Kako da uspešno upravljate timom programera
Svaki uspešan rukovodilac, pa tako i IT menadžer, mora dobro da poznaje svoje zaposlene, da ih razume i ostvari sa njima uspešnu komunikaciju. No, IT menadžeri, ipak, po mnogo čemu nisu obični menadžeri. Između ostalog i zato što u svom timu imaju programere.
„Programeri imaju posao koji je na mnogo načina jedinstven. Oni su tu da ljudske želje i potrebe prevedu u instrukcije koje mogu da razumeju kompjuteri i sistemi. To ih čini malo drugačijim od ostaih zaposlenih sa kojima ćete se susresti tokom rada kao IT menadžer“, navodi Majk Hogan, menadžerski konsultant, koji i sam ima preko 30 godina iskustva rada u raznim IT kompanijama.
„Ako želite da ostvarite uspešnu komunikaciju sa programerima, a da pri tome ne poremetite njihov rad i koncentraciju, potrebno je da znate koje su sve specifičnosti posla“, navodi Hogan i nudi sledeće savete.
Programer radi i kad ne dodiruje tastaturu
Da bi obavljali svoj posao efikasno, programeri ponekad moraju da prate logiku razmišljanja kompjutera. Ako ste ikada razgovarali sa nekim od programera, verovatno vam se desilo da imate osećaj kao da gleda kroz vas, a ne u vas. To nije razlog da ih odmah osuđujete. Većina programera koji su stvarno dobri grade modele u svojoj glavi dok razvijaju softver. Što složeniji problem pokušavaju da reše, složeniji je i model i potrebno im je više vremena za izgradnju.
Dakle, kada programer gleda kroz vas, verovatno vam pruža samo oko pet posto svoje pažnje, dok sa preostalih 95 posto radi na svojoj simulaciji. Programeri često mogu da pronalaze i rešavaju probleme u svojoj glavi, a da tastaturu i ne dodiruju, što im omogućuje da rade mnogo brže i efikasnije. Zato im je, da bi u glavi održali simulaciju, često potrebna velika koncentracija i pažnja.
Kratki prekidi nisu uvek kratki
Svratili ste do programera da mu postavite kratko pitanje. Ali čak i to kratko pitanje može lako poremetiti njegov rad. Dakle, iako se vama čini da ste mu (joj) oduzeli samo 15 sekundi vremena, to je sasvim dovoljno da se prekine koncentracija za koju će programeru biti potrebno i do 20 ili više minuta da bi je ponovo uspostavio.
Zato zapamtite da ste svaki put kada prekinete rad jednog od vaših programera uništili oko 30 minuta njegovog (njenog) rada i produktivnosti. Takođe, tako im stvarate veći pritisak, jer oni vrlo dobro znaju da imaju rok do koga moraju da završe projekat, te je moguće da će i to dodatno uticati na njihovu brzinu i produktivnost.
Samo zato što vam ne odgovara, to ne znači da vas ne sluša
Ponekad nam je svima potrebno malo više truda da bismo saslušali nekoga. Sigurno smo se svi bar jednom našli u situaciji da nam, dok razgovaramo, misli odlutaju i to shvatimo tek onda kad nam neko postavi pitanje (koje zapravo nismo ni čuli). Programeri često mogu da vode razgovor od početka do kraja, ali sa, kao što smo već pomenuli, samo pet posto njihove pažnje. Oni će vam dati tačne podatke, koje ste im tražili, a da pri tome nisu sigurni o čemu ste vodili čitav razgovor.
Dakle, ukoliko razgovarate sa programerom dok je on usred posla, dobro je da sve dogovoreno potvrdite još jednom putem i-mejla kako biste bili sigurni da ste se sasvim razumeli.
Nije nepristojan, samo je usredsređen
Uzmimo za primer da ste pozvali svoje omiljene programere na ručak. S obzirom na to da se programeri, dok rade na nekom problemu, njime bave u mislima i dok ručaju i hodaju ulicom, postoji velika šansa za to da koriste minimum svoje pažnje i dok razgovaraju sa vama. Takozvani „multitasking", odnosno sposobnost obavljanja više različitih operacija u isto vreme, uglavnom je razlog zbog koga su programeri često mirni, ćutljivi i ne upuštaju se u duge razgovore. Pre nego što pomislite da je nepristojan, imajte na umu da je programerima ponekad teško da se odvoje od svoje simulacije.
U binarnom svetu se drugačije komunicira
Programeri provode veći deo svog dana radeći u binarnom svetu. Kôd ili radi ili ne radi. Procesor će učiniti upravo ono što mu oni narede. Ni više, ni manje od toga. Zato im je ponekad potrebno malo vremena i truda kako bi se prebacili iz tog binarnog sveta i načina razmišljanja na sasvim drugačiju logiku po kojoj funkcioniše ljudski um. Ponekad je upravo to razlog zbog koga je programerima teže da se prebace na menadžerske pozicije.
Važno je da se kao budući IT menadžer oslobodite svih predrasuda. To što programere smatraju nekomunikativnim i zatvorenim ljudima zapravo je predrasuda i slika koju su plasirali oni koji ne razumeju prirodu programerskog posla. Imajte ove stvari na umu, jer će vam pomoći da bolje razumete šta se događa u vašim sektorima, a zahvaljujući tome ćete i sami postati bolji menadžer i na kraju imati uspešnije projekte.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore