Programeri, kao i veb developeri, uz ime svog zanimanja često navode i nazive posebnih jezika za koje su stručni: Java Developer, C # programer

Termini „programmer“ i „web developer“ kod nas se često jednostavno prevode sa programer. Međutim, iako su ove dve pozicije vrlo slične i često se poistovećuju, među njima ipak postoje znatne razlike u odgovornosti i u razvoju karijere. Obe pozicije uključuju sličan spoj veština i znanja, ali su razlike važne, naročito ukoliko još ne znate u kom smeru želite da razvijate svoju kodersku karijeru.

Ove razlike su posebno važne ako konkurišete na pozicije u stranim kompanijama, u kojima su te uloge često vrlo jasno podeljene. Pred vama su neke od specifičnosti i mogućnosti koje vam one pružaju.

Sličnosti i razlike

Programeri, kao i veb developeri, uz ime svog zanimanja često navode i nazive posebnih jezika za koje su stručni: Java Developer, C # programer itd. Ti predznaci zapravo pojašnjavaju koji programski jezik im je uža specijalnost. U oglasima za posao, poslodavci uglavnom traže programera ili developera koji poznaje rad u konkretnom programskom jeziku.

Postoji mnogo preklapanja između ove dve vrste uloga, ali uopšteno govoreći, programeri su više usmereni na pisanje koda, dok developer provodi vreme u projektovanju koda i rešavanju problema. Ako uporedimo odnos ova dva zanimanja sa zanimanjima u drugim oblastima, moglo bi se reći da je razlika između programera i developera poput razlike između građevinskog inženjera koji dizajnira kuće i građevinskog radnika koji obrađuje i seče drva za izgradnju kuće.

Rob Brodhed, osnivač kompanije „IT4 Recruiters“, koja se bavi pronalaženjem IT stručnjaka za razne kompanije, kaže da developeri mogu gotovo uvek obavljati poslove programera, ali su vrlo često skuplji od programera, a sporiji u pisanju kodova u ranim fazama projekta.

Developeri se neretko moraju potruditi i raditi napornije kako bi postali brži u obavljanju čisto programerskih zadataka. Bordhed objašnjava ovu razliku: „Angažovati developera da vam radi posao programera jeste kao da kupujete mercedes, a KIA vam može jednako poslužiti. Međutim, developeri mogu biti produktivniji od programera za isto vreme, tako da ponekad vredi ukoliko plaćate više za dobrog developera.“

Programeri

Programeri, koji se ponekad nazivaju i „koderi“, mogu postati developeri uz sticanje određenog iskustva. Oni takođe mogu da napreduju i nađu se u raznim ulogama, poput programera analitičara, sistemskog analitičara, ili da rade u području osiguranja kvaliteta.

Pojednostavljeno, većina veb developera započinje karijeru kao programeri. „Zbog toga se poslovi u čijem se nazivu pominju programerski zadaci obično odnose na neke početničke pozicije, mada neki ljudi provedu na tim pozicijama u ulozi programera i po 10 ili više godina. Vrlo retko možete naći programera sa 20 godina iskustva. Postoji veliki broj raznih pozicija do kojih programeri mogu da napreduju kada dostignu potrebno iskustvo starijih programera, a novčane naknade i poslovni izazovi čine te uloge vrlo atraktivnim“, navodi Brodhed.

Web developeri

Developeri se ponekad nazivaju i softverski inženjeri i uglavnom žele da rade na zadacima koji ne uključuju kodiranj. „Onitraže opise ili postavljaju pitanja kako bi saznali koliki deo njihovog posla će uključivati pisanja koda. Ostali aspekti tog posla takođe uključuju stvari kao što su projektovanje, testiranje, prikupljanje zahteva, dokumentacije, i još mnogo toga. Kako developeri stiču više iskustva, oni tako sve više traže liderske ili mentorske pozicije, a mogu da se nađu i u ulogama menadžera.“, kaže Brodhed.

On tvrdi i da developeri najčešće uživaju u rešavanju problema u svim aspektima razvoja softvera, dok programeri često žele da ostanu u „zoni komfora“ pisanja koda sa kojim su upoznati i prateći isprobane i sigurne korake u rešavanju problema. Kada bismo razvoj softvera posmatrali kao listu koraka od problema do rešenja, onda bi programeri bili oni koji uživaju da prate svaki korak, dok bi developeri želeli da prave tu listu.

Šta kompanije traže?

Kada govorimo o zaposlenju, Brodhed objašnjava osnovnu razliku: „Kad poslodavci traže programere, kriteriji su često jednostavni: poznavanje rada u traženom programskom jeziku i godina ili više iskustva rada u tom jeziku. Za pozicije developera traži se takođe poznavanje jezika i godine iskustva, ali je verovatnije da će poslodavci biti otvoreniji i prihvatati i iskustvo rada u sličnim jezicima ukoliko developeri uz to imaju i iskustva u projektovanju ili liderskim i mentorskim poslovima. Naravno, sve zavisi od pozicije za koju se traže.“

Developeri mogu biti orijentisani na projektovanje, liderske i menadžerske pozicije ili ispitivanje kvaliteta, kao i na ekspertske pozicije vezane za određeni programski jezik. Kompanije ponekad ne navode konkretno koji tip developera traže, ali će se neke od tih uloga podrazumevati iako nisu navedene u listi sa drugim veštinama. To uključuje aspekte kao što su: iskustvo u testiranju, iskustvo u vođenju timova, u odnosu sa kupcima, mentorski rad i drugo.

Iako postoje pozicije senior programera i senior veb developera, programerske pozicije su obično navedene po programskim jezicima. Kod pozicija developera razlike se mnogo češće označavaju posebnim oznakama – „junior“ (početni nivo), „mid“ (srednji nivo) i „senior“ (viši nivo) kojima se ukazuje na količinu iskustva koje je potrebno za poziciju.

Kao što je već pomenuto, kompanije obično traže od programera da budu efikasni i da odlično poznaue određene programske jezike. Kada traže developere, kompanijama su potrebni oni koji imaju veštine rešavanja problema, znanja o teoriji razvoja softvera kao imnogo prakse.

Više o mogućnostima i pozicijama programera i veb developera, kao i znanjima neophodnim za ove pozicije možete saznati ovde.