Podaci rejting agencije Mudis pokazali da su nefinansijski giganti poput „Folksvagena“, „Gasproma“, EDF i BP posedovali 1,06 hiljada milijardi dolara u gotovini krajem juna ove godine

Mnoge evropske kompanije zavirile su u svoje gotovinske zalihe u prvoj polovini godine, ali i dalje poseduju više od hiljadu milijardi (trilion) dolara, pokazuju podaci rejting agencije Mudis (Moody‘s).

Ova agencija je izjavila da su nefinansijske kompanije čiji rejting ocenjuje Mudis, poput „Folksvagena“, „Gasproma“, EDF (Électricité de France) i BP (British Petroleum), imale ukupno 1,06 hiljada milijardi (triliona) dolara u gotovini krajem juna ove godine.

Od finansijske krize 2008-09, gotovinski bilansi kompanija porasli su za oko 40 procenata kao rezultat toga što su kompanije nastojale da smanje zavisnost od banaka, obezbede refinansiranje dok su kamate niske i zaštite se od nestabilnosti na tržištu kapitala.

Od juna meseca gotovinske zalihe su pretežno držali sektori bogati gotovinom, kao što su automobilski, naftni i gasni, i sektor komunalnih usluga. One su se smanjile za 2,8 procenta tokom šest meseci do kraja juna, ali su se ipak održale na nivou daleko iznad onog u vreme finansijske krize.


„Dok su mnoge kompanije, poučene iskustvom iz perioda finansijske krize 2008/09, napunile svoje fondove za crne dane ne bi li smanjile svoju zavisnost od banaka i prebrodile potencijalna zatvaranja tržišta kapitala, trenutna makroekonomska stabilnost učinila je posedovanje značajnih gotovinskih bilansa manje rizičnim“, izjavio je Žan-Mišel Karajon (Jean-Michel Carayon), autor izveštaja. „Ipak, očekujemo da će kompanije nastaviti to da rade radi viška likvidnosti i refinansiranja predstojećeg duga.“

S obzirom na to da podaci datiraju od juna, nije poznato na koji način je na gotovinske zalihe uticao nedavni brzi pad cene nafte i depresijacija rublje. U vreme kad je rađena studija, 228 milijardi dolara, odnosno 22 procenta ukupnog gotovinskog iznosa, bilo je u vlasništvu 10 kompanija s najvećim gotovinskim rezervama, uključujući i „Folksvagen“, „Gasprom“, BP, EDF i „Total“, od kojih je svaka imala najmanje 22 milijarde dolara u gotovini.

Sektori najbogatiji gotovinom u Evropi od juna su energetika (uključujući i naftu i gas), automobilska, telekomunikaciona industrija i sektor komunalnih usluga, sa 645 milijardi dolara, odnosno 61 procentom ukupnog gotovinskog iznosa u vlasništvu kompanija. Najveći deo pripao je energetskom sektoru, odnosno 185 milijardi dolara, što je 17 procenata ukupnog iznosa gotovine u vlasništvu kompanija.

Prema izveštaju, gotovinski bilansi ruskih kompanija 2013. godine bili su tri puta veći nego 2008, što je delom bio rezultat njihove povećane discipline u pogledu likvidnosti i većeg opreza. U izveštaju se dodaje da je povećanje ukupnih gotovinskih bilansa ruskih kompanija posledica pozitivnog uticaja cena nafte, koje su doskora bile više, kao i dobrih rezultata ruskih naftnih i gasnih kompanija tokom proteklih nekoliko godina.

Porast broja merdžera i akvizicija ove godine vrlo je malo uticao na gotovinske zalihe do juna meseca jer su kompanije koristile niske kamatne stope i visoku likvidnost kako bi finansirale veliki deo takvih transakcija kroz dug - ili akcije u nekim slučajevima - pre nego gotovinom.

Mudis je takođe zabeležio da je većina kapitalnih rashoda finansirana iz operativnih gotovinskih tokova. Uprkos smanjenju potrošnje na velikim projektima u 2009. i 2010, kapitalni izdaci su ostali najveća rashodna stavka za kompanije od 2008. do 2013. godine. Mudis očekuje da će kapitalni rashodi ostati relativno isti usled slabog ekonomskog rasta u evrozoni.

Andrew Bolger

jean-michel-carayon.jpg
Foto: Financial Times