Sve više kompanija pokušava da se reši penzionih šema
Uplate u Fond ostvaruju se putem nameta koje plaćaju poslodavci i služe kao naknada (za zaposlenog) u okviru šeme bazirane na iznosu poslednje zarade u slučajevima kad njihovi poslodavci postanu nesolventni.
Od avgusta se beleži porast broja kompanija koje tvrde da su na rubu nesolventnosti, a za koje Fond sumnja da je to zapravo tako, izjavio je direktor Fonda zadužen za restrukturiranje i nesolventnost Malkolm Vir. Fond mora biti siguran da će kompanija ostati bez gotovine pre nego što preuzme njenu penzionu šemu.
„Svaki put kad kontaktiraju s nama, prvo što proveravamo jeste da li je nesolventnost neizbežna“, rekao je Vir. „Međutim, od kraja leta imali smo veći broj slučajeva kad smo morali da saopštimo kompanijama da nismo sasvim ubeđeni da su nesolventne ili da će to postati. Moj tim mora da bude na oprezu i prepozna sve slične pokušaje.“
Broj nesolventnih kompanija u Ujedinjenom Kraljevstvu opada iz godine u godinu zahvaljujući povoljnom privrednom okruženju. Godišnji izveštaj Fonda za 2013/2014. godinu pokazuje da su 31. marta 2014. godine na razmatranju bile 182 penzione šeme, dok je taj broj prethodne godine iznosio 223. Vir je rekao da su iza nedavnih pokušaja uglavnom stajale kompanije u stranom vlasništvu, ali je odbio da ih imenuje.
„Vodili smo razgovore s jednom kompanijom čiji su predstavnici izjavili da njihova matična firma ide ka tome (nesolventnosti), ali se to još nije desilo“, rekao je Vir.
„Ponovo smo kontaktirali s njima i saopštili im da moraju još mnogo da se potrude kako bi nas uverili da je u pitanju nesolventnost pre nego što uopšte počnemo da razgovaramo o restrukturiranju.“ On dodaje da je u slučajevima kad se Fondu obrati neka kompanija u stranom vlasništvu potrebno mnogo vaganja pre prihvatanja ili odbijanja prijavljenog stanja zbog mogućnosti da se matična firma jednostavno povuče i pusti da filijala u Ujedinjenom Kraljevstvu propadne.
„Mi smo za pravovremeno delanje, ali smo takođe veoma jasno predočili s kojom ćemo vrstom kompanija voditi pregovore jer postoji realna opasnost da će ljudi pokušati da se jednostavno reše penzionih šema zbog visokih troškova kojih bi se radije otarasili“, naveo je Vir.
Direktor Fonda Alen Rubinstajn rekao je da sumnja da će zbog rasta kamatnih stopa sve veći broj kompanija razmatrati kako da se reši penzionih šema, što će navesti banke da pooštre svoj odnos prema kompanijama na rubu održivosti.
„Definitivno je posao regulatora da spreči ovakve slučajeve koristeći svoja zakonska ovlašćenja“, izjavio je on i naglasio: „Mi smo, kako samo ime kaže, Fond za zaštitu penzija, a ne sredstvo pomoću kojeg će se neko njih rešiti.“
Britanska vlada već trpi pritiske radne populacije koja tvrdi da će biti na gubitku jer će iznos nadoknade biti ograničen.
Josephine Cumbo
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana