Saveti za buduće administratore mreža
Koliko god da je administrator mreža sam svoj gazda i nema nikog nad sobom, postoje stresne situacije koje početnici ne mogu da predvide. Stoga nudimo pet saveta kako de se od njih na vreme zaštite.
1. Dokumentujte
Svaki dobar administrator zna da je uvek potrebno revidirati i dokumentovati sve pre bilo kakve izmene na mreži. Isto tako, važno je dobro se upoznati sa postojećom dokumentacijom vašeg prethodnika na ovom poslu. Ne zaboravite da proverite da li je postojeća dokumentacija ispravna i ažurirana.
Obavezno proverite da li snimljene šifre još rade i obnovite sve što je potrebno.
Ako postojeća dokumentacija nije ispravna, ili nije ažurirana, prvo što bi trebalo da uradite jeste da napravite zabelešku o trenutnom stanju stvari u okruženju – od inventara hardverske opreme do lokacije svakog pojedinačnog uređaja. Takođe zabeležite vaše impresije o radu umreženih uređaja, a pokušajte i da saznate više o procedurama poslovanja firme koje dotiču vaš resor.
Najzad, ne zaboravite ugovore o održavanju i licence softvera. Oni utiču na budžet, a sigurno je da ne želite da se iznenadite kada licenca za neki od programa istekne.
Dokumentacija bi morala da bude temeljna, pregledna i redovno ažurirana prilikom svake, pa i najmanje promene.
2. Procenite bezbednost mreže
Ako dolazite na novo radno mesto, veoma je važno da procenite trenutnu bezbednost mreže i uverite se da je dovoljna za vašu organizaciju, Proverite da li su spam i antivirus alati ažurirani.Takođe morate uskladiti vaše planove o bezbednosti sa menadžmentom, jer je potrebno da mreža nesmetano služi kolektivu.
U ovoj fazi bi trebalo da revidirate to ko ima pristup mreži i na kojim nivoima. Preventive radi možete da predložite da se sve šifre promene. U svakom slučaju, ovo morate uraditi za administratorske mreže. Samo tako ćete biti sigurni da niko od prethodnih korisnika nema autorizaciju za to da ponovo uđe u mrežu.
Jednom kada ovo uradite svako u firmi kome je pristup neophodan pozvaće vas. Onda možete proceniti koji nivo autorizacije im je potreban. Možda ovo zvuči kao ekstremni korak, ali će vam pomoći da pristup imaju samo oni kojima zaista treba.
3. Revidirajte ili ustanovite plan bekapovanja za slučaj nezgode
Kao deo revizije dokumentacije može se desiti da naiđete na planove za povraćaj podataka u slučaju katastrofe. Ako ih ne pronađete, potrudite se da vam jedan od prioriteta bude njihovo pravljenje. Ukoliko su na mestu, proverite da li su aktuelni i funkcionalni. Testirajte svoj plan kako biste znali precizno koliko je vremena potrebno za oporavak i da li će sistem biti potpuno vraćen na prvobitno stanje.
Kod bekapovanja je važno da proverite da li čuvate prave podatke i važne informacije o sistemu i da li ih je moguće ponovo podići. Ako je potrebno, konsultujte se sa menadžmentom i zaposlenima radi provere.
Nije dovoljno samo napraviti bekap, potrebno je i testirati ga. Pokvareni, nečitljivi podaci, loši sektori – sve se to može dogoditi pri pravljenju sigurnosne kopije.
4. Razgovarajte sa zaposlenima i slušajte ih
Može vam se desiti da se nađete u situaciji u kojoj vam nedostaje iskustvo koje je vaš prethodnik imao. Tada treba da potražite ljude koji znaju odgovor na vaša pitanja. IT tim će vam mnogo puta rešiti dilemu.
Mislite o menadžmentu i zaposlenima kao o svom timu. Od njih možete naučiti šta je najpotrebnije za nesmetano funkcionisanje firme.
Ako ste dogurali do vođenja tima, iskoristite njihovo znanje, ali nikad ne odričite sebi šansu da nešto naučite iz prve ruke. Upoznajte svoj tim. Slušanje je jedna od ključnih veština velikih lidera.
5. Ne nosite posao kući
Svakom novom administratoru biće teško da se pridržava ovog pravila. Stres zbog novog posla, nepoznatog okruženja i potrebe da sve odmah bude u savršenom redu čine da se mnogi mladi administratori brinu i kada sa posla dođu kući.
Zato morate naučiti da dozvolite sebi da se odmorite. Svežina će vam biti potrebna ako mislite da sutradan rešite probleme. Ostavite brige za kancelariju. Morate pokušati da od početka nastojite da napravite sklad između posla i života.
Svaki novi posao je težak. Posao administratora je naročito odgovoran, jer od njega zavisi celokupno poslovanje neke firme. Zato i ne čudi da će se, po nekim predviđanjima, u naredne četiri godine rapidno povećavati potreba za profesionalcima ovog profila. Očekuje se porast od po čak 30% godišnje, što je dobar pokazatelj potreba današnjeg tržišta za IT stručnjacima.
Profesionalna obuka za administratore mreža svakako je dobar potez za svakoga ko želi da se bavi ovim poslom, a nadamo se da će saveti pomoći svima onima koji su već uplovili u svet mreža.
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane