Kako da (ne) pregovarate o plati
Prošli ste prvi, drugi i treći krug; blistali ste na intervjuu; sada je vreme za konačni obračun: pregovore o plati.
Pregovaranje o plati isto je kao i svi ostali pregovori. Međutim, svaka reč koju izaberete da upotrebite ovde ima specifičnu težinu, jer direktno utiče na kvalitet vašeg budućeg života. Bukvalno treba da se izborite za pravu cenu svojih znanja i umeća.
Proučite svu dostupnu literaturu, razgovarajte s porodicom i prijateljima, raspitujte se… Svi su bar jednom vodili makar usputne razgovore s nadređenima o svojim primanjima. Ali imajte u vidu i to da postoje rečenice koje obavezno treba da izostavite iz razgovora koji vas očekuje.
1. „Prihvatam (prvu ponudu)”
Gde su tu pregovori? Verujte nam, pregovaranje se ne samo očekuje, poslodavci se tome potajno nadaju. Jer tako predstavljate svoje veštine prezentacije, prodaje, pa i ubeđivanja. Prva ponuda nikada nije dovoljno dobra – čak ni kada jeste.
2. „Želim toliko-i-toliko”
Nikada ne budite taj koji prvi predlaže iznos. Ovde vam je neophodan prostor za razgovor, za kvalitetnu i argumentovanu diskusiju. Ako prvi pomenete iznos, nadređeni će ga prihvatiti (sem ako nemate nerazumno visoke prohteve). Vama tada ostaje samo da pristanete i nikada ne saznate koliko vas poslodavac zaista ceni.
3. „Nudite mi samo toliko?”
Ovo je naprosto uvredljivo. A na uvredu nikada nemate pravo.
4. „Imam i drugih ponuda, boljih od vaše”
Zašto ste onda i dalje tu? Ili – ako je ovo zaista istina – zar stvarno nemate bolje argumente? Ne dopustite da pregovori o novcu izvuku najgore iz vas.
5. „Ne”
U pregovorima, ovo nije odgovor – „Ne” nije ništa. Uvek morate da budete fleksibilni, a u slučaju da ponuđeno zaista nikako ne prihvatate, morate to i da obrazložite.
6. „Možda ovo zvuči agresivno, ali…”
Pregovori su upravo propali. Niste u poziciji da budete čak ni neprijatni, a agresija ne dolazi u obzir.
7. „Treba mi bar…”
Vaše potrebe nisu tema pregovora. Ne unosite lični aspekt u poslovne razgovore. Vaša plata treba da bude u skladu sa vašim znanjima i iskustvom.
8. „Mnogo mi je neprijatno što ovo moram da uradim…”
Tražiti novac (čak i zasluženi) jeste neprijatno – to znate i poslodavac i vi. Nema potrebe da to pominjete. A da je ta neprijatnost zaista nepodnošljiva, izdržali biste i sa starom platom. Nema razloga da lažete na samom početku.
9. „Čuo sam da je XY dobio toliko, a ja sam bolji radnik”
Ko kaže? Pregovore niko neće shvatiti ozbiljno kada su zasnovani na tračevima i onome što ste načuli. Uz to, nije poseban kompliment ako sebe možete da pohvalite i uzdignete samo u odnosu na druge. Sva saznanja o tuđim primanjima ipak zadržite za sebe.
10. „Mislim da…”
Nema mišljenja, pretpostavki, – nema mesta ni za jednu reč koja nije potpuno zasnovana na činjenicama i pouzdana. Novac zahteva sigurnost.
11. „Najmanje što ću prihvatiti je…”
I upravo toliko ćete i dobiti.
12. „Izvinite”
Zašto se izvinjavate? Budite sigurni u sebe. Znate koliko vredite i koliko ste učinili za svoju kompaniju. Svaka čast!
13. „Škrti ste”
Ovde će se pregovori završiti. Vašim prinudnim napuštanjem kompanije. Zato – ni slučajno.
14. „Ali ja vredim više od toga”
Naravno da treba da istaknete sve svoje vrednosti, ali ovakav pristup je pogrešan. Budite prijatni, ne arogantni; predusretljivi, a ne napadni.
15. „Možda mislite da ne vredim toliko, ali…”
Nikada i nikako. Budite direktni, kulturni i koncizni. Držite se teme. I izbegavajte nepotrebna opravdanja.
Kada ste onaj koji bira zaposlene i čije je mišljenje često presudno u odobravanju osnovnih plata ili povišica, još je teže kada u nekom trenutku treba da izložite svoj slučaj i pregovarate o višim primanjima. Zato sve savete koje smo naveli proučite i obavezno uzdignite na viši nivo. Od vas se to očekuje. Kompanija će vas ceniti zbog znanja koja imate, ali i zbog hrabrosti i inicijative koje unosite u sve aspekte poslovanja. A sve to je još potrebnije i izraženije kada ste u pitanju vi sami.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti