Severstal - primer kako iskoristiti pad rublje na pravi način
Jeste li čuli za novu rusku dijetu? Zapad vam svaki dan pojede ručak. Ovaj vic je verovatno smešan malom broju ljudi u Moskvi. Ipak, neke ruske kompanije su preokrenule stvari u svoju korist. Razmotrimo slučaj „Severstala“ (Severstal), ruskog proizvođača čelika. On profitira od toga što se vrednost rublje prepolovila u odnosu na dolar od prošlog leta. Rezultati su juče pokazali koliko je tačno ova kompanija imala koristi od pada rublje.
U četvrtom kvartalu troškovi proizvodnje pali su sa 279 dolara od prethodne godine na 203 dolara po toni za čelične poluproizvode. Ovakvi troškovi čine „Severstal“ veoma konkurentnim proizvođačem čelika, jednim od onih s najnižim troškovima proizvodnje na svetu. Ko se sada smeje?
Trebalo bi da su to akcionari. Dok globalne cene akcija čelika nisu napredovale u 2015. godini, akcije „Severstala“ su ove godine porasle za 32 odsto u dolarima, na najviši nivo u poslednje dve godine. To je još bolje od ruskog RTS indeksa izraženog u dolarima, koji je porastao za 16 odsto i imao je najbolji učinak ove godine zahvaljujući skoku cena robe.
Imajte na umu da je gotovo ceo dug kompanije od 3,4 milijarde u američkim dolarima, od čega skoro 800 miliona dospeva na naplatu ove godine. Prema tome, kompanija se oslanja na izvoz (29 odsto obima proizvodnje) koji bi uravnotežio ovu obavezu. Profitabilnost ovog izvoza mogle bi da ugroze izvozne tarife koje bi rusko ministarstvo industrije i trgovine moglo da uvede. „Mudiz“ (Moody‘s) utvrdio je da su razlog za ovu najavu žalbe lokalnih klijenata zbog naglog rasta domaćih cena čelika (u rubljama). One su skočile za skoro 50 odsto tokom protekle godine u trenutku kad su globalne cene čelika pale.
Čak iako se izvozne tarife uvedu (i tako stimulišu rusku čeličanu da prodaje više na domaćem tržištu), „Severstal“ se pripremio za potencijalni gubitak dolarskog prihoda. Kompanija je očistila svoj bilans stanja. Prošle godine je prodala svoja postrojenja u SAD za više od 2,3 milijarde dolara. Time je samo uvećala svoj gotovinski saldo. Kao rezultat njen neto dug je sad mnogo ispod nivoa zarade pre odbijanja kamata, poreza, depresijacije i amortizacije. U međuvremenu, kompanija je u proseku ostvarila slobodan gotovinski tok, posle investicione potrošnje, od preko 750 miliona godišnje nakon 2011.
Trebalo bi da „Severstal“ dobro posluje ukoliko rublja ostane slaba. Ova kompanija takođe proizvodi i svoju rudu gvožđa i ulazne proizvode od metalurškog koksa i na taj način smanjuje troškove. Iako bi globalni sektor proizvodnje čelika trebalo da pretrpi pad 2015. godine, „Severstal“ će zadržati osmeh.
Lex Column
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)