Kako da pravite uspešne video-klipove
Da li znate da se u trenutku dok ovo čitate „aplouduje“ 300 sati video-materijala na kanalu Jutjub?
Da li ste znali da preko milion firmi koristi Jutjub za svakodnevno ubacivanje reklama?
Gotovo da nema industrije u kojoj video nije našao primenu: bilo da su to reklame, video-vodiči i tutorijali, snimci konferencija, korporativni ili muzički spotovi...
Ako volite da snimate, pravite klipove i video-zapise, možda bi trebalo da razmislite o tome da svoj hobi pretvorite u isplativ posao. Zahvaljujući najrazličitijim programima i platformama, uz dobre ideje i maštu, možete relativno brzo postati pravi profesionalac.
Pred vama su neki od koraka koje bi trebalo da savladate, ukoliko želite da radite kvalitetno i uspešno.
1. Scenario
Scenario, koncept, storibord jesu razni nazivi i podvrste pisane forme koja će vam i te kako trebati, čak i ako pravite eksperimentalni video. Ovaj dokument će vam pomoći da se držite jedne konkretne ideje. Slede neka od ključnih pitanja na koja treba da odgovorite pre nego što počnete rad.
O čemu je ovaj video?
Scenarističko je pravilo da svaki dobar film može da se ispriča u tri rečenice. Ako vaš ne može da stane u tri rečenice, to je znak da ima viškova, odnosno da priča ne prati jasnu misao. Pokušajte, zato, da što kraće definišete vašu ideju. Ona će vam služiti kao vodilja kroz dalje razvijanje situacija i scena.
Bilo da je u pitanju reklama, namenski video, muzički spot, pa čak i eksperimentalni video, svi moraju da imaju sled slika i scena koji će ostaviti određen utisak, emociju ili poruku.
Koja mu je namena?
Ovu tačku bi takođe trebalo da definišete u nekoliko reči. Pokušajte da ne pobrkate namenu sa vašom namerom. Ukoliko radite reklamni spot, možda je vaša namera da on bude zabavan, ali je njegova namena uvek i isključivo – prodaja proizvoda ili usluge. Naravno, to ne isključuje mogućnost da napravite video koji će biti zabavan, ali on prvenstveno mora da ispunjava osnovnu namenu.
Kome je konkretno upućen?
Razmislite o tome ko bi i zašto pre svih trebalo da pogleda vaš video. Da li je namenjen deci, odraslima, samo muškarcima ili ženama određenih godina, samo studentima... To će vam pomoći u izboru tema, stila, vizuelnog identiteta, muzike...
2. Tehnika
„Samo uzmeš najbolju kameru i ne možeš da pogrešiš.“ Ovo je jedna od najčešćih zabluda. Profesionalne kamere često zahtevaju rad sa mnogo rasvete, različitih objektiva, ekipu ljudi, a finalni proizvod može da izgleda gore nego da ste snimali mobilnim telefonom. Uz sve to, ova vrsta videa je vrlo skupa.
Mnoge kompanije se zato sve više odlučuju za animirane video-forme upravo zato što im daju mogućnost da umesto čitavih timova angažuju samo jednu osobu. Kao video-animator možete da napravite kompletan video sami. Uz alate koje nude programi poput onih iz Adobe paketa, danas svako može da radi animacije vrhunskog kvaliteta.
Mogućnosti koje vam se pružaju sa ovim veštinama zaista su ogromne. Zahvaljujući softverskoj podršci animacija je postala proces koji možete da savladate brzo i lako – sami ili na nekom od edukativnih programa.
Kod nas jedan takav program postoji na ITAcademy u Beogradu, u okviru video-produkcije. Edukativni programi su bolje rešenje, jer vam nude mogućnost koriščenja tehnike koja vam pri samostalnom učenju nije dostupna. Možete da dobijate gotove materijale, da koristite studio i kamere... Na kraju, napravićete i svoje prve radove, koje kasnije možete da koristite kao najbolju preporuku pri traženju posla.
Ne zaboravite da je i u animaciji prvi korak – dobar scenario i koncept.
3. Montaža
Montaža se često zove „poslednja ruka scenarija“. Iako ste možda u scenariju ili konceptu tačno postavili redosled stvari, montaža vam daje mogućnost da se poigravate sa snimljenim materijalom, premeštate, skraćujete, suprotstavljate slike... Možete otkriti potpuno nova značenja i vizure.
4. Zvuk je veoma bitan
Većina zaboravlja da zvuk ne mora da bude samo pratilac slike. Koliko god možete da se igrate sa slikom, isto to možete i sa zvukom. Kao i slika, zvuk se može koristiti za stvaranje fantastičnih audio-video doživljaja. Zvuk, takođe, može da funkcioniše i kao celina za sebe u vidu raznih radio-reklama, zvučnih vodiča za mobilne telefone, najava koje se puštaju u tržnim centrima, prodavnicama... On je vrlo moćno sredstvo u marketingu, te nemojte zaboravljati da se posvetite ovom segmentu.
Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da brže postanete multimedijalni profesionalac.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore