Dojče banka i Santander imali su najlošije ocene na Fedovom stres testu

Banke koje su se našle u centru najnovijeg kruga stres testova koje sprovode američke Savezne rezerve (Fed) pohitale su u sredu po podne da uvere investitore da nema razloga za brigu.

Dojče banka (Deutsche Bank), jedna od dve banke koje su pale na testu na kvalitativnoj osnovi, izjavila je da je posvećena „jačanju i unapređenju procesa kapitalnog planiranja“ u svojoj američkoj filijali, naglasivši da je zaposlila više od 500 ljudi na poslovima kontrolnih funkcija u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ova banka je podvukla da ogranak koji je predmet ispitivanja - Dojče bank trast korporejšen (Deutsche Bank Trust Corporation) čini manje od pet odsto globalne aktive ove banke i da je jedini koji je prvi put učestvovao u stres testu.

Druga banka koja nije prošla test - Santander potvrdila je da je Fed ustanovio „široko raspostranjene i znatne nedostatke“ u procesu kapitalnog planiranja ove banke u SAD. Izvršni direktor Skot Pauel (Scott Powell), čije je imenovanje ovog meseca kompletiralo veliku reorganizaciju odbora direktora američke filijale ove španske banke, izjavio je da banku „očekuje veliki posao kako bi ispunila očekivanja regulatora i sopstvene standarde kvaliteta“. Ovo je druga godina zaredom da Santander pada na testu.

Banci Amerike (Bank of America) malo je falilo da ne prođe test s obzirom na to da joj je naređeno da ukloni „određene nedostatke“ u svom procesu kapitalnog planiranja do kraja trećeg kvartala. Za sada, Fed je dozvolio banci da nastavi planove za povraćaj uloga akcionarima, koji uključuju ponovni otkup akcija u vrednosti od četiri milijarde dolara tokom pet kvartala, zaključno sa junom 2016. godine, i isplatu dividendi od 0,05 dolara po akciji po kvartalu.

Morgan Stenli (Morgan Stanley), koji je podneo revidirani kapitalni plan nakon što je Fed izrazio zabrinutost, izjavio je da će ponovo otkupiti obične akcije u vrednosti do 3,1 milijardu dolara u periodu zaključno sa junom naredne godine, pritom podižući dividende po akciji sa 0,10 dolara na 0,15 dolara.

Džej Pi Morgan Čejs (JP Morgan Chase) takođe je izveo potez „maligan“ (mulligan), nazvan po golferskom izrazu za drugi udarac sa udarališta - bez penala. On je rekao da će podići svoju kvartalnu dividendu sa 0,40 na 0,44 dolara po akciji i otkupiti 6,4 milijarde običnih akcija zaključno sa junom sledeće godine.

Goldman Saks (Goldman Sachs) bila je treća banka koja je revidirala planove. Ona je izjavila da će povećati svoju kvartalnu dividendu za pet centi po akciji na 0,65 dolara, kao i da će otkupiti za sada neobelodanjenu količinu svojih običnih akcija.

Sitigrup (Citigroup), koja je imala najbolji rezultat među najvećim američkim bankama, izjavila je da će povećati svoju kvartalnu dividendu sa 0,01 na 0,05 dolara, kao i da će otkupiti obične akcije u visini do 7,8 milijardi dolara. Cena njenih akcija porasla je za 2,2 odsto posle zatvaranja berze.˝

Ben Mclannahan - Njujork