BASF i „Gasprom“ odustali od razmene aktive zbog politike
Nemački BASF i ruski „Gasprom“ složili su se da ne izvrše razmenu aktive, vrednu nekoliko milijardi evra, zbog „teških političkih okolnosti“, saopštila je nemačka hemijska kompanija u četvrtak.
„Gaspromu“ bi razmena aktive sa BASF donela punu kontrolu nad zajedničkom kompanijom za trgovinu i skladištenje prirodnog gasa, uključujući i najveće podzemno skladište gasa u zapadnoj Evropi. Zauzvrat bi „Vintershal“ (Wintershall), kompanija u vlasništvu BASF, dobila udeo u dva polja prirodnog gasa u zapadnom Sibiru. Uprkos krizi u Ukrajini, direktor BASF Kurt Bok (Bock) ranije ovog meseca uveravao je novinare da je ugovor „na putu da bude sklopljen do kraja godine“.
Ovaj ugovor bio je deo šire strategije „Gasproma“ da proširi uticaj u Evropi preuzimanjem vlasništva nad „daljim karikama u lancu“ - kompanijama zaduženim za skladištenje gasa, gasovode i marketing.
Međutim, ova strategija je naišla na ozbiljne prepreke kada su se odnosi sa evropskim zakonodavcima pogoršali usled krize u Ukrajini, što je kompaniju primoralo da preispita svoju celokupnu strategiju u Evropi.
Ranije ovog meseca, „Gasprom“ je obustavio ključni projekat izgradnje gasovoda „Južni tok“ jer Brisel nije pristao na neke neophodne ustupke.
Najava sporazuma sa BASF 2012. godine izazvala je zabrinutost nemačkih vlasti i bojazan da će se povećati zavisnost od ruskih energenata.
Nemačka opoziciona partija Zeleni izjavila je u martu da bi vlada trebalo da zaustavi razmenu aktive, ali je ministarstvo ekonomije odgovorilo da ovaj sporazum ne vidi kao pretnju za isporuke gasa.
Ugovor između „Gasproma“ i BASF nije prva ruska investicija u evropski energetski sektor koja je propala ove godine - u oktobru, britanske vlasti su sprečile ruskog milijardera Mihaila Fridmana (Mikhail Fridman) da za pet milijardi evra kupi naftnu i gasnu potkompaniju nemačkog energetskog giganta RWE. Poslovi kojih je BASF nameravao da se odrekne ostvarili su udeo od oko 12 milijardi evra u ukupnoj prodaji i 500 miliona evra u dobiti kompanije tokom 2013. Pošto je ugovor o razmeni propao, nemačka hemijska kompanija će imati preko 300 miliona evra troškova.
„Usled teških političkih okolnosti u ovom trenutku, BASF i ‚Gasprom‘ su odlučili da ne izvrše razmenu aktive planiranu za kraj godine“, saopštio je BASF u četvrtak. „Evropa i Rusija su potrebne jedna drugoj. Evropa će i ubuduće biti najveće i najvažnije tržište za ruski prirodni gas“, dodaje se u saopštenju.
Kompanija za trgovinu prirodnim gasom nastaviće da posluje kao zajednički poslovni poduhvat, pri čemu obe kompanije zadržavaju po 50 odsto udela.
Chris Bryant - Frankfurt
Jack Farchy - Moskva
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila