Američka internet kompanija „Gugl“ (Google) planira da zatvori svoje inženjersko odeljenje u Rusiji, što je najnoviji signal da bi pooštrena kontrola aktivnosti na internetu koju ruske vlasti sprovode ove godine mogla da ubrza odliv talentovanih inženjera iz zemlje. Vest o delimičnom povlačenju iz Rusije, objavljena istog dana kad je „Gugl“ zatvorio svoj španski pretraživač vesti, dovela je u središte pažnje rastuće političke i pravne pritiske koji prete da zaustave nagli rast ove kompanije širom sveta.

Serija poteza usmerenih protiv internet kompanija kulminirala je najnovijim zakonom koji propisuje da se podaci o ruskim korisnicima moraju čuvati na domaćim serverima i naterala je neke preduzetnike i inženjere da razmisle o izmeštanju poslovanja van Rusije.

Gugl“ u četvrtak nije komentarisao vest o povlačenju, koju je prvi objavio internet portal Informejšen, tako da nije jasno da li je ovaj potez usledio kao odgovor na urušavanje slobode interneta u Rusiji ili bilo kakvog direktnog pritiska na kompaniju.

Gugl se suočava sa sve oštrijim zahtevima ruskih vlasti da izvesne linkove ukloni iz pretraživača. Prema poslednjim raspoloživim podacima koji se odnose na prvih šest meseci 2013. godine, broj ovih zahteva se više nego udvostručio i sada iznosi 253.

Ruski zakon koji propisuje čuvanje podataka u zemlji predstavlja najdrastičniji korak koji je jedna vlada strane države preduzela posle otkrivanja raširene prakse nadziranja internet komunikacija od američke Agencije za nacionalnu bezbednost. Kritičari, međutim, kažu da cilj ovog zakona nije da zaštiti privatnost ruskih građana, već da oteža poslovanje američkih internet kompanija u Rusiji, ali i da pomogne ruskim obaveštajnim agencijama da svoje špijunske operacije podignu na viši nivo.

Porodična istorija Sergeja Brina (Sergey Brin), suosnivača „Gugla“ poreklom iz Rusije, već duže vreme dovodi u pitanje položaj kompanije u zemlji. Brinovi roditelji su bili žrtve antisemitizma, koji je ograničavao njihovu karijeru naučnika u Rusiji i uticao na odluku da se isele u SAD kad je Sergej imao šest godina. Izvori bliski Brinu kažu da je njegova reakcija na diskriminaciju kojoj je bila izložena njegova porodica uticala na odluku „Gugla“ da se povuče iz Kine pre nekoliko godina umesto da nastavi da poštuje pravila o cenzuri.

Predstavnici internet pretraživača izjavili su da će ostale aktivnosti kompanije u Rusiji ostati nepromenjene. „Duboko smo posvećeni našim ruskim korisnicima i klijentima i imamo požrtvovan tim u Rusiji koji će nastaviti da im pruža podršku“, kaže se u saopštenju.

Nešto manje od 100 inženjera, uglavnom Rusa, dobiće ponudu da pređu u inostranstvo.

Richard Waters - San Francisko