U Srbiji će narednih godina drastično skočiti potražnja za stručnjacima iz oblasti veštačke inteligencije
Srbija će u naredne tri godine preuzeti ulogu predsedavajućeg Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju (GPAI), što je objavilo Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Ova vest označava značajan korak za Srbiju u oblasti veštačke inteligencije i potvrđuje njen angažman na globalnom nivou.
GPAI je inicijativa čiji je cilj da uspostavi globalne standarde i pravila za razvoj veštačke inteligencije, kao i da ubrza njen razvoj na globalnom nivou. Osnovana je 2020. godine, a njen sekretarijat je smešten pri Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), sa ekspertskim centrima u Montrealu i Parizu, dok će novi centar biti otvoren u Japanu. Među najznačajnijim članovima su države poput Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Indije, Japana, Južne Koreje, Brazila, Francuske, Nemačke, Turske, zatim Evropska unija i drugi.
Dodatno unapređenje Srbije u oblasti veštačke inteligencije
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Dragana Begović ističe da je ovo velika čast za Srbiju i prilika da se pokaže da nove tehnologije imaju značajno mesto u društvu. Takođe, naglašava da je ovo prilika i za dodatno unapređenje statusa Srbije u oblasti veštačke inteligencije i saradnje sa najboljima u svetu.
Prema njenim rečima, ove tri godine predstavljaće šansu da dodatno unapredimo status u ovoj oblasti u svetu, kao i da sarađujemo sa najboljima. Sve ovo je od velikog značaja za našu zemlju u smislu njenog prisustva u svetskim tokovima razvoja veštačke inteligencije.
U Srbiji će narednih godina drastično skočiti potražnja za stručnjacima iz oblasti veštačke inteligencije. Očekuje se da će tržište rada zahtevati sve više inženjera za veštačku inteligenciju, analitičara podataka i drugih stručnjaka koji su sposobni da primene principe veštačke inteligencije u rešavanju složenih problema i unapređivanju postojećih procesa.
Stoga, pametno biranje studija postaje ključno. Studenti koji se odluče za studije koje nude specijalizaciju u oblasti veštačke inteligencije imaju priliku da budu u prednosti na sve zahtevnijem tržištu rada. Odabirom ovakvih studija studenti se pripremaju za budućnost koja donosi sve veću potrebu za veštačkom inteligencijom, kao i za zauzimanje ključnih pozicija u ovom rastućem sektoru. Studiranjem na trogodišnjim Comtrade studijama na ITS-u i programu Informacione tehnologije – veštačka inteligencija i nauka o podacima studenti će imati priliku da steknu sveobuhvatno znanje iz oblasti veštačke inteligencije i nauke o podacima. Nakon završetka ovog programa studenti će biti osposobljeni da razvijaju i primenjuju napredne algoritme mašinskog učenja, kao i da primenjuju principe veštačke inteligencije na različite probleme. Ovaj program je pažljivo osmišljen kako bi odgovorio na potrebe tržišta rada u oblasti informacionih tehnologija, pružajući studentima relevantna znanja i veštine koje su neophodne za uspeh u ovom dinamičnom sektoru.
Završavanjem programa na modulu Nauka o podacima i veštačka inteligencija na ITS-u studenti stiču širok spektar veština i kompetencija koje ih čine spremnim za uspešnu karijeru u različitim oblastima. Od razvoja softvera do analize podataka i veštačke inteligencije – mogućnosti za zapošljavanje su raznovrsne.
Današnji svet sve više zavisi od nauke o podacima i veštačke inteligencije, koje su postale neizostavni elementi razvoja tehnologije. Od mobilnih aplikacija i robotskih sistema do poslovanja i zdravstva, podaci i AI algoritmi igraju ključnu ulogu u različitim oblastima, pružajući brojne mogućnosti za inovacije i napredak.
Tim Edukacija
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega