Možete li da zamislite sledeći scenario? Pre pauze za ručak zadovoljni isključujete računar, sa osmehom napuštate kancelariju i odlazite potpuno opušteni na zasluženi obrok. Zašto? Jer ste završili sav posao za taj dan

Možete li da zamislite sledeći scenario? Pre pauze za ručak zadovoljni isključujete računar, sa osmehom napuštate kancelariju i odlazite potpuno opušteni na zasluženi obrok. Zašto? Jer ste završili sav posao za taj dan.

Da li znate da je moguće obaviti više od 90 procenata obaveza tokom jutra? Sve je, naravno, u dobroj organizaciji.

Stručnjaci sa BusinessAcademy u Beogradu preporučuju primenu Pareto principa, koji sugeriše da 80 procenata rezultata koje postižemo dolazi od samo 20 posto našeg truda. Nudimo vam recept za povećanu produktivnost.

Isplanirajte svoj dan prethodne večeriSvakog dana trebalo bi da napravite spisak zadataka koje ćete obaviti narednog radnog dana. Nećete biti produktivni dokle god ne isplanirate sve što vas čeka sledećeg jutra.

Ipak, ne zakazujte sebi previše stvari. Što je vaša lista rasterećenija, to ćete zapravo više postići.

Dovedite svoju kancelariju u red na kraju radnog vremena

Haos na vašem stolu ni u kom slučaju ne može podsticajno da deluje na vašu produktivnost. Tim pre što će prva aktivnost koju ćete preduzeti kad stignete na posao biti raspremanje. Razmislite samo kako se osećate kada dođete kući i zateknete sudoperu punu neopranih sudova. Isti princip.

Probudite se što je ranije moguće

Da biste zaista postigli sve što želite, morate da počnete na vreme. Preporučuje se ustajanje između 5.30 i 6.00. Ako vam treba više vremena, pomerite alarm unazad. Naravno, da vam ustajanje u cik zore ne bi bila prevelika muka, pokušajte da ležete što je moguće ranije. Okrepljujući san je u periodu od 22 i 01 posle ponoći.

Vežbajte

Naučno je dokazano da jutarnje vežbe čine da mislimo bolje i radimo kvalitetnije. Autor Džon Rejti sa Harvarda piše da je vežbanje ključno za dobra postignuća u intelektualno zahtevnim poslovima. Zato se potrudite da ustanete dovoljno rano da bude dovoljno vremena za razgibavanje ili jutarnje trčanje.

Držite se rasporeda

Ne dozvolite sebi da skrenete sa puta koji ste sami zacrtali. Ne kvarite sopstveni raspored. Razlog zašto ste ga napravili jeste upravo da biste završili sve stavke sa liste. Baš zato što su one najvažnije.

Dajte sebi vremena da uđete u radno raspoloženje

Ma kako da ste dobro organizovani, povremeno dolazi do zasićenja i nedostatka inspiracije. Ako se ne osećate produktivno, nemojte se prisiljavati da radite. Sačekajte petnaestak minuta, a onda pokušajte ponovo.

Prvo uradite najteži zadatak

Pisac Mark Tven je svojevremeno rekao: „Ako ujutru pojedete žabu, to će verovatno biti najgore šro vam se desilo tog dana.” Ako najteži i najneprijatniji zadatak uradite prvi, ostatak dana će vam automatski postati mnogo produktivniji.

Donosite odluke u 60 sekundi

Premišljanje pri donošenju odluke jeste ponor koji guta dragoceno vreme. Kada ste suočeni sa zahtevom za brzim donošenjem odluke, dajte sebi minut i presecite. Vaša odluka će biti podjednako dobra kao i da ste razmišljali mnogo duže, a imaćete vreme koje biste potrošili na mozganje.

Ne dozvolite sebi da proveravanje mejlova bude prva stvar koju ćete uraditi

Ma koliki bio vaš nagon da kako sednete za kompjuter pregledate pristiglu elektronsku poštu, suzdržite se. Komunikacija putem elektronskih medija iscrpljuje podjednako koliko i sastanci. Koliko god da je važno ostati obavešten, ne dajte sebi da vam dan počne proveravanjem pošte i odgovaranjem na mejlove.