Svim korisnicima interneta koji poseduju i-mejl nalog na nekom od servera vrlo je dobro poznat folder Spam

Svim korisnicima interneta koji poseduju i-mejl nalog na nekom od servera kao što su Gugl, Jahu, Hotmejl, pa čak i poslovnu elektronsku adresu, vrlo je dobro poznat folder Spam. To je ono mesto na koje stižu svi mejlovi koje zapravo niste želeli, odnosno koje je vaš filter prepoznao kao potencijalno opasne – lažno nasledstvo od rođaka iz Bahreina, nagradno putovanje za celu porodicu za koje se niste ni prijavili ili različite pristojne ili nepristojne, ali u najvećem broju slučajeva lažne ponude. Nažalost, desi se ponekad da filter zakaže, pa se cela ova raznolika ponuda nađe u vašem elektronskom poštanskom sandučetu.

Zašto dobijate spam?

Ne brinite, niko se nije urotio protiv vas, problem sa spamom imamo svi. Ovo je, začuđujuće, još jedan od legalnih načina da oglašivači pošalju poruku i do vas. Dakle, u pitanju je reklamni sadržaj koji ima za cilj da vam predstavi ili u najboljem slučaju proda određeni proizvod. Iako je u nekim zemljama ovaj način distribucije sadržaja zabranjen, „spameri“ i dalje pronalaze načine da dođu do vas.

Sećate se svih onih sekcija na različitim sajtovima gde vam je postavljano pitanje „Do you agree with the terms of agreement?“ Klikom na dugme yes/agree omogućili ste drugoj strani da sačuva vašu i-mejl adresu i iskoristi je kako bi vam poslala poruke različitih sadržaja. Postoji čak i cela industrija koja se bavi formiranjem i prodajom ovih podataka.

Zašto je ovo loše?

Ne samo da je „spamovanje” dosadno, već može da bude i opasno. Kako je sve više legalnih barijera za slanje spamova, tako raste i broj korisnika koji pronalaze različite načine da plasiraju ove sadržaje.

Spamovanje je u najvećem broju slučajeva nezakonito, posebno imajući u vidu to da su ovakvi izvori spama najčešće „zaraženi“ različitim virusima. Kada dospeju u vaš kompjuter, ovi virusi otvaraju „zadnja vrata“ na koja mogu da uđu njihovi „autori” i da koriste vaše podatke. Zato je od velike važnosti da budete dobro zaštićeni!

Kako da se zaštitite?

Jedan od najboljih načina da se odbranite od virusa svakako je antivirusni program. Raspitajte se kod svog sistem administratora koji je program na tržištu najbolji i koji program će vam omogućiti da zaštitite svoj operativni sistem čak i od najnovijih „infekcija“. Drugi način jeste da pažljivo birate server na kom ćete čuvati svoje podatke, odnosno na kom ćete imati i-mejl nalog.

Upravo Gmail, odnosno Guglov mejl servis, nedavno je objavio kako je na pragu toga da pronađe rešenje koje će vas zauvek rešiti spama. Trenutno važe za najefikasnije kada je borba ove vrste u pitanju, pa se često spominju procenti efikasnosti koji dosežu čak 99 posto.

Iako je teško zamislivo da neko može da nadmašitovako efikasan sistem, njihovi administratori tvrde da će upotrebom neuronauke unaprediti svoj sistem do tačke veštačke inteligencije koja će biti naučena da prepozna spam i blokira ga.

Naravno, često se može desiti da ovako prefinjeni filteri u ovaj folder odlože i neke i-mejlove koje biste možda želeli da sačuvate i pročitate, kao što su vesti sa različitih portala koje pratite. Zato je uvek dobro dvaput proveriti da se spam filterima nije potkrala greška i da nije vaša željena pošta završila u spam folderu.

Svakako, čak i ovakvoj tehnologiji treba vremena da se prilagodi i prepozna šta je loše, a šta dobro. Sa tim u vidu, Gugl je najavio da će za korisnike poput banaka, različitih portala, kompanija i sličnih profila uvesti i posebnu, unapređenu analitiku, kako bi i sami mogli da prate i nauče kako da šalju mejlove koji neće završiti u spamu.

Zaštita podataka je sve popularnija tema u digitalnom svetu, upravo zato što je privatnost sve više ugrožena. Svakodnevno se nalaze novi načini da se korisnici obezbede od zloupotrebe.

Ukoliko vam ova tema zvuči zanimljivo, možda bi trebalo da razmislite o tome da se dodatno edukujete o ovoj oblasti, pa da jednog dana i radite u sektoru bezbednosti koji je vezan za kriminal na internetu.

Jedna od škola na kojoj možete pratiti najnovije trendove u informacionim tehnologijama kod nas jeste ITAcademy u Beogradu.