Kako do posla u uspešnoj kompaniji za razvoj softvera?
Stručnjaci u ovoj oblasti sve su traženiji.
Svet razvoja softvera postaje sve primamljiviji za mnoge. Stručnjaci u ovoj oblasti sve su traženiji. Softverski razvojni inženjeri taj svet otkrivaju kako za vreme edukacije, tako i kasnije radeći. Zato je veoma važno, ako želite da ostvarite uspešnu karijeru u razvoju softvera, da odmah na početku nađete kompaniju koja će podsticati vaš razvoj i omogućiti vam da napredujete u uspešnoj karijeri. Kako biste odabrali pravu kompaniju, pred vama je nekoliko pitanja koja treba da postavite potencijalnim poslodavcima na intervjuu za posao.
1. Koje alate tim / kompanija koristi?
Na početku karijere programeri uglavnom ne znaju dovoljno o okvirima za testiranje ili radnim okvirima uopšte. Često ne znaju ni šta je dobar kôd editor. A većina sigurno ne zna ništa o sistemima za upravljanje verzijama.
Šta je s kompanijom u kojoj konkurišete za posao? Koje radno okruženje za programiranje korist kompanija? Koju vrstu alata ima za kontrolu? Da li postoje neki drugi specifični alati koje treba da poznajete ili upoznate pre nego što se pridružite timu? Sve su to stvari koje morate znati.
2. Postoje li neki standardi u pisanju koda?
Koje stvari nikako ne smete da radite pri pisanju koda? Postoji li neka vrsta standarda i stila u pisanju? Ako ne postoji, to ne znači da ljudi u toj kompaniji ne znaju šta rade, ali bi moglo da znači da izvorni kôd često završi kao „špageti kôd" i teško ga je protumačiti i izmeniti.
3. Koje vrste tehnologije za čuvanje podataka koriste?
Na koji način programeri i kompanija čuvaju informacije? Da li je to specifična vrsta baze podataka, ili to nije tačno određeno, pa svako može da čuva podatke gde hoće? Pitajte, na primer, da li morate da koristite standardizovanu, kompanijsku vrstu baze podataka kao što su SQL Server ili MySQL da biste obavili posao, ili, ako vam odgovara, možete koristiti MongoDB.
4. Koji operativni sistemi se koriste?
To bi trebalo da bude očigledno i pre intervjua, ali je uvek dobro postaviti i dodatna pitanja. Takođe nije na odmet da razgovarate o svojim omiljenim operativnim sistemima. Mnoge kompanije uglavnom koriste širok spektar operativnih sistema. Naravno, najpopularniji su Linux, Windows i Mac OS X.
5. Kakav je tim?
Kojim sistemima i strategijama u programiranju se vodi razvojni tim? Da li su agilni i tačni? Koliko čvrsto se drže metodologije? Takođe, različiti timovi u jednoj kompaniji mogu da koriste različite vrste metodologije. Kada sakupite više informacija o timu, znaćete i kako rade, šta se od vas očekuje i u koji tim biste se možda najbolje uklopili.
6. Da li programeri imaju prostora da preuzmu odgovornost?
Da li su zahtevi klijenata zakucani u kamenu ili programeri imaju prostora da unose izmene i predlažu drugačija softverska rešenja koja bi celu stvar učinila boljom za korisnike? Da li programeri imaju priliku da stvaraju alate i sisteme tokom dana kako bi pomogli celom timu, a da pritom ne moraju da stvaraju ceo formalni projekat?
Neke kompanije podstiču svoje programere da preuzimaju inicijativu i osmišljavaju kreativna rešenja, dok druge jednostavno žele da zaposleni rade samo ono što im se kaže.
7. Postoje li ograničenja u odabiru alata / softvera?
Da li postoji bilo koji softver koji je kompanija zabranila za upotrebu? Tako možete da otkrijete kako se kompanija odnosi prema „open source“ softverima ili softverima koji imaju određena ograničenja u licenci.
8. Da li postoji mogućnost rada od kuće?
Koje vrste radnog odnosa kompanija nudi? Da li je moguće raditi na daljinu i od kuće? To je za mnoge programere idealna opcija. Ako želite i možete da radite od kuće, ispitajte koji su uslovi i očekivanja.
Sve su to pitanja na koja morate znati odgovor, a da biste uopšte znali da ih postavite, potreban vam je temelj. Zato je dobro da se o mogućnostima zaposlenja dobro informišete još dok se školujete. Tako na ITAcademy, specijalizovanoj školi za obrazovanje u domenu informacionih tehnologija, već za vreme školovanja možete iz prve ruke saznati o mogućnostima zaposlenja i povezati se s kompanijama s kojima škola sarađuje. Više o mogućnostima koje su pred vama možete saznati ovde.
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI BRISELU: Predsednik Srbije u utorak će imati niz važnih sastanaka