Plan po kojem bi EIB, s injektiranom 21 milijardom evra, prikupio dodatnih 60 milijardi, a potom uložio u projekte koji bi doneli 315 milijardi evra, ocenjen kao cilj bez jasne strategije

Vodeći industrijalci izrazili su zabrinutost u vezi sa, po njihovom mišljenju, odsustvom strateškog planiranja iza investicionog programa vrednog 315 milijardi evra koji je nedavno najavio predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.

„Nisam impresioniran Junkerovom najavom“, rekao je Rodolfo de Benedeti (Rodolfo De Benedetti), predsednik CIR grupe, italijanske industrijske grupacije s velikim ulaganjima u Francuskoj, gde snabdeva proizvođače automobila kao što su „Reno“ i „Pežo sitroen“.

„Stvarna suma je 21 milijarda evra tokom tri godine, što je, u poređenju s evropskim BDP, sitno. Mislim da to neće značajno promeniti situaciju.“

„Dobro je pričati o investicijama, ali važno je utvrditi šta će biti prioriteti,“ izjavio je Benoa Potje (Benoit Potier), predsednik i direktor „Er Likida“ (Air Liquide), francuske industrijske gasne grupacije.

Industrijalci su govorili na panelu održanom tokom Pariske konferencije o francuskoj ekonomiji, koju su organizovali Oson la Frans (Osons La France), akciona grupa osnovana radi suprotstavljanja „šikaniranju Francuza“, i francuski poslovni magazin Šalanž.

Po Junkerovom investicionom planu, koji je obelodanjen krajem novembra, Evropska investiciona banka i budžet Evropske unije doprineće sa 21 milijardom evra u garancijama koje će omogućiti Evropskoj investicionoj banci da prikupi sredstva na privatnim tržištima kapitala koja će zatim moći da budu investirana u projekte koji prethodno nisu bili finansirani.

rodolfo-de-benedeti.jpg
Profimedia 


Evropski zvaničnici procenjuju da će 21 milijarda evra omogućiti Evropskoj investicionoj banci da izdavanjem novih obveznica pribavi 60 milijardi evra, a zatim taj keš uloži u projekte vredne 315 milijardi evra. Prethodni program, uključujući i Sporazum za rast i zapošljavanje iz 2012, koji je bio vredan 120 milijardi evra, nije doveo do očekivanih investicija.

Olof Person (Olof Persson), direktor švedske kompanije „Volvo“, izjavio je da nije verovatno da će njegova kompanija investirati zajedno s predloženim EU fondovima zato što će oni verovatno biti usmereni u infrastrukturne projekte. Potje, koji takođe predsedava Evropskim okruglim stolom industrijalaca, lobističkoj grupi koja okuplja više od 50 direktora i predsednika, izjavio je da je potrebno posvetiti više vremena osmišljavanju prave strategije za evropske investicije. „Kao čovek na čelu jedne kompanije on prvo ustanovi odakle rast treba da dođe, gde su potrebne investicije i tek onda gde da uloži sredstva.“

„Infrastruktura, energetika i digitalni sektor tri su glavna polja gde bi investicije trebalo da budu koncentrisane“, izjavio je.

„Novac nije problem“, rekao je Mark Grinberg (Marc Grynberg), direktor belgijske kompanije „Umikor“ (Umicore), koja se bavi tehnologijom i reciklažom. „Zavisi od toga na šta će se usredsrediti Junkerov plan.“

Grinberg tvrdi da je Evropi potrebna nova „energetska vizija“ i da, usmerene na pravi način, nove investicije u pametne mreže ili nove grane industrije kao što je reciklaža mogu biti „prilično moćne“.

Mario Dragi, predsednik Evropske centralne banke, stao je u odbranu inicijative predsednika Evropske komisije.

„Veoma verujemo u uspeh Junkerovog plana“, rekao je on nakon sastanka upravnog saveta Evropske centralne banke koji je održan u četvrtak.

Radna grupa Evropske unije radila je na listi prikladnih projekata koju će objaviti narednih nedelja. Oni će morati da budu u prioritetnim kategorijama koje je postavio Junker, posebno u oblasti „strateške infrastrukture“, kao što su širokopojasni ili prekogranični energetski spojevi.

U Evropskoj uniji investicije su naglo opale za čak 430 milijardi evra u poslednjih šest godina, što se najviše odrazilo na periferiju evrozone - Grčku, Irsku, Španiju, Portugaliju i Italiju.

Parisku konferenciju, čiji je cilj bio predstavljanje najvećih francuskih tehnoloških i industrijskih dostignuća, otvorio je Emanuel Makro (Emmanuel Macron), ministar privrede. U nedelji u kojoj je protestovao Medef, najveće francusko udruženje poslodavaca, Makro je želeo da umiri svoju publiku.


Sarah Gordon