U kakvom god kolektivu da radite, bio on mali ili veliki, neko sigurno prati vaš rad

Konačno ste se dočepali posla kakav ste oduvek želeli. Radite u struci za koju ste se školovali, kolektiv vam odgovara i čini se da je sve odlično. Međutim, u jednom trenutku ćete osetiti da ste dovoljno dobri u poslu i poželećete nešto više. To je momenat kada ćete sigurno pomisliti da tražite unapređenje. Kada ovaj trenutak dođe, uvek je dobro mudro pripremiti teren kako biste prilikom razgovora sa svojim nadređenim mogli da se okrenete iza sebe i pokažete na primeru šta ste sve do sada uradili i zašto mislite da zaslužujete unapređenje.

U kakvom god kolektivu da radite, bio on mali ili veliki, neko sigurno prati vaš rad. Zato se pokažite, napredujte svakodnevno i dokažite da ste dostojni unapređenja koje toliko želite.

Razgovarali smo sa stručnjacima za ljudske resurse sa Biznis akademije, koji su nam otkrili nekoliko različitih sistema i strategija koje bi trebalo primeniti pre nego što odlučimo da pokucamo na vrata svog direktora i izgovorimo to čarobno pitanje. Evo nekih od njih.

Budite u dobrim odnosima sa svojim mentorom

Nemojte shvatiti ovo kao poziv za ulagivanje. Važno je da održite dobar kontakt sa ljudima od kojih ste učili posao. Koliko god da ste napredovali, budite svesni toga da su i oni takođe radili na sebi. Još imate šta da naučite od njih, te zato pažljivo pratite šta rade i šta imaju da vam kažu.

Takođe, po pravilu, uvek su starije kolege te koje vas uče poslu, a ako ostanete u dobrim odnosima sa njima, oni će sigurno svojim nadređenima reći neku lep reč o vama i izvestiti ih o vašem napretku, trudu i radu. Na vama je da opravdate te lepe reči koje će početi da vas prate i da dokažete da su istinite.

Budite tihi, ali uticajni

Nepisano pravilo je da oni koji su najglasniji zapravo najmanje znaju. Budite među tišima, međutim to nikako ne znači da ne treba nikada da progovarate. Slušajte i upijajte informacije, sedite na sastancima sa ostalima koji se trude da što glasnije nešto kažu, a onda, kada dođete do rešenja problema na kom ceo tim radi, saopštite ga svima i obrazložite uz dobro osmišljenu strategiju koju biste primenili.

Ne samo da ćete probuditi radoznalost kod ljudi, već će želeti da budu u vašem društvu i možda čak i da uče od vas posao. Budite mudri i sačekajte svoju priliku, a onda u prisustvu nadređenih iznesite svoje planove i ideje.

Radite i više nego što se od vas očekuje

Niko nije napredovao a da u nekom trenutku nije na sebe preuzeo deo posla koji nije zvanično u opisu njegovog radnog mesta. Shvatite na vreme da nećete ni vi imati tu sreću. Ostanite posle radnog vremena, pomozite kolegi koji ne stiže da završi projekat, uradite neki „pešački” deo obaveza umesto da ih ostavite podređenom da obavi umesto vas.

Pokažite kako vam je stalo do toga da sve bude završeno na vreme i da ste spremni da učinite i nešto više nego što se od vas traži. Ovako ćete dobiti pozitivne poene kod nadređenih, a takođe ćete dokazati na primeru da možete da obavljate i delove posla koji premašuju vaš nivo.

Radite na sopstvenom imidžu

Iako je opšte prihvaćeno mišljenje da je skromnost vrlina, kada je reč o poslu,to pravilo pada u vodu. Ako nikome ne kažete koliko ste dobri, niko to neće ni saznati. Nemojte kriti svoje veštine, budite otvoreni i dokažite šta i koliko znate. Ako postoji nešto na šta ste posebno ponosni, pričajte o tome, ali budite pažljivi i oprezni – ne treba da izgleda kao da se hvalite.

Takođe, obratite pažnju i na to kome pričate i ko treba da zna. Pokažite kako cenite sebe i svoje znanje, jer ćete samo na taj način ubediti i ostale da poštuju to što radite, a samim tim i da razmotre unapređenje koje želite.

Usavršavajte se

Upišite neki kurs, pitajte kolege za savet, pretražujte internet. Postoji mnoštvo načina kako možete unaprediti svoja znanja i usavršiti se u poslu koji obavljate. Pre svega, budite profesionalni i stavite to svima do znanja. Trudite se da proširite svoja znanja i van oblasti kojom se bavite.

Saznajte nešto novo o tehnologijama, modnoj industriji, ishrani, bilo šta što se nekako može povezati sa vašom strukom i što mislite da vam u nekom trenutku može koristiti. Neka bude primetno da ste raspoloženi za to da napredujete, da ste optimista i da želite neprestano da unapređujete poziciju na kojoj se nalazite. Ovo će biti dobro i za vas i ceo kolektiv, a svakako će biti jasan znak da zaslužujete unapređenje.

Ovo su samo neke od tehnika koje bi trebalo primeniti. Postoji čitav spektar načina da predstavite sebe u dobrom svetlu, kao i strategija za poboljšanje trenutne situacije. Možete ih dodatno izučiti i početi da ih primenjujete već sada. Sa druge strane, ako imate želju da otkrijete šta se sve krije iza odluke da li ćete unapređenje dobiti ili nećete, možda je bolji izbor da vi budete ti koji će donositi odluku o tome. Upišite jednogodišnju obuku na programu ljudskih resursa na Biznis akademiji i zauzmite poziciju HR menadžera. Tako ćete uvek znati ko zaista treba da dobije unapređenje, a ko još mora da se usavršava, a ova znanja možete primeniti i na svojoj karijeri, gde god da je nastavite.