Ovo su savremeni trendovi u web dizajnu
U poslednjih nekoliko godina svedoci smo brzog pomaka u dizajnu interfejsa, od trodimenzionalnosti i komplikovanog dizajna do flat i minimalnog dizajna. Iako je sad već svima jasno da je minimalizam kao trend postao gotovo sveprisutan, da li ste nekada razmišljali o tome šta je imalo najveći uticaj na njegovu popularnost?
Adrijan Tejlor, kreativni direktor agencije „Pušstart kriejtiv” (Pushstart Creative), za portal „Smašing magazin” govori o savremenim trendovima, ali i deli nekoliko korisnih saveta za sve one koji žele uspešno da se bave web dizajnom.
Kako je manje postalo više?
Kako su ljudi navikli da stalno budu umreženi na internetu, kao i jedni sa drugima putem raznih uređaja, tako ne iznenađuje činjenica da se sve više bavimo protokom informacija. Sa tim brzim rastom i razvojem, pojavio se veliki broj web aplikacija.
Kako bi opravdali njihove velike cene, pojedine kompanije i dizajneri su pretrpali svoje aplikacije najrazličitijim dodacima i mogućnostima. A to znači i komplikovan dizajn interfejsa, kao i komplikacije pri korišćenju. Slična stvar se desila i sa web sajtovima na kojima su kompanije želele da smeste što više informacija i da „bombarduju“ čitaoce sa što više sadržaja, mogućnosti i ponuda, sve kako bi uhvatili i zadržali pažnju posetilaca. Upravo je ta „prenatrpanost“ otvorila put ka uspehu za jednostavnije aplikacije koje nude ograničen skup mogućnosti, jednostavan interfejs i lako korišćenje.
Kako do uspešnog i jednostavnog dizajna?
Stvaranje efikasnog minimalističkog dizajna svakako predstavlja poseban izazov. Tejlor nudi neke savete koji su uglavnom univerzalni, ali su posebno korisni pri korišćenju flat dizajna korisničkog interfejsa. „Kao i u svakom projektu, pre svega je važno da se uverite da je stil koji ste odabrali u skladu sa vašim ciljem, odnosno da odgovara senzibilitetu ciljnih potrošača, platformi i uređaju za koji je namenjen. Ako pratite trend radi trenda, od toga nećete imati mnogo koristi“, navodi on.
Proces dizajna
Proces koji sledite je vrlo važan, bez obzira na stil koji ste odabrali. Pri dizajnu minimalističkog interfejsa, dizajneri često traže inspiraciju u vremenupre nastanka računara, kada su razni umetnici pokušavali sa manje da pokažu više.
Ovo je savršena prilika da ponovo izučite dela nekih od velikih dizajnera kao što su Žozef Miler Brokman i Vim Krouvel, slikara poput Elsvort Keli, i industrijskih dizajnera poput Ditera Ramsa.
Flat i minimalistički dizajn umnogome zavisi od nijansi. Napravite pauzu u radu, pogledajte razne primere i potražite inspiraciju – to vam može pomoći da budete uspešni na duže staze.
Funkcionalnost
Proverite da li vaši dizajnerski koncepti funkcionišu na različitim uređajima i još u ranim fazama rada se uverite da sve radi kako treba. Pri radu je korisno da sebi stalno postavljate pitanje: „Da li mi ovo stvarno treba?" Dizajneri se često vežu za pojedine zanimljive elemente, pa su skloni njihovoj primeni, čak i kada za njima nema potrebe. Ponekad se nije lako odreći stvari koje nam se dopadaju, ali imajte na umu to da je vaš cilj da pojednostavite stvari.
Grid
Grid (dvodimenzionalna mreža linija koja definiše strukturu sadržaja) igra ključnu ulogu u dizajnu. On vam može pomoći da uspostavite red i sklad uz ograničen skup vizuelnih elemenata. Koristite ga za definisanje sadržaja i grupa funkcionalnosti.
Znajte da vam neće uvek biti potrebne linije ili okvir kako biste grupisali skup objekata. Jednostavno poravnavanje i razmak mogu pomoći korisniku da razume strukturu interfejsa.
Boja
Boja je uvek ključna komponenta vizuelnog dizajna. U minimalističkom dizajnu ona je još važnija. Razmislite o široj paleti boja. S obzirom na to da ste u raznim drugim elementima dosta ograničeni, razmislite o tome da u upotrebi boja proširite svoj izbor i ne ograničavajte se na osnovne boje i tonove.
Prilikom odabira palete boja ,testirajte odabrane nijanse u širokom spektru vrednosti da biste utvrdili kako deluju u tamnijim i svetlijim prelivima. Verovatno ćete poželeti da eksperimentišete sa tonom. Potrudite se da to uradite u ranoj fazi kako biste bili sigurni da imate i suptilnija rešenja, ali i ona s naglašenim kontrastom.
Tipografija
Na web sajtovima na kojima je sadržaj dominantan tipografija je „glavni junak“ u priči. Serifni fontovi su svakako mogućnost, ali oni beserifni su za mnoge simbol jednostavnosti. Posvetite malo vremena ispitivanju fontova i stilova. Sigurno ih nećete sve iskoristiti, ali širok izbor će vam pomoći da definišete hijerarhiju.
Nemojte se bojati da spajate fontove sa ekstremnim razlikama u veličini i debljini kako biste stvorili vizuelni red. Pokušajte da uparite veliki ultratanki font za naslove sa malim fontom srednje debljine koji ćete koristiti za tekst. Obratite pažnju na čitljivost i uverite se da su odabrani fontovi podjednako dobro čitljivi na bilo kom ekranu.
Više o web dizajnu možete saznati ako upišete profesionalni obrazovni program na kome ćete savladati sve aspekte ovog uzbudljivog posla.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod