SAVETI ZA MONTAŽERE VIDEO-MATERIJALA: Šta da radite pre nego što krenete u montažu
Izbor dobrih kadrova i uređivanje snimaka koji nisu zadovoljavajućeg kvaliteta jesu prve asocijacije na posao video-montažera. Međutim, montiranje video-zapisa je mnogo više od toga. Uređivanje snimaka je najvažniji deo svake video-produkcije. U pitanju je onaj deo rada pri kome se stvaraju emocija i drama. Verovatno ste čuli za izraz – film nastaje u montaži.
Video-montaža je zapravo proces dodavanja elemenata, a ne njihovog oduzimanja, iako je uvreženo mišljenje da montažeri izbacuju višak materijala. Montiranje određenog video-snimka nije samo seckanje, već proces u kome se stvara protok informacija, dodaju se emocije, iluzije i stvara zabava. Montaža je zadužena za komuniciranje sa publikom, kojoj nije dovoljna samo slika da bi doživela video-materijal. Osećanja zapravo dolaze zahvaljujući uređivanju snimka.
Ukoliko želite da postanete video-montažer i izgradite uspešnu karijeru u ovoj oblasti, u dva teksta vam predstavljamo savete koji će vam olakšati rad i doneti dobar rezultat.
Imajte na umu celinu i predvidite potrebne kadrove
Prilikom snimanja bi uvek trebalo da imate na umu da ćete kasnije taj video-materijal morati i da montirate. Zato je važno da napravite što više različitih snimaka, koji će vam u kasnijem radu pomoći kod editovanja video-sadržaja. Trudite se da držite kameru mirno i snimite što je više materijala moguće, a lako ćete kasnije izbrisati sve što vam ne treba.
Napravite plan rada
Organizovanost je pola posla. Ukoliko radite na montiranju nekog dugometražnog filma, prvo što bi trebalo da uradite jeste pravljenje plana rada. Imenujte svaki video-klip u programu u kome obrađujete snimke, tako da ih kasnije možete lako pronaći. Ukoliko to ne uradite odmah, snimci će završiti sa gomilom drugih fajlova na vašem računara, i prilikom montaže ćete uvek iznova gubiti mnogo vremena tražeći ih.
Prvo napravite grubu skicu
Onog trenutka kada se vaš snimak učita u programu u kome obrađujete video-materijal potrebno je da napravite takozvano grubo uređivanje, a zatim i hronološki raspored po kome ćete montirati sadržaj.
...a onda izbrišite nepotrebno
Nakon organizacije posla i pravljenja rasporeda po kome ćete uređivati svoj materijal, red je da počnete da izbacujete nepotrebne delove sadržaja. Pređite preko kompletnog materijala i izbrišite sve ono za šta ste ubeđeni da vam neće biti od koristi.
Počnite da montirate!
Nakon što ste napravili selekciju, otarasili se viškova i spakovali materijal u sekvencu, možete da počnete da montirate.
U narednom tekstu ćemo sugerisati šta bi trebalo da uradite kad ste za montažnim stolom kako biste osigurali dobar rezultat.
Ukoliko sebe vidite kao filmskog autora ili kreatora reklamnih i muzičkih spotova, montaža je dobar izbor karijere. Kako do potrebnih znanja? Obrazovni program za video-produkciju vas može kroz rad na realnim projektima u studijskom okruženje za jednu godinu pripremiti za posao u ovoj dinamičnoj industriji.
(Promo - tekst / Foto: Promo)
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)