Od zaposlenog do rukovodioca u 12 koraka
Možda ste u pravu. Od vašeg novog života dele vas dva koraka: date otkaz na sadašnjem poslu i osnujete svoju kompaniju. Ne.
Verovatno negde postoji zabeležen slučaj da je prelaz od zaposlenog do rukovodioca prošao u dva koraka, ali ne možemo da tvrdimo. Mnogo je verovatnije da se između dogodilo mnogo toga. U stvari – većina koraka koje ćemo navesti.
Dakle, evo 12 koraka koje ćete skoro sigurno preći.
1. Odlučite šta želite
Tačno je, treba da pronađete svoju strast, ali i nešto više. Razmislite o svojim umećima, sposobnostima i iskustvu, a posebno se posvetite tome da realistično sagledate posao koji ćete obavljati narednih godina, svakoga dana.
2. Za šta bi vam drugi plaćali?
Održiv posao je na sredini između onoga što vi volite i onoga za šta će vam drugi plaćati. Zato treba napraviti plan, proveriti tržište, naći potencijalnu poziciju, teritoriju ili makar nišu i zauzeti je na najbolji mogući način. Zato – strategija je ono što će vas učiniti pobednikom ili vas primorati da se pokunjeno vratite poslodavcu.
3. Ispitajte ciljnu grupu
Pronađite nekoliko ljudi koji su idealni klijenti za vaš proizvod ili uslugu. Raspitajte se o njihovim željama, potrebama, nezadovoljstvima. Onda odgovore uporedite s osobinama svog proizvoda. Iskoristite priliku da vas sami klijenti posavetuju šta i kako treba popraviti i unaprediti.
4. Marketing i biznis-plan
Tradicionalni mediji, društvene mreže, direktni marketing… sve treba uzeti u obzir. Proučite svaki od ovih načina i izaberite onaj koji je najbliži vašoj potencijalnoj ciljnoj grupi. Istovremeno, postavite i poslovne ciljeve i etape i rokove kada želite da ih ostvarite. Forma je manje važna, ali dobra ideja je neophodna.
5. Mali koraci
Idealno je ako možete da svoj potencijalni posao testirate pre nego što date otkaz. Tako rizik svodite na minimum, a upoznajete se sa realnim okolnostima i stvarnim klijentima. Ako ne ide, nastavite da radite sadašnji posao i čekajte novu priliku.
6. Povratne informacije
Čak i ako vaš prvi pokušaj ne uspe, imaćete vredne povratne informacije i nepristrasan uvid u sve dobro i loše u vašem poslovanju. Možda osnovna ideja ne gađa u cilj? Zato saslušajte sve savete.
7. Tim
Ako ste prethodne korake uspešno obavili, treba da izaberete saradnike. Proučite u čemu ste dobri, a onda pronađite one koji će vas dopuniti i nadograditi. Ako vama dobro ide marketing, nađite onoga ko uživa u finansijama…
8. Investicija
Ako ne morate da bilo gde pozajmite novac, nalazite se u idealnoj situaciji. Ako su vam potrebne dodatne finansije, na vreme potražite savete.
9. Struktura
Svaki zaposleni mora da ima svoju poziciju. Pošto je (buduća) kompanija vaša, vaša je i odgovornost. Angažujte i pravnog savetnika ako je potrebno, ali ovde nema mesta za greške.
10. Dajte otkaz (konačno)
Sada ste spremni! U prvom trenutku, to je veliko olakšanje; međutim, nema mesta ni vremena za odmor. Počinje vaša korporativna budućnost. Ipak, potrudite se da i sa bivšim poslodavcem i sa kolegama ostanete u dobrim odnosima jer – nikad se ne zna...
11. Napravite budžet
Sada ste potpuno posvećeni svom poslovanju. Rasporedite finansije svoje kompanije. Uračunajte dnevne troškove, marketing, plate i neplanirane izdatke. Svaki dinar mora da ima svoje mesto.
12. Započnite biznis
Konačno, počnite da radite za sebe. Ispunjavajte stavke svojih planova. Osvajajte tržište koje ste zacrtali.
Kao što vidite, nije ni lako ni jednostavno. Preduzetnički život zahteva mnogo preciznog planiranja i mnogo predanog rada čak i pre nego što bilo šta stvarno započnete. Suočićete se sa mnogim preprekama, ali dobar plan olakšaće svaki vaš korak do uspeha.
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič