GRAFIČKI DIZAJN: 3 uslova da unovčite talenat za umetnost
Ukoliko ste umetnik u duši, sigurno ste se naslušali pridika na račun tobožnje činjenice da nikad nećete moći da zaradite dovoljno novca baveći se umetnošću. Međutim, najnovija istraživanja pokazuju da je tražnja za kreativnim zanimanjima u poslednjih nekoliko godina u velikom porastu. U budućnosti će se takav trend nastaviti, a predviđanja pokazuju da će se samo za grafičke dizajnere do 2026. godine otvoriti 13% više radnih mesta.
Ako ste naklonjeni vizuelnim sredstvima izražavanja, a želite da se bavite ovim uzbudljivim i kreativnim zanimanjem, koje podrazumeva stavljanje strasti za umetnošću u svakodnevnu upotrebu, predstavljamo vam 3 korisna saveta koji će vam pomoći da postanete profesionalni grafički dizajner.
1. Mislite na ciljnu grupu
Ukoliko želite da budete grafički dizajner, nije dovoljno samo da imate talenat za crtanje, već treba imati i sposobnost da se direktno obratite određenoj ciljnoj grupi i podstaknete ih da se uključe u priču koju promovišete. Drugim rečima, grafički dizajner treba da motiviše ljude u donošenju odluka i da poseduje talenat da kreira sliku kojom će postići željeni rezultat.
2. Budite timski igrač sa osećajem za biznis
Mnogi pogrešno veruju da su grafički dizajneri vukovi samotnjaci. Istina je da rad u timu predstavlja deo svakodnevice svakog grafičkog dizajnera. Komunikacija sa klijentima, drugim dizajnerima, kopirajterima i menadžerima prisutna je prilikom svakog projekta, jer je postizanje uspeha moguće samo uz rad sa ostalim saradnicima.
Možda ćete se iznenaditi, ali posao grafičkog dizajnera nije samo odabir veselih boja i odgovarajućeg fonta. Kao profesionalac u ovoj oblasti trebalo bi da imate i osećaj za biznis i komunikativne veštine. Ovo pogotovo važi ako želite da radite kao slobodno angažovani grafički dizajner, freelancer, jer tada morate o svim aspektima posla da razmišljate sami.
3. Talenat nije dovoljan – trening je ključ
Umetnički talenat koji posedujete može vam pomoći da postanete grafički dizajner, ali pored toga, potrebno je da konstantno usvajate nova znanja i pratite trendove. Moraćete da naučite kako se radi u stručnim programima Adobe Illustrator, Adobe Photoshop i Adobe InDesign.
Potrebna znanja za bavljenje ovim poslom možete steći posle godinu dana obuke po odgovarajućem programu za grafičke dizajnere, baziranom na realnim projektima.
Grafički dizajneri su među onim profesijama koje ne moraju da brinu da li će u budućnosti imati posao. Kompanije se iz dana u dan takmiče u tome ko će izgraditi bolji vizuelni identitet brenda i izboriti se za prepoznatljivost, a to umnogome zavisi od veštine grafičkih dizajnera. Ukoliko niste zadovoljni svojim poslom, a sebe vidite kao grafičkog dizajnera, promenite profesiju. Za samo godinu dana treninga sebi možete omogućite zabavan posao u kreativnom polju, koji će vam doneti dobru zaradu.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore