Ako želite da postanete visokocenjeni i dobro plaćen profesionalni programer, uvek je dobro da stvari planirate unapred. Ukoliko ste programer ili želite da to postanete, pred vama je nekoliko saveta koje je objavio IT portal Hongkiat, a koji vam mogu pomoći da brzo napredujete ka uspehu.

1. Prisustvujte konferencijama

Širom sveta postoji veliki broj raznih konferencija posvećenih programiranju koje vredi pohađati. Konferencije su dobre ne samo zbog učenja novih stvari, već i zato što na njima možete upoznati nove ljude iz industrije i tako proširiti svoju profesionalnu mrežu.

2. Učestvujte na takmičenjima

Postoje razna takmičenja za programere, od lokalnih do svetskih kakve, recimo, organizuje kompanija Majkrosoft u zemljama u kojima ima svoje predstavništvo (Srbija je jedna od njih).

Ova takmičenja su dobra zabava kako za one koji učestvuju, tako i za široku publiku koja želi da vidi rad i veštine mnogih talentovanih programera.

Učestvovati na takmičenjima odlična je ideja, jer ne samo da možete vežbati i oprobati svoje znanje, već ćete tako i uvideti na kom su nivou vaši vršnjaci. Uvek postoji šansa da ćete nekom zapasti za oko.

3. Naučite da koristite novi radni okvir

Bilo da je to složeni front-end okvir kao što je Bootstrap ili neki deo JavaScript MVC okvira (AngularJS, BackboneJS ili Ember.JS), danas su radni okviri sveprisutni. U većini slučajeva sa njima možete postići više nego bez njih, tako da je zasigurno vredno da odaberete jedan od njih, zavisno od vaših potreba, i da se posvetite njegovom savladavanju.

4. Učestvujte u hakerskim maratonima

„Hakerski maratoni“, ili „kôd-festivali“ su događaji na kojima se okupljaju programeri i sarađuju na nekom projektu. Hakerski maratoni su nešto slično festivalima i veoma su zabavni. Na njima možete lako pronaći istomišljenike i steći nove prijatelje, a odlična su prilika za učenje na praktičnom radu. Ako budete imali sreće, na njima možete pronaći i novi posao.

5. Vežbajte pisanje semantičkog koda

Da li obraćate pažnju na semantiku kad pišete kodove? Ako to ne činite, onda je odličan trenutak da počnete da vežbate. Na ovaj način možete proizvesti kvalitetniji kôd, koji će takođe biti dostupniji, što u praksi znači da će ga i pretraživači i klijenti više voleti.

6. Pridružite se onlajn zajednicama

Ako želite da proširite svoju profesionalnu mrežu, priključivanje digitalnim zajednicama takođe može biti odlična ideja. Postoji veliki broj različitih zajednica kojima se možete pridružiti, shodno vašim interesovanjima, programskim jezicima koje koristite ili učite i sličnim odrednicama. Tu možete postavljati pitanja i dobiti mnogo korisnih saveta koji će vam pomoći da rešite probleme, možete sakupiti nove ideje i slično. Ako ne možete da pronađete zajednicu koja vam se sviđa, možete čak i sami da pokrenete novu.

7. Učestvujte u zajedničkim, open-source projektima

Ne samo da je učestvovanje u otvorenim (Open Source) projektima, u kojim korisnici menjaju i unapređuju kôd koji je dostupan svima, plemenit čin, već takođe može mnogo da vam pomogne da izgradite svoju onlajn prisutnost, podignete vidljivost i svoje veštine pokažete potencijalnim klijentima i poslodavcima. Mnoge kompanije su u potrazi za programerima koji su aktivni u zajedničkim, takozvanim „open source“ projektima.

Učešće u ovim projektima takođe poboljšava i „meke veštine“, kao što su saradnja i komunikacija, koje brojni IT poslodavci danas traže i zahtevaju kao neophodne. Važnost posedovanja ovih „mekih“ veština za programere prepoznale su i obrazovne institucije kod nas. Tako ćete za vreme školovanja na ITAcademy, osim stručnih znanja iz oblasti programiranja, dobiti i poseban paket veština koje će vam koristiti u svakom poslu i najznačajnije su za uspeh u karijeri. U njih, između ostalog, spadaju motivacija, timski rad, analitičnost, komunikativnost, samopouzdanje, fokus, koncentracija, selekcija prioriteta i druge.