KOGNITIVNE VEŠTINE U POSLU: Evo koje veštine poslodavci traže od idealnog kandidata
Gotovo svi poslovi, pa čak i oni za koje to ne biste očekivali, zahtevaju upotrebu kognitivnih veština. Iako će retko koji oglas za posao u listi željenih osobina idealnog kandidata spomenuti kognitivne veštine, one su vrlo cenjene.
Kognitivne veštine odnose se na učenje i primenu znanja, analizu, rezonovanje i donošenje odluka. One imaju veze sa opažanjem, pamćenjem, sposobnošću prosuđivanja i sa govorom.
Neke su urođene, a neke je moguće razviti. Mnoge od ovih drugih nalaze primenu na radnom mestu. U nastavku pronađite listu primenjenih kognitivnih veština koje su s vremena na vreme zahtevane od kandidata u oglasima za posao, a koje će poslodavci uvek tražiti da kandidati pokažu u radu.
Razumevanje pročitanog materijala
Podvrsta ove veštine odnosi se na sposobnost razumevanja i analize teksta. Ovde nije reč samo o naučnoistraživačkom radu, već i o sposobnosti da se, primera radi, primene uputstva iz priručnika.
Izvlačenje zaključaka iz razvoja događaja
Ako računar prestane da radi svakog ponedeljka, šta prouzrokuje ovaj problem? Regularnost sugeriše da razlog mora postojati. Ako ste u stanju da uočite, identifikujete i otklonite kvar ili neki drugi problem, vi na taj način štedite kompanijsko vreme i resurse, što će svaki poslodavac ceniti.
Analiziranje problema i procena opcija
Primena standardnih rešenja na uobičajene probleme nije izazov. S druge strane, ako napravite pravi izbor kada postoji nekoliko manje očiglednih mogućnosti, to je pokazatelj vaših dobrih kognitivnih veština. Isto važi i za donošenje odluke pri rešavanju bilo kog problema. Važno je uočiti prioritet u situaciji kada ima više važnih elemenata.
Brejnstorming
Ovaj termin odnosi se na kreiranje duge liste potencijalnih rešenja bez zaustavljanja da se svako pojedinačno rešenje proceni i oceni. Iako je analiza sama po sebi korisna i potrebna veština, sposobnost da joj se oduprete podjednako je važna. S obzirom na to da tehnika kolokvijalno nazvana oluja mozgova dovodi do kreativnih i neočekivanih rešenja, u pitanju je visokocenjena primenjena kognitivna veština.
Fokusirana pažnja na rešavanje zadatka
Kognitivna veština koju mnogi imaju a koja je nedovoljno prepoznata jeste sposobnost usredsređivanja pažnje. U pitanju je jednostavna veština nesmetanog obavljanja zadataka bez prekida od početka do kraja.
Opservacija fenomena
Još jedna nepravedno potcenjena veština koja se može naučiti. U pitanju je sposobnost uočavanja relevantnih detalja, koji se razlikuju u zavisnosti od konkretne discipline.
Ako želite da ovladate kognitivnim veštinama korisnim za posao, obuka za preduzetnika je dobar način da ih trenirate na rešavanju problema u vezi sa razvojem vašeg biznisa.
Tim Edukacija
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)