Otkrijte šta je softverski okvir Angular i kako se koristi
Iako možda ne izgleda tako staro, JavaScript postoji već skoro 20 godina i ima mnogo namena. Programeri ovaj jezik koriste za mnogo različitih veb aplikacija, jer on čini da strana klijenta, to jest strana korisnika izgleda lepo i dobro funkcioniše.
Prebacivanjem sve veće logike na klijenta, zbog tendencije kreiranja grafički veoma bogatih Web aplikacija, u JavaScript kod se unosi sve veća složenost.
Za redukovanje pomenute složenosti danas postoje brojni softverski okviri, koji programerima olakšavaju život.
Iako ste verovatno već čuli za reči Angular, Ember i Backbone, možda ne znate šta ovi pojmovi označavaju ili kako pomažu u veb programiranju. To su softverski okviri koji unose strukturu u vaš JavaScript kôd i održavaju ga organizovanim. To su uglavnom rešenja otvorenog koda, što znači da se neprestano poboljšavaju.
Umesto da pišete zamorne linije koda za npr. generisanje tablice, korišćenjem ovih okvira, možete uneti reference u JavaScript biblioteke koje generišu tablice sa samo jednom linijom koda. Ove prečice vam pomažu ne samo da radite brže, već vam omogućavaju da vaš kôd radi u više okruženja.
Međutim, biranje softverskog okvira za JavaScript nije isto što i izbor između tri majice raznih boja. To je zapravo poput biranja između tri potpuno različita odevna predmeta: svaki od njih vam pomaže, ali svi funkcionišu i izgledaju sasvim drugačije. Kao što ne biste nosili kupaći kostim po hladnom vremenu, niti zimski kaput na plaži, tako i različite softverske okvire za JavaScript birate za različite vrste aplikacija.
Pred vama je objašnjenje jednog od tri najpopularnija okvira i slučajevi u kojima ga je najbolje upotrebiti.
Angular
Budući da je iz 2009. godine, AngularJS je najstariji od tri okvira. Verovatno baš zbog toga ima i najveću zajednicu korisnika. 2013. godine Angular je bio na četvrtom mestu po broju saradnika i na trećem mestu po broju zvezdica na GitHubu.
Ukoliko ste zainteresovani za ovaj softverski okvir, na veb sajtu Built With AngularJS možete da proverite sve aplikacije koje su kreirane pomoću Angulara.
Za šta se koristi Angular?
AngularJS je strukturalni okvir koji omogućava razvoj dinamičkih veb stranica, po ugledu na standardne aplikacije. AngularJS omogućava pretraživaču razumevanje novih HTML konstrukcija, čime se omogućava korišćenje moćnih koncepata programiranja i softverskih šablona, kao što su povezivanje podataka, validacija i MVC.
Neke od najpoznatijih kompanija koje koriste AngularJS jesu Gugl i Najki. Od avgusta 2013. godine automobili kompanije Dženeral motors koriste aplikacije koje su kreirane pomoću Angulara.
Videćete i mnoge sajtove sa novostima koje koriste AngularJS na svojim početnim stranicama, kao što su „Gardijan”, „Hafington post” i MSNBC. Po rečima Igora Minara, vodećeg AngularJS programera u Guglu, više je reč o prilagodljivosti Angulara nego što to ima veze sa prirodom sajta.
„Ne mislim da Angular više odgovara sajtovima sa novostima nego drugim sajtovima i aplikacijama. Ali sigurno postoji mnogo takvih sajtova koji koriste Angular”, rekao je Minar. „Ja smatram da sajtovi sa mnogo pregleda i sa stalnim menjanjem sadržaja treba da imaju najnoviju tehnologiju da bi bili efikasniji pri obezbeđivanju dobrog korisničkog iskustva.”
Zašto su sajtovi koji koriste Angular dobri za kreiranje brzih promena? Verovatno zato što Angular podstiče programere da kreiraju kôd koji je jednostavniji za testiranje i održavanje.
Još nešto što važi posebno za Angular jeste jezik – veliki broj autentičnih termina i žargon. Minar misli da je razlog to što radni okvir uključuje neke funkcije koje, sem Angulara, ne sadrži nijedan okvir za JavaScript.
„Neki termini koje mi često koristimo specifični su za Angular i mogu zvučati kao žargon i veoma čudno”, rekao je. „Dobra vest je da ih veb standardi sustižu i daju zvanične nazive nekim od ovih koncepata."
Ako programirate pomoću Angulara, vi programirate po strogim terminima ove platforme, ali Gugl trends pokazuje da to uopšte nije loše. Možda će vam trebati malo više vremena da naučite žargon Angulara, ali je rezultat veća prilagodljivost.
Ukoliko želite da radite u Angularu i kreirate aplikacije pomoću ovog okvira, potrebno je prvo da se upoznate sa osnovama JavaScript programiranja, koje uz pravu podršku možete savladati za manje od godinu dana.
VUČIĆ I LAVROV RAZGOVARALI TELEFONOM O 3 VAŽNE TEME: Upoznao sam ministra da Priština pokušava da Srpskoj listi zabrani učešće na predstojećim izborima