Pratite ovih šest koraka i dobićete listu zadataka koja će vam zaista pomoći da budete efikasni
Da li znate da u proseku čak 41% zadataka koje zapišete na svoju listu obaveza ostanu nezavršeni? Praćenjem podataka iz popularne aplikacije iDoneThis analitičari Dženet Čoi i Volter Čen došli su do ovih poražavajućih podataka.
To se dešava zato što ljudi u globalu ne umeju da organizuju svoje zadatke i da naprave efikasne liste obaveza. Pročitajte ovaj članak, koji vam stavlja na raspolaganje šest koraka za savršenu listu zadataka. Ukoliko ih se budete držali, vaša produktivnost će se definitivno povećati.
1. Prvi zadatak mora biti onaj najhitniji
Liste obaveza ne služe samo da ne biste zaboravili šta sve treba da uradite, već vam daju i uvid u to kako da najbolje isplanirate svoje vreme i, što je najvažnije, da postavite prioritete.
Ono što se nalazi na vrhu liste vaš um će percipirati kao nešto važno što je potrebno najpre završiti. Kako biste bili što efikasniji i ostale zadatke rangirajte po istom principu i videćete da je moguće brže obaviti posao.
2. Za svaki zadatak odredite rok
Bez obzira na to da li pravite spisak obaveza na dnevnom ili na nedeljnom nivou, postarajte se da za svaki zadatak odredite tačan rok u kom je potrebno da bude ispunjen.
Ovde je važno da pazite da rok bude realan, ali i da ne dopustite sebi preveliko opuštanje. Ukoliko je neki od zadataka veliki i zahteva nekoliko etapa, podelite ga u više zasebnih jedinica, jer će vam precrtavanje obavljenih delova zadataka dati posebnu satisfakciju i elan da nastavite.
3. Zapitajte se da li su sve to zaista vaši zadaci
Pre nego što na listu zapišete sve što treba da se uradi, razmislite šta su od toga zaista vaši zadaci, a šta je posao nekoga od vaših kolega.
Na listama zadataka se često nalaze različite beleške kojima uopšte tu nije mesto. One unose zabunu i smanjuju vam motivaciju, jer vam deluje da je lista zaduženja mnogo duža nego što zapravo jeste.
4. Zašto neke zadatke stalno odlažete?
I vama se verovatno dešava da pojedine zadatke odlažete iz dana u dan. Da biste bili sigurni da ste dobro odredili prioritete i delegirali obaveze koje nisu vaše, ispitajte zašto baš te zadatke nikada ne stignete da obavite.
Možda uopšte nisu potrebni ili je vreme da na njih pogledate iz drugog ugla, koji će vam omogućiti da rešite problem koji se u njima krije.
Kojim god poslom da se bavite i na kojoj god poziciji da se nalazite, evidencija zadataka je veoma važna kako biste bili produktivni, a samim tim i da biste napredovali u poslu.
To je jedna od mnogih tajni koje uspešni poslovni ljude uče čitavog života. Zbog toga u svoju listu zadataka obavezno uvrstite svoje profesionalno usavršavanje, koje će vam doneti ne samo veću produktivnost, već i mnogo bolje poslovne prilike od onih koje sada imate i, naravno, zaradu koja je srazmerna vašim kvalitetima.
U TRENUCIMA KADA SE SUOČAVAMO SA NAJVEĆIM IZAZOVIMA, NAŠ ZADATAK JESTE DA NE DOZVOLIMO DA SRBIJA STANE Vučić: Daćemo sve od sebe da Srbija nastavi da ide napred