prihode od kompanija koje vode muškarci. Ovo istraživanje pokazalo je i da organizacije koje imaju više žena zaposlenih na menadžerskim pozicijama imaju i bolju poziciju na tržištu kada su u pitanju deonice i njihova ukupna vrednost.
Potreba za ženama programerima prepoznata je i u Srbiji. Sličan model edukativnih programa u oblasti programiranja postoji i kod nas na ITAcademy u Beogradu. Ovaj program je namenjen svima, ali iz ITAcademy navode da je među polaznicima sve više devojaka i nadaju se da će kroz razne inicijative uspeti da ih privuku još više.
Ovi edukativni programi namenjeni su svima bez obzira na godine i prethodno obrazovanje. Predavanja su prilagođena predznanju polaznika. Teorija je svedena na zanimljive studije slučaja i primere, a praksa na aktivno programiranje, kreiranje aplikacija i razvijanje softvera. Za sve one koji zbog svojih obaveza ili fizičke udaljenosti ne mogu da pohađaju tradicionalnu nastavu, postoji i mogućnost onlajn učenja. Više o programu možete saznati ovde.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore